Трябва ли да си вземем куче преди да имаме бебе?

куче бебе Снимка: iStock

П ланирате да си вземете куче, а същевременно очаквате бебе? Малко са нещата, които са толкова искрени и мили, колкото отношенията между домашния любимец и малкото дете. Израстването с четириног другар може да научи малчуганите на много жизненоважни неща, включително отговорност, съпричастност и приятна игра. Въпреки ползите, много хора все още се чудят – трябва ли да си взема куче, преди да имам бебе? Каквото и да решите в крайна сметка, това е един от въпросите, които със сигурност ще трябва да си зададете. 

Като цяло, най-добре е да изчакате детето ви да порасне, за да не се опитвате да се приспособите към новородено и нов домашен любимец наведнъж. Повярвайте ни, това не е никак лека задача! Но, разбира се, всичко е въпрос на индивидуален избор.

куче и бебеСнимка: iStock

„По-лесно е да вземете домашен любимец, когато детето ви е достатъчно голямо, за да разбира и следва основните ви насоки“, коментира д-р Жан Франсоа Савар, специалист по поведение на животните пред Американския киноложки клуб. „Научете детето си да разчита поведенческите знаци, дадени от домашния любимец. И най-вече – да не навлиза в личното пространство на животното и да посяга, когато то е дало знак, че иска да го оставят да почива“, допълва още специалистът. 

Dogsandcats.bg

Независимо дали смятате да си вземете куче преди или след като имате бебе, важно е винаги да наблюдавате взаимодействията им. Добрата новина е, че има много породи кучета, за които е известно, че се разбират добре с деца. А ето някои основни точки, които е добре да имате предвид, преди да доведете нов домашен любимец у дома:

  • Управление на времето

Ако скоро ви предстои да станете родители или вече имате малко дете/деца, на първо място трябва да помислите с колко свободно време разполагате, преди да си вземете куче. Прегледайте графика си и преценете колко време и внимание ще можете да отделите за домашния си любимец. 

И кучетата, и децата се нуждаят от много внимание и независимо дали сте самотен родител или имате половинка, не бива да се напрягате или претоварвате твърде много. Няма нищо лошо в това да изчакате детето ви да порасне, за да може да споделя с вас опита и да ви помага в грижите за семейния домашен любимец. 

  • Изборът на правилното куче

Има няколко фактора, които е добре да вземете предвид, когато избирате бъдещия си четириног другар. Важно е животното да се впише максимално добре в начина в на живот, като същевременно обърнете внимание и на темперамента и личността му. Ако вашето домакинство е активно и обичате да ходите на приключения заедно, потърсете порода, чиито представители са любознателни, енергични и издръжливи. Ако у дома сте по-скоро почитатели на спокойните вечери и обичате да си почивате през уикенда, тих и сдържан другар ще бъде по-подходящ избор.  

Запознайте се с 10 породи кучета, които искрено обичат децата

Запознаване на кучето с бебето

Независимо дали вече имате куче, на което предстои да се срещне с новороденото бебе за първи път, когато го доведете у дома от болницата, или появата им случва почти едновременно, знанието как да запознаете бебе с куче изисква известно предварително планиране. Вижте повече за това как да подготвите кучето си за появата на бебето тук.

Ако не сте сигурни как да подходите, свържете се с ветеринарния си лекар или специалист по поведение на кучета, преди да се случи срещата. Когато дойде време да запознаете домашния любимец с новороденото, дайте възможност на питомеца си да подуши или оближе крачетата на мъничето, докато го държите. Ако кучето ви изглежда незаинтересовано или не се приближи веднага до вас, няма нужда да насилвате взаимодействието – те ще имат достатъчно време да се опознаят през следващите дни.

Не се препоръчва да позволявате на четириногото да души или ближе лицето на бебето, тъй като ако животното е превъзбудено, то може по невнимание да нарани или изплаши мъничето. 

Можем ли да оставяме кучето си при бебето?

Да, няма нищо лошо в това да оставяте домашния си любимец да се навърта около бебето, но постоянното наблюдение е задължително. Питомецът ви ще се нуждае от време, за да се приспособи към новия член на семейството ви, като междувременно може да намери много от интригуващите (за вас) неща, които то прави, за стресиращи. 

Например, новородените издават всякакви звуци, които кучетата могат да възприемат като стряскащи или объркващи. Бързаме да ви успокоим – това е нещо съвсем нормално! През първите няколко седмици и месеци бебето ще започне да пълзи и да ходи, като е възможно да не разбере кога нахлува в личното пространство на домашния ви любимец. Мъничето няма да знае и кои неща потенциално могат да раздразнят кучето ви, като дърпане на ушите или опашката. Ето защо трябва да наблюдавате времето им заедно и да обръщате голямо внимание, така че всичките им взаимодействия да са положителни и приятелски. 

Създаване на безопасни зони

За да избегнете неволни наранявания или инциденти, помислете за поставяне на вратички или порти, чрез които да ограничите достъпа на четириногия си другар до определени стаи.  

Научете растящото си дете как да играе добре с домашния ви любимец

Когато порасне достатъчно, уверете се, че показвате на детето си как нежно да гали и чеше кучето ви. Насочвайте го и не пропускайте да му кажете „Нe!”, когато започне да удря, рита или скубе животното. Това ще ви гарантира, че кучето няма да се развълнува или държи агресивно към детето ви. 

Ако сте уверени, че семейството ви е готово за домашен любимец, влагането на допълнителна подготовка и мисъл може да направи изживяването по-лесно както за вас, така и за детето, и кучето ви.

Вижте още: Кучетата и бебета: митовете, на които не бива да вярвате

Виж още