Нуждае ли се кучето ни от одеяло през нощта
Н авън е студено и се чудите дали леглото на кучето ви е достатъчно, за да поддържа телесната му температура и да му осигури необходимия комфорт през по-хладните месеци. Ако не сте сигурни дали вашият четириног приятел има нужда от нещо повече, за да се стопли през зимата – защо не го попитате? Шегуваме се, разбира се!
Да бъдеш стопанин на домашен любимец би било значително по-лесно начинание, ако можехме просто да се допитаме до животното относно нуждите и предпочитанията му. Така не би имало защо да се чудим дали му е удобно или не. Но тъй като не можем да го направим – необходимо е да изучим добре езика на тялото и поведението на косматия си спътник, за да прозрем нещата, свързани с отглеждането му, които ни вълнуват. Или иначе казано – да следим за определени улики, които да ни насочат.
Породите кучета и студеното време
Някои породи кучета са по-подготвени за студеното време, отколкото други. Общото правило е, че по-големите четириноги, както и тези с по-дебела, плътна козина, се справят по-успешно с активностите на открито, когато температурите са ниски. Сред тези домашни любимци, за които със сигурност не се налага да се тревожите са Сибирското хъски, Аляския Маламут, Самоед или Санбернар – всички те са отглеждани за работа в студено време.
По-малките домашни любимци, както и тези с тънка или къса козина като Чихуахуа, хрътките и повечето брахиоцефални кучета като Мопс и Френски булдог, се нуждаят от повече защита в студеното време, защото телата им просто не могат да генерират достатъчно топлина.
Имайте предвид и, че коремчетата на кучета, които са с по-къси крака, често се търкат в земята, за това е добре да се погрижите те да за защитени. При дългокосместите домашни любимци пък, съществува риск от заплитане на сняг или лед в козината, а това може да доведе до измръзване и настинка.
Постарайте се на кучето ви да му е топло
Обръщали ли сте внимание, че кучето ви задължително прави няколко кръгчета в леглото си, преди да се отпусне и блажено да заспи? Някои собственици на четириноги може и да не знаят, но това е естествен инстинкт, останал на домашните ни любимци от дивите им предци. В природата четириногите обикновено трупали трева, листа или слама, за да си създадат удобна постелка тип „бърлога“.
Въпреки че вече не се налага да си правят легло от борови иглички, за косматите ни спътници е приятно и успокоително да „разровят“ одеялото, оставено в леглото им. Дори ако температурата в дома ви е висока и да не се притеснявате, че домашният ви любимец може да настине, кучешкото одеяло може да донесе спокойствие и комфорт на кучето ви.А ако му стане твърде горещо – животното винаги може да го избута настрани.
Одеялото в кучешкото легло осигурява допълнително ниво на комфорт при по-малките и по-възрастните кучета, категорични са специалистите.
Когато избирате одеяло, потърсете нещо меко, което лесно се пере и е изработено от здрава материя. Избягвайте то да е плетено с твърде големи дупки, защото те лесно могат да хванат „в капан“ ноктите на домашния ви любимец. И наблюдавайте езика на тялото на кучето – ако то трепери, стои свито на топка или отказва да излезе навън, това са сигурни улики, че студа не му понася добре.
Кучета с медицински състояния
При домашни любимци, които страдат от определени медицински състояния, може да е необходим допълнителен слой защита през хладните месеци, съветват от Американската ветеринарномедицинска асоциация. Независимо дали се отнася за ежедневната им разходка или за момента, когато дойде време да се сгушат в леглото си – кучета с диабет, сърдечни и бъбречни заболявания или с хормонален дисбаланс (като Болест на Кушинг) имат нужда от специални грижи. Тези четириноги са по-уязвими към ниските температури, тъй като им е по-трудно да регулират телесната си температура.
Консултирайте се с ветеринарния си лекар, който може да ви помогне да определите дали вашият домашен любимец се нуждае от допълнителна защита – поради определено състояние или като цяло.
Одеялото може да помогне на кучето ви да се чувства по-удобно, да му е по-топло и комфортно – дори ако не се нуждае непременно от него.
Студеното време навън може да намали телесната температура на много четириноги – например, когато излизат на разходка навън, играят в преспите или вали „мокър сняг“. За това е задължително след прибиране да ги подсушите добре след като се приберете у дома. По-големите кучета са по-защитени от ниските температури, отколкото по-дребните, а особено уязвими са кутретата и по-възрастните четириноги.
Kучешките одеяла са толкова меки и лесни за поддръжка, за това – оставете едно такова на кучето си в леглото му за през нощта. Или пък го поставете на дивана, за да може да се сгуши удобно в него след разходка. Доверете се на домашния си любимец – ако няма нужда от него, той просто ще го избута в страни.
Вижте още:
Безопасни ли са затоплящите се легла за кучето ни
Да се погрижим за кучето си през зимата