Можем ли да научим кучето си да харесва котки
И ма някои кучета, които заобичват котешките си приятели от пръв поглед и не се налага да полагате никакви усилия за това. При други четириноги обаче, нещата стоят по-съвсем различен начин и те си остават верни на вековния стереотип, според който кучета и котки не могат да се разберат. Не бива да забравяме, че косматите ни приятели са инстинктивни ловци и виждат всички по-малки от тях животни като потенциална плячка. А това, съчетано с общата им неприязън към котките може да предизвика истински хаос и често – инциденти.
Има ли какво да направите, ако сте многостранен любител на животните и искате да отглеждате заедно куче и котка? Дали можете да обучите едните животни да харесват другите?
Ще се опитаме да дадем отговор на тези въпроси, макар че далеч не е лесно. Разбирането на ситуацията е първата стъпка към успешното съжителство между куче и котка.
Проблемът
Някои от стопаните на кучета често мислят, че след като те не са възпитавали домашните си любимци да преследват или атакуват котки, значи те би трябвало да ги харесват и да няма проблем да се разберат. Те обаче не се замислят, че това, което им пречи са естествените им инстинкти и/или личностни странности.
Много породи кучета са отглеждани в продължение на поколения в миналото, за да бъдат ловци. Да, вашият Френски булдог може и да е доста далеч от този образ в общия смисъл, но и у него има заложени тези инстинкти. Дори и малко по-дълбоко.
Освен факта, че възприемат котките като потенциална плячка, при някои кучета, особено когато са малки, липсва самоконтрол. Повечето котки се отличават с предпазливата си природа, те са добри в разпознаването на потенциална заплаха и поради това се страхуват. Когато се срещнат, двата вида показват индивидуалните си личностни черти и това може да доведе до проблеми при съвместното им съжителство.
Решението
Ако кучето ви показва признаци на хищническа агресия към котки, възможно е да промените поведението му с правилния вид обучение и необходимите дози търпение, обич и последователност.
Макар че няма гаранции – ето няколко съвета как можете да направите това:
- Социализация
Най-добри шансове за успех бихте имали, ако можете да срещнете кучето и котката в ранна възраст. Кученцата са най-отворени за нови преживявания през първите 16 седмици от живота си. Това е и точният момент да представите другия си домашен любимец. С помощта на много лакомства и положителен подход покажете на четириногото, че котето му е приятел.
- Импулсен контрол
Липсата на контрол върху импулсите и инстинктите е това, което кара кучето ви да лае по движещите се коли навън, да краде храна от боклука или масата. Това е в основата и на преследването на котки навън. Ако успеете да помогнете (с помощта на похвали и лакомства) животното да овладее емоциите си, това ще оптимизира много процеса на обучение в толерантност при съжителството с котка у дома.
- Десенсибилизация
Буквално преведен този термин значи „постепенно излагане/привикване“. Започнете като заключите кучето си в едната стая, а котката в другата. Награждавайте го във всеки момент, независимо дали е мимолетен, през който остане спокойно. Щом мине време – срещнете ги в неутрална зона, например коридора. Възможно е котката са се опита да избяга, а кучето – да се втурне към нея. За това – поддържайте строг контрол над животните.
Това е бавен процес, който може да изисква няколко крачки назад, но в даден момент кучето ще свикне с присъствието на котката. Особено, ако продължава да получава награди за това.
Най-важното нещо, което трябва да запомните, е че няма как да сприятелите две животни за една нощ. Особено ако се касае за куче и нов член на котешкото ви семейство. Най-добре е да държите домашните си любимци в отделни зони (стаи) през първите няколко седмици, докато постепенно свикнат с миризмата и взаимното си присъствие.
Ще отнеме време, но ако не можете да си представите дом без куче и котка, усилията ще си заслужават!