Защо болното ми куче се държи добре, когато стигнем до ветеринаря?

куче ветеринарен лекар Снимка: iStock

С лучвало ли ви се е да заведете куцащото си куче на ветеринар и щом пристигнете, то вече да не куца? Или дори да се държи така, сякаш всичко му е наред и не се чувства зле, въпреки че преди да се отправите към клиниката е лежало цял ден у дома? Ако сте изпадали в подобна озадачаваща ситуация, то бързаме да ви успокоим – не сте сами! Това явление е по-често, отколкото си мислите, а дори някои ветеринари се шегуват, че понякога входът на кабинета е като „магически портал на изцелението“. Но само привидно. 

куче ветеринарен лекарСнимка: iStock

Въпреки че самите вие нямате обяснение за това поведение (все пак идеята на посещението при ветеринарния ви лекар е кучето действително да бъде лекувано и да се почувства по-добре!), всъщност за него си има физиологично обяснение! 

Защо болното ми куче се държи така, сякаш му няма нищо, когато стигнем до кабинета на ветеринарния си лекар?

Повечето кучета се вълнуват и дори тревожат при пътуване и посещение при ветеринарен лекар. Промяната в обичайната рутина е нещо, което винаги кара четириногите да са нащрек. Езикът на тялото ви (с който косматият ви другар е добре запознат!) крещи, че се тревожите за него. Да, вие знаете, че това е, защото животното е болно или се е наранило. Но самото то няма как да разбере, че е причината за вашите тревоги и напрегнато поведение. Когато кучетата изпитват стрес или вълнение, тялото им отделя хормон, наречен епинефрин. Епинефринът е част от симпатиковата нервна система.

Dogsandcats.bg

ветеринарен лекарСнимка: iStock

Симпатиковата нервна система играе роля в подпомагането на животните да се справят със ситуации на стрес. Тя е тази, която води и определя реакциите на кучето ви в различни ситуации с цел да го предпази. Това включва повишено кръвно налягане и кръвен поток (за да се гарантира, че всички важни органи са добре снабдени), повишени метаболитни скорости (така че всички клетки да работят оптимално), увеличена мускулна сила (в случай, че трябва да бяга или да се бие) и повишена умствена дейност (за да може да измисли план за бягство). Дори кучето ви да не е много стресирано или уплашено във ветеринарния кабинет, не е необходима голяма стимулация на симпатиковата нервна система, за да се задействат нейните ефекти. Именно те помагат на животното временно да преодолее куцотата и да изглежда по-будно и в по-добра форма, отколкото у дома.

Това е естествена и нормална адаптация за самосъхранение на домашния ви любимец. И тъй като вече знаете, че може да се случи,

най-добре е щом забележите, че кучето ви куца – направете кратко видео с телефона си, което да покажете на ветеринарния лекар при посещението си.

Не забравяйте, че за да помогне действително на питомеца ви, специалистът все пак трябва да го прегледа. Тоест – видеото има за цел да допълни, а не да замести прегледа. 

куче ветеринарСнимка: iStock

Бъдете готови кучето ви да се държи по-малко болно, когато стигнете до клиниката и знайте, че неговата симпатична нервна система поема водещата роля. И не го приемайте лично – домашният любимец не ви се подиграва! Това е автоматичен и подсъзнателен отговор, който животното не може да контролира. 

 

 

Виж още