Колит при кучетата: симптоми и лечение
К олитът при кучетата е състояние, което може да причини диария на вашия четириног приятел, която може да бъде доста болезнена. За щастие, с правилното лечение и своевременно диагностициране, това заболяване може да изчезне относително бързо.
Забележка: Има много заболявания, които могат да причинят диария на четириногия ви другар, като колитът е само едно от тях. Това е много неприятно за домашните любимци и може да направи ходенето до тоалетна болезнено, за това е необходимо да потърсите ветеринарна помощ ако диарията на косматия ви спътник продължава повече от 48 часа.
Какво представлява колитът при кучета?
Колитът при кучетата е състояние, което се отнася до възпаление на дебелото черво. Обикновено се проявява като диария или редки изпражнения, които обикновено съдържат слуз и прясна кръв. Освен това, на животното видимо му е трудно да се изходи и дефекацията му причинява болка.
Какво причинява колит при кучетата?
Има много възможни причини за появата на колит при кучетата – от ядене на нещо, което не трябва, до по-дългосрочни проблеми, като синдром на раздразнените черва. Най-честите причини за появата му са:
- Стрес: това може да окаже натиск върху имунната им система
- Поглъщане на нещо необичайно или чуждо тяло
- Чревна инфекция
- Червеи или паразити
- Хранителни алергии
- Имунни заболявания
- Синдром на раздразнени черва
- Нараняване или увреждане на дебелото черво
- Панкреатит
Симптоми на колит при кучета
Симптомите могат да варират при различните кучета, но най-типичните признаци на колита са:
- Течни, по-чести изпражнения
- Фекалии, съдържащи прясна кръв и/или слуз
- Болка при изхождане
- Запек
- Липса на апетит и поява на необичайни хранителни навици
- Отслабване
- Повишено образуване на газове
- Летаргия
Тези симптоми могат да се появят внезапно (остри) или да продължат няколко седмици, като се повтарят (хронични).
Как се диагностицира колит при кучетата?
Ако подозирате, че домашният ви любимец има колит, не губете време и незабавно го заведете на ветеринар за преглед. Специалистът ще провери медицинската история на питомеца ви, за да изключи всякакви други състояния и вероятно ще поиска проба от изпражненията, за да провери за наличие на червеи или други паразити.
В някои случаи може да се наложи рентгенова снимка или ултразвук, за да се провери дали няма погълнати чужди тела или други препятствия в храносмилателния тракт. Може да са необходими кръвна картина, колоноскопия или биопсия на дебелото черво, за да се установи причината за колита.
Лечение на колит при кучета
Има няколко възможни варианта за лечение на колита при кучетата, в зависимост от причината за появата му.
Вашият ветеринарен лекар ще определи каква е причината и след това ще предпише или обикновена диета, или терапия срещу глисти или противовъзпалителни пробиотици.
-
Промяна в диетата
Ветеринарният ви лекар може да предложи период на гладуване, който ще варира от 24 до 48 часа, за да позволи на храносмилателния тракт на животното да си почине. Като алтернатива може да приложите и мека диета (варен ориз и пиле).
- Лечение срещу глисти
Ако колитът се дължи на червеи или паразити, тогава методът за лечение вероятно ще бъде насочен по посока справяне с глистите.
- Противовъзпалителни пробиотици
Ветеринарният ви лекар може да изпише пробиотици за подобряване на здравето на червата, антимикробни лекарства за лечение на инфекции (ако има такива) и противовъзпалителни средства за намаляване на възпалението и болката.
Винаги давайте предписаните медикаменти на домашния си любимец според инструкциите. Ако не го направите, има риск колитът да се върне. След като курсът на лечение приключи, ако кучето ви не показва признаци на подобрение, заведете го обратно при ветеринарния си лекар за по-нататъшно лечение.