Как височините са отразяват на кучетата
Н езависимо дали отиваме на разходка до близкия парк, до зоомагазина или планираме вълнуващо приключение през уикенда, собствениците на домашни любимци обичаме да взимаме питомците със себе си. И е съвсем нормално да искаме да вземем скъпото ни куче навсякъде!
Тези от вас, които харесват приключенията, включващи туризъм по стръмен терен, са свикнали с височините и с въздействието, което голямата надморска височина оказва върху човешкото тяло. Но какво да кажем за четириногите ни приятели? Как кучетата усещат височините и безопасно ли е да ги водим със себе си на поход при изкачване на връх с по-голяма надморска височина?
Надморската височина влияе ли на кучетата?
Надморската височина влияе на всяко куче (както и котка). Понякога ефектите се проявяват по-явно и силно - с повръщане и/или главоболие, а в по-тежките случаи – с опасно натрупване на течност в белите дробове и мозъка на животното.
Сред признаците, за които да следите и които индикират, че голямата надморска височина не се отразява добре на домашния ви любимец са:
- Прекомерно задъхване
- Затруднено дишане
- Лека кашлица
- Умора
- Повръщане
- Загуба на апетит
Могат ли кучетата да получат височинна болест?
Височинната (наричана още планинска) болест се наблюдава на голяма надморска височина, обикновено над 2500 метра, когато организмът на човек е изправен пред понижено барометрично налягане. Кучетата също могат да изпаднат в подобно състояние, като хипоксията – недостиг на кислород в кръвта, може да засегне и домашните любимци.
Тъй като въздухът е по-разреден на по-висока надморска височина, хората (и кучетата) трябва да дишат по-често, за да приемат достатъчно количество кислород. В резултат на това сърцето изпомпва кръв по-силно, за да циркулира с по-малко кислород, което увеличава сърдечната честота и повишава кръвното налягане.
Симптоми на височинна болест при кучета
Кучетата, страдащи от хипоксия (известна още като височинна болест), може да изглеждат летаргични и незаинтересовани от заобикалящата ги среда. Ще забележите, че засегнато от това състояние животно се задъхва прекомерно, езикът и венците са по-тъмни на цвят. Други потенциални симптоми на хипоксията при кучетата включват кръв от носа, затруднено дишане, лека кашлица, умора, летаргия и повръщане.
Подготовка на кучето при изкачване на голяма надморска височина
Добро правило е да предприемате изкачване на по-висока надморска височина плавно и бавно. Това може да помогне на кучето ви да не се почувства зле и да предотвратите поява на височинна болест.
Въпреки това, ако се случи така, че по-рязко се озовете на по-голяма надморска височина, трябва да ограничите количествата физическа активност. Следете поведението и езика на тялото му за признаци, че не се чувства добре. Погрижете се да имате под ръка достатъчно прясна вода за пиене, за да поддържате любимеца си добре хидратиран.
Ако планирате да се преместите някъде на място с по-висока надморска височина, предприемете прехода плавно, оставете време на косматия вси другар да се приспособи – дори ако показва признаци на дистрес в началото. В случай, че не се чувства добре, намалете ежедневната активност, а ако симптомите на хипоксия при животното продължават или се влошат – посетете ветеринарния си лекар.
Вижте още:
От кои естествени водоизточници е безопасно да пие кучето ни
7 забавни неща, които да правите с кучето си през лятото