С дете и куче у дома: как да избегнем инциденти
Д ецата и кучетата трябва да се научат как да уважават взаимно личното пространство и предпочитанията си, за да растат и съжителстват заедно безопасно и в хармония. Ето няколко съвета как да се случи това.
Научете се да разбирате езика на тялото на кучето си
Важно е и вие, и детето ви да се научите да разпознавате признаците, че кучето ви има нужда от пространство. Някои от знаците, които четириногото ви дава за това включват: отдръпване, отклоняване на погледа на страни, широко отворени очи, уши – притиснати назад, леко ръмжене и др.
Децата и кучетата могат да си взаимодействат и спокойно
Децата и кучетата трябва да бъдат спокойни и нежни, когато общуват помежду си. За да се случи това, покажете на домашния си любимец, че няма от какво да се тревожи – че вие сте там, за да го пазите в безопасност. Ако детето ви прави нещо, което не допада на животното (знаем, че малчуганите често са непредсказуеми в реакциите и движенията си), като например да играе по-грубо, прекратете взаимодействието им.
Ако кучето ви знае и вижда, че се справяте бързо със ситуацията, то ще е по-спокойно, че ще се намесите при нужда и няма да почувства необходимостта да се защити, защото няма кой друг да го направи.
Деца, кучета и храна
Нещата са съвсем прости: важно е да обясните на детето си, че не бива нито да приближава, нито да прекъсва кучето, докато се храни.
Как кучето ви показва, че му е дошло в повече
Когато на домашния ви любимец му е дошло в повече, той ще започне да избягва зрителен контакт, ще обърне муцуната си, може да се наведе или дори – да напусне стаята. Езикът на тялото, изражението и позицията на ушите казват всичко.
Кога е безопасно да оставим кучето и детето си сами?
Винаги отделяйте кучето и детето ви, когато не можете да контролирате взаимодействието им. Никога не оставяйте малчугана и домашния любимец сами заедно, без значение колко търпеливо и дружелюбно е животното, винаги има точка на пречупване.
Покажете на кучето си, че е в безопасност
Ако кучето ви знае, че може да разчита на вас да спрете детето си да го дразни (колкото и невинно да е намерението му), и можете да разчетете езика на тялото му достатъчно добре, за да се намесите и да го „спасите“, когато игрите с хлапето го стресират, това ще го направи обстановката в дома ви по-спокойна и хармонична.
Кратки насоки за безопасност
- Обяснете на детето си, че кучето не е играчка;
- Нека спящото куче да не бъде безпокоено. Научете детето си да вика домашния любимец, когато си дремва, а не да тръгва директно към него;
- Осигурете на питомеца си място, където може да се оттегли, когато почувства, че има нужда от пространство;
- Научете детето си да не се надвесва над кучето;
- Практикувайте игри за хвърляне на играчка и нейното връщане;
- Без игри с дърпане или други активности, включващи преследване с високи нива на възбуда. Прекомерната стимулация води до инциденти;
- Децата трябва да бъдат обезсърчавани да ходят с храна в ръце.
Вижте още:
Как да научим децата да бъдат нежни с кучетата
Разбират ли се Бигълите с деца?