Кои са най-силните сетива на кучетата?
И ма толкова много невероятни истории за кучета, които изглежда са наясно, че предстои гръмотевична буря, много преди стопаните им да усетят дори лек полъх на вятъра. Да, понякога изглежда, че косматите ни другари имат способности, които почти граничат със свръхестественото! Ако сте като нас, може би нямате проблем и предпочитате да мислите за питомеца си като за супергерой! Но ако сте рационален човек на науката, може би търсите по-правдоподобно обяснение.
Често невероятните способности на кучетата се приписват на техните сетива, които са в пъти по-добри от нашите, отбелязват от Американския киноложки клуб. Това важи особено за обонянието и слуха им. В допълнение към стандартните пет сетива, четириногите имат и много изострени наблюдателни умения, особено когато става въпрос за любимите им хора. Те стават истински експерти в езика на тялото и рутината ни, а това им позволява да усетят промяната много преди да си помислим, че действаме различно.
Могат ли кучетата да усетят бременност?
Има много истории на жени, които твърдят, че кучето им сякаш е знаело, че са бременни много преди да имат положителен тест пред себе си. И действително, стопанките на четириноги забелязват, че питомецът им започва да се държи по-прилепчиво, търси близост и дори – отпуска глава на краката или корема им. И макар до момента да не са провеждани конкретни научни изследвания, които да тестват дали животните действително могат да усетят бременност при хората, изглежда много вероятно това да е вярно.
Вероятно това се дължи на факта, че кучетата могат да доловят фини промени в миризмата, свързани с хормоните на бременността. Не бива да забравяме и, че питомците ни ежедневно използват умението си да наблюдават, което им помага да индикират всяка промяна в поведението, рутината и емоциите на стопанина си. Всичко това може да накара животното ясно да осъзнае, че идва голяма промяна, много преди собственичката му да е наясно с това.
Колко силно е обонянието на кучетата?
Обонянието на кучетата е изключително силно и е вероятно най-развитото им сетиво. Според учените, четириногите имат някъде между 10 000 и 100 000 пъти по-чувствителен нос от този на хората. Те могат да доловят миризмата на стопанина си до 48 часа, след като той е напуснал определено място. Могат и да открият наличието на много химични съединения в разредени концентрации, далеч под нивото, което хората можем да усетим.
Именно мощното обоняние на кучетата им отрежда роля като помощници на хората при операции за търсене и спасяване, за надушване на наркотици или опасни химикали. Все по-често четириногите се използват и за идентифициране на различни медицински състояния при хората, включително ранно откриване на някои видове рак, ниска кръвна захар при пациенти с диабет и гърчове при хора с епилепсия.
Колко са изострени вкусовите рецептори при кучетата?
Вкусът е едно сетиво, с което превъзхождате кучето си! Да, докато домашните ни любимци са истински виртуози при откриването на различни миризми, що се отнася до вкусовите им възможности, нещата стоят малко по-различно.
Четириногите могат да усетят всичките пет основни вкуса, но цялостното им възприятие за вкус е по-приглушено от нашето. За сравнение, ние имаме около девет хиляди вкусови рецептори в устата си, докато домашните ни любимци – средно около 1700. Това означава, че е малко вероятно кучето ви да оцени фините гурме вкусове. И значи също, че дори когато не харесва вкуса на нещо, то може да го опита (при това няколко пъти!), преди да го остави.
Зрение: Колко силно е зрението на кучетата?
Има редица анатомични разлики между очите на кучетата и нашите, които влияят на начина, по който виждаме света. Първо, очите на повечето четириноги са разположени отстрани на главите им, за разлика от при хората, и това се отразява на зрителното им поле. В резултат те могат да виждат по-широк диапазон от заобикалящата ги среда, но имат по-малко припокриване на бинокулярно зрение, където и двете очи визуализират едно и също поле. Това означава, че тяхното възприятие за дълбочина не е толкова остро, колкото нашето.
Поради разликите в рамките на ретината в задната част на окото, домашните ни любимци виждат по-добре при слаба светлина. Поради различния брой пръчици и конуси в ретината си, кучетата имат и по-ограничено цветно зрение. И накрая, те имат допълнителна отразяваща повърхност в задната част на окото, наречена тапетум, която помага на очите им да улавят светлина и да виждат през нощта. Това е и причината очите им да светят, ако опитате да ги снимате със светкавица.
Като цяло, зрението на кучетата е фокусирано върху това да обхване по-голяма площ, да помогне на животното да се ориентира в тъмното и да различи по-добре бързо движещи се обекти, докато ние имаме по-добро зрение за детайли и цветове.
Докъде чуват кучетата?
Кучетата са известни с чувствителния си слух и способността си да чуват звуци, които хората не могат да оценят. Това може да се дължи на редица фактори. Като цяло, домашните ни любимци могат да доловят по-голям диапазон от звуци спрямо хората, като кучетата чуват звуци с честота 65-45 000 херца, а хората са ограничени до диапазон 20-20 000 херца. Те също могат да доловят звуци, които са до четири пъти по-далеч от това, което хората могат да чуят, до около 400 метра. И накрая, косматите ни другари са по-добри в локализирането на звуци или намирането на източника им. Това вероятно се дължи отчасти на анатомията на ушите им, включително големия размер на вътрешното ухо и способността им да ги движат независимо едно от друго и в посоката на звуците, които чуват.
Разбира се, когато разглеждаме различни породи кучета, формата на ушите е една от най-очевидните променливи. Докато някои четириноги като Немска овчарка имат големи уши, които стоят на върха на главите им като малки сателити, при други като Басет, те са дълги и увиснали (и всъщност могат да заглушават звуците).
Слухът на четириногите може да бъде силно повлиян от тази естетика, така че не предполагайте, че всяко куче има впечатляващ слух – то винаги може да предпочете да ви игнорира, когато го повикате да се прибере след игра в близкия парк, колкото и добре да ви чува!
Защо кучето ми винаги трябва да ме докосва?
Усещането за допир е различно при кучетата. Първо, те имат силно чувствителни издатини, подобни на мустаци, на лицето си, известни като „вибриси“, които образуват силно чувствителна тактилна сензорна система. Смята се, че тези косми играят много важна роля, като помагат на животните да се ориентират в пространството, да намерят пътя си в тъмното, да поддържат равновесие и да усещат заобикалящата ги среда.
В сравнение с хората, четириногите имат и по-притъпено усещане за докосване на пръстите си. Докато хората имат силно чувствителни тактилни сетива във върховете на пръстите си, кучетата имат по-малко тактилни рецептори в подложките на лапите си.
Като цяло докосването е мощно сетиво както за хората, така и за кучетата, когато става въпрос за свързване, дори ако се възприема по различни начини. Това е първото сетиво, което се развива при новородени кученца, преди дори очите или ушите им да се отворят. Те използват докосване, за да усетят къде е майка им и да потърсят нейната топлина. Приятното физическо докосване също така стимулира освобождаването на окситоцин и пролактин, които карат животните и хората да се чувстват спокойни, щастливи и сигурни. Това обяснява защо кучетата търсят нежното докосване на любимите си хора и защо галенето на кучето подобрява и човешкото благосъстояние.
Вижте още:
Колко дълго кучетата помнят аромата на стопанина си?
4 факта за кучешкото зрение, които може би не знаете