Признаците, че кучето ви е антисоциално (и как да му помогнете)

куче страх непознати Снимка: iStock

Н якои кучета са щастливи екстроверти, които с лекота се сприятеляват с всяко четириного, котка, човек, катерица или костенурка, които срещнат. Други просто не харесват общуването със себеподобни, други животни или хора. Или поне така изглежда. 

Всъщност, тези кучета не просто „не харесват“ някого: те вероятно са антисоциални, защото се страхуват или се тревожат от срещите си с нови хора или други домашни любимци. Понякога тяхното безпокойство води до физически прояви на страх и дори агресия, което може да бъде опасно – както за самото животно, така и за всички, хора и животни, около него. Ако кучето ви се страхува от... всички... ето няколко съвета, с чиято помощ да му помогнете да излезе от черупката си. И да се надяваме, с течение на времето, да намери нови приятели. 

срамежливо кучеСнимка: iStock

Как да разберете, че кучето ви е антисоциално?

Антисоциалните кучета могат да бъдат срамежливи или страхливи. Те съзнателно избягват хора или други четириноги, които не са им познати (напр. като се свиват зад вас) и показват признаци на стрес, когато са изправени през нови неща. Понякога този страх може да бъде толкова силен, че животното да влезе в режим на защита и това да доведе до агресивни прояви. 

Dogsandcats.bg

срамежливо кучеСнимка: iStock

Дори кучето ви да стои вкъщи през повечето време, добра идея е да се опитате да коригирате неговото антисоциално поведение. Все пак искате питомецът ви да е щастлив и спокоен, когато ви идват гости (а не да се крие под масата). А и все пак, трябва да го извеждате от дома си от време на време (напр. за преглед при ветеринарния ви лекар).

Възможни признаци на антисоциалното куче

Важно е да се научите да разпознавате кога кучето ви се чувства неудобно около хора, домашни любимци или места, за да можете да го отстраните от ситуацията. 

Признаци на уплашено или стресирано куче

  • Сплескани уши
  • Прозяване
  • Избягване на зрителен контакт
  • Разширени зеници
  • Задъхване и облизване на устни 
  • Ръмжене/ръмжене, ако е уплашено достатъчно, за да бъде агресивно
  • Преобръщане и показване на корема му
  • Изпускане на урина
  • Напрегната или скована поза на тялото
  • Прибрана между задните крака опашка

срамежливо кучеСнимка: iStock

Социализацията на кучето помага за предотвратяване на антисоциално поведение

Кучетата обикновено развиват антисоциално поведение поради липса на достатъчна социализация като кученца. Именно тя помага на домашните ни любимци да се научат да се справят с нови ситуации, да са спокойни и отворени към срещи с непознати хора и животни като възрастни. 

Добрата новина е, че никога не е твърде късно да социализирате кучето си! Дори и да сте осиновили по-възрастно четириного, можете да започнете работа върху социализирането му и да му помогнете да преодолее своите страхове или безпокойство от нови ситуации. 

кучета парк играСнимка: iStock

Бавно запознаване с непознати кучета и хора

Важно е да оставите кучето си да определя темпото. Може да отнеме няколко опита и напредъкът може да е бавен, но си струва да се придържате към него, за да имате по-щастлив и спокоен домашен любимец накрая.  

За да запознаете четириногия си другар с нов кучешки компаньон, изберете тихо място, което е на неутрална територия и за двете животни. Новото кученце, което представяте, трябва да е дружелюбно и спокойно, а собственикът му – да е наблизо, за да следи взаимодействието между животните. Поддържайте сесиите си кратки и ако кучето ви се стресира, прекратете срещата.

кучета паркСнимка: iStock

Насърчаването на вашето куче да стане по-социално може да отнеме седмици или месеци. Това изисква търпение, много насърчаване и много положително подсилване. Ако антисоциалното поведение на вашето куче не се подобрява или то показва признаци на агресия, консултирайте се с ветеринарния си лекар, сертифициран треньор или специалист по поведението на животните за съвет.

Виж още