Разбират ли кучетата кога човек скърби
К учетата осигуряват огромна емоционална подкрепа на хората в трудни моменти. Да имате домашен любимец у дома може да ви даде толкова много! Включително – да ви помогне да се справите със скръбта от загубата на скъп човек. Защото понякога изглежда така, сякаш четириногото действително разбира и дори – съпреживява чувството на загуба, което изпитвате.
За повечето собственици на домашни любимци е трудно да избегнат персонификацията, когато става въпрос за питомеца им. За това е важно да помним, че косматите ни другари (макар че често демонстрират обратното!) не притежават пълния спектър от човешки чувства. Вместо това те имат по-малък набор от зрели емоции, доближаващи ги в много отношения до човешките малки деца.
Кучешки емоции
Както споменахме по-горе, в по-голямата си част кучетата изпитват прости, директни емоции. Едно четириного може да бъде тъжно или уплашено, но не притежава когнитивните способности, необходими, за да изпитва по-социални стимулирани чувства като смущение и завист, например. Домашните ни любимци обаче са изключително умели в това да разчитат стопаните си и ще проявят определено поведение, за да предизвикат конкретна реакция, която може или не да бъде свързана с дадена емоция. Макар да звучи сложно, всъщност е съвсем просто! Например, куче, което изглежда тъжно, може просто да знае, че в момента, в който свие уши назад и отправи нещастен поглед към стопанина си, това е лесен и бърз начин да получи разтриване на главичката.
Човешко проектиране
Хората често проектират емоциите си върху своите домашни любимци, виждайки това, което искат да видят, вместо действително да се опитват да вникнат в поведението на питомците си. Когато сме обхванати от мрачни чувства и тъжим, а кучето ни дойде при нас, утешително е да мислим, че косматият ни другар се опитва да ни накара да се чувстваме по-добре. За съжаление, въпреки че изследванията показват, че четириногите реагират на емоционалните състояния на своите собственици, към момента все още не е ясно, дали те активно се стремят да ги утешат или успокоят, когато се намират в състояние на силен афект. Или казано с други думи – все още няма окончателно доказателство, че кучетата разбират човешките емоции или не.
Вижте още: Разбират ли кучетата човешките усмивки
Скръбта при кучетата
Един любопитен аспект, свързан с кучешките емоции е, че животните също скърбят. Известно е, че кучетата лежат до ковчезите на собствениците си или остават редом до тях дни след смъртта им. И да, въпреки че на теория е невъзможно за домашния ни любимец да разбере скръбта, която изпитва стопанинът му, той явно все пак е в състояние да изпита загубата и да тъжи по свой начин.
Кучетата може би не възприемат смъртта по начина, по който хората го правят. Но четириногите със сигурност ще покажат признаци на депресия и промени в поведението.
Проучвания върху кучешките емоции
Експертите по поведението на животните отдавна са любопитни относно дълбочината на кучешките емоции и начина, по който тези емоции взаимодействат с чувствата на хората.
Според резултатите от последно проучване, четириноги, изправени пред плачещ и тананикащ си човек, почти винаги биха приближили този, който изглежда тъжен. За това и учените се обединяват около тезата, че да, кучетата действително реагират на емоционалното състояние на стопаните си. Просто все още не се знае каква част от това е свързана със симпатично разбиране, а не с поведенчески сигнали.
Вижте още: Какви емоции могат да изпитват кучетата