Защо кучетата винаги искат да помиришат чатала ни?

куче души Снимка: iStock

К учетата могат да намерят много начини да ни засрамят с поведението си – от изваждане на мръсното ни бельо от коша за пране, за да го донесат на някой от гостите ни, до непрестанен лай по съседа, който се прибират малко по-късно от обичайния си час...

Едва ли обаче има по-неловък момент от този, когато косматият ви другар поздравява приятел или непознат с агресивно, напористо подушване по чатала. Ако ви се е случвало, то добре знаете, че в подобна ситуация имаме два варианта – или да се засмеем, или силно да се смутим. Нито един от тях обаче не е особено приятен. За това, няма как да не се запитаме – дали домашният ни любимец е просто невъзпитан или получава специфична информация, подушвайки нечий чатал?

куче душиСнимка: iStock

Нормално ли е кучетата да душат нечий чатал?

Може да ви се стори странно, но се оказва, че когато четириногите правят това, те просто използват обонянието – най-мощния си инструмент, за да съберат възможно най-много информация за своя нов приятел. Домашните ни любимци притежават между 125 до 250 милиона обонятелни рецептори в носовете си. За сравнение, при нас те са едва 5-6 милиона. Освен това, частта от мозъка на животното, която е посветена на анализирането на миризмите (обонятелната кора), е около 40 пъти по-голяма в сравнение с нашата. 

Dogsandcats.bg

Факт е, че кучетата използват обонянието си, за да изследват света около себе си и, без значение дали ни харесва или не, нашите чатали са истинска „шведска маса“ от аромати!

куче миризмаСнимка: iStock

Но защо кучетата миришат точно чатала на хората (вместо други части на тялото)?

Ако се вгледате в поведението на домашния си любимец ще установите, че той има склонност да мирише всичко около себе си. Апокринните жлези обаче, са виновни за манията на четириногите по определени части от тялото ни. Какво имаме предвид?

Апокринните жлези са вид потни жлези, които при хората се намират в области с гъсто окосмяване, предимно подмишниците и слабините. Те произвеждат богата на протеини пот и когато тя се смеси с естествените бактерии по кожата ни, създава типична телесна миризма. Или казано с други думи – апокринните жлези произвеждат силно ароматизирана пот, дори, когато сме чисти. Така че не е изненада, че носът на животното може да долови миризмата и през дрехите, особено при хора, с които не живее всеки ден. 

куче миризмаСнимка: iStock

Много от нас използват дезодоранти и/или продукти против изпотяване, за да предотвратят появата на неприятна (за нас) миризма в зоната около подмишниците си. И тъй като не са големи фенове на силните и изкуствени аромати, донякъде логично, кучетата са по-склонни да подушат областта на чатала.

Дали има връзка между миришенето на чатала при хората и „поздрава“ с подушване на дупета при кучетата?

Докато при нас най-високата концентрация на апокринни жлези е, както отбелязахме, в зоните на слабините и подмишниците ни, кучетата имат такива жлези, разположени по цялото си тяло. В този случай, може би ще се запитате вие, ако това действително е така, защо четириногите концентрират вниманието си при поздрав главно в областта на задните си части? 

куче миризмаСнимка: iStock

Отговорът на този въпрос ни отвежда до две малки торбички, намиращи се в ректума на кучето, които може би познавате като анални жлези. Те произвеждат миришещо вещество, което се изхвърля в ректума всеки път, когато животното се изхожда. Генерира се и в моменти на стрес, както и при голямо вълнение.

Миризмата на секретите на аналните жлези е уникална за всяко четириного и може да помогне на две кучета да си спомнят дали са се срещали и преди. А понякога, даже да са стари познайници, този отчетлив аромат може да предаде важна информация, като например къде е било животното преди това, какво е яло днес, дали е болно или е в добро здраве. Вижте още за това защо кучетата душат дупетата си тук

Това естествено кучешко поведение ли е?

Естествено е кучетата да подушват чатала на стопаните си – това е форма на комуникация и събиране на информация. В света на кучетата душенето е основен начин, по който четириногите научават за околната среда, хората и животните в нея. Мислете за това по следния начин: Типичният поздрав между хората е: „Здравей, как си“, нали? Е, при косматите ни другари бързият полъх от дупето на друго куче може да е напълно достатъчен, за да разбере питомецът ви как се чувства то. Или че тази сутрин си е хапнало от сандвича ви, докато вие не сте гледали!

куче душиСнимка: iStock

Кога душенето на чатала излиза от границите на нормалното?

Въпреки че душенето на чатала е нормално кучешко поведение, то може да е проблем, ако се превърне в прекомерно, отбелязват от Американския киноложки клуб. Домашният ви любимец може да е научил, че поведението привлича вниманието ви, независимо дали го показвате чрез положително действие (получаване на похвала, лакомство или допълнително галене) или е нещо нежелано (коригиране чрез мъмрене). Това обяснява и защо наказването на домашния ви любимец рядко постига желания резултат.

Понякога прекомерният стремеж на кучето да подуши чатала ви или този на приятелите или членовете на семейството ви, може да бъде признак на стрес, разочарование или скука. Особено ако е придружено с други нежелани взаимодействия, включително скачане отгоре им или облизване. Ако случаят е такъв и сте притеснени относно поведението на питомеца си, добре е да обсъдите с ветеринарния си лекар всички поведенчески проблеми, които виждате.

куче човек душиСнимка: iStock

Можем ли да обучим кучето си да спре да души чатала на хората, които среща?

Ако намирате това поведение за притеснително (да, добре разбираме защо!), добрата новина е, че има много начини, по които можете да попречите на питомеца си да подуши чатала на гостите ви. Ето някои от тях:

  • Дресура

Като цяло, пренасочването и ангажирането на вниманието са сред най-лесните трикове в подобни ситуации, тъй като разчитат на естествената склонност на животното да изследва с носа си. 

Най-разпространената техника за обучение е да научите кучето си да се насочи към дланта на ръката вместо към чатала или дупето на човек. Успехът й се състои в това, че ръката ви също е източник на интересни аромати за четириногия ви другар. За да усвоите този метод, изпълнете следните стъпки:

  • Разтрийте ароматно лакомство върху дланта на ръката си.
  • Протегнете я към кучето си.
  • Веднага щом носът му докосне дланта ви, кажете „Да, добро куче!“ и възнаградете поведението с похвала. Можете да дадете и лакомство на питомеца си, но с другата ръка.

куче душиСнимка: iStock

След като кучето ви се научи да докосва нос до дланта ви, за да получи награда, можете да спрете да я „ароматизирате“ с лакомство, кажете „докосни“, преди да предложите протегнатата си длан. Продължавайте да повтаряте упражнението толкова пъти, колкото е необходимо, докато домашният ви любимец не започне автоматично да поставя носа си в дланта ви, когато кажете командата.

Обучението на кучето ви да подушва ръката ви е полезно в ситуациите, при които то насочва нос към нечий чатал, тъй като ви позволява да реагирате и да го приложите във всяка ситуация. След като домашният ви любимец усвои това поведение у дома (с вас, а след това и с всички във вашето домакинство), тренирайте уменията му и публично. Излезте с приятели, а най-добре – с такива, с които не сте се виждали отдавна, и проверете как реагира животното. 

куче дресураСнимка: iStock

  • Избягване

Ако кучето ви все още е в процес на усвояване на командата за подушване на ръката ви, има няколко трика, които можете да използвате, за да избегнете неудобните и смущаващи ситуации. Първо, можете да държите питомеца си на каишка далеч от пристигащите гости, докато не се настанят в дома ви. Можете също така да разсейвате питомеца си, когато хората се приближават, като хвърляте лакомства на земята пред него.

  • Оставете вашето куче да подуши другаде

Душенето е стимулираща дейност за домашните ни любимци. Чрез обонянието си те изследват околната среда, за това и то е много важно за четириногите ни спътници. Така че един от най-добрите начини да пренасочите този естествен инстинкт за кучето си и то да не го насочи към приятеля или съседа ви в асансьора, е да го пренасочите. 

Отделете малко повече време за разходки, като дадете възможност на питомеца си да подуши местата, които привлекат вниманието му, без да го прекъсвате или настоявате да продължите да се движите. Можете да опитате и различни игри за трениране на обонянието на животното вкъщи или из двора ви, като скриете различни неща – играчки или лакомства, в празни кутии, остатъчни ролки от тоалетна хартия и празни консерви от храна, например. Бъдете креативни – колкото повече възможности за душене дадете на кучето си, толкова по-голям е шансът то да няма желание да пъха носа си там, където не му е мястото.

куче души разходкаСнимка: iStock

В заключение, не бива да забравяме, че кучетата обичат да миришат всичко – от дрехи и боклук до чатала на хората. Те имат невероятно обоняние, което е 10 до 100 хиляди пъти по-силно от човешкото. То е и основното им сетиво, което четириногите ни другари използват, за да търсят храна, партньори и да получат информация за околната среда. Освен носовете си, кучетата разполагат и със специален орган, който им помага да дешифрират миризмите, наречен вомероназален (Якобсонов) орган. Намира се между носния им преход и небцето. Той улавя телесните миризми и феромоните, които са невидими химикали, които животните отделят като начин за комуникация помежду си.

Кучетата душат задните части на други четириноги, както и човешките чатали, защото потните жлези там отделят феромони и аромати, които им предоставят определена информация. И макар никой да не знае със сигурност каква е тя, вероятно така животните научават за пола, възрастта, емоциите и здравословното си състояние.

куче душиСнимка: iStock

 

 

 

Виж още