Защо кучето ми постоянно ближе лапите си?
П остоянното облизване на лапите от страна на домашния ни любимец е звук, също толкова влудяващ, колкото драскането с тебешир върху черна дъска! Някои кучета сякаш облизват и дъвчат лапите си почти непрекъснато, като спират само за кратки интервали от време – най-често докато са на разходка, хранят се или спят.
Но защо?
За да спрете кучето да ближе лапите си, трябва да знаете защо го прави. Ето и някои от възможните обяснения
- Алергии
Една от все по-честите причини стопаните на четириноги да се сблъскват с постоянното облизване на лапи от страна на питомците си, са алергиите. Точно както ние получаваме уртикария, сърбеж или възпаление, когато влезем в контакт с алерген, кучето ни може да има същата реакция.
Алергиите, които най-често причиняват облизване на лапите, са тези към околната среда - най-често трева и полени. Хранителните алергии представляват едва около 10% от всички алергии, наблюдавани при кучетата, което ги прави третата най-честа причина.
За щастие, ако това е причината за прекомерното облизване на лапите, то тя може да се коригира с тест за алергии. След като разбере какво предизвиква дразнението на домашния ви любимец, ветеринарният ви лекар ще предпише лекарства, за да облекчи страданието на питомеца ви.
- Наранявания
Ако кучето ви внезапно започне да ближе и дъвче лапите си, а до момента не е проявявало подобен интерес към тях, то може да се касае за нараняване. Знаем, че четириногите ближат раните си, за да заздравеят по-бързо, като същото се отнася и за място, което ги боли, дори и видимо да не личи, че е наранено.
Според VetStreet често срещаните наранявания, които могат да накарат вашето куче да ближе прекомерно лапите си, са:
- Прободни рани на пръстите на краката или възглавничките
- Счупвания на кости в пръстите на краката или ноктите
- Изгаряния
- Мазоли
- Чужди тела, заседнали между пръстите на краката или в козината им
- Кисти
- Тумори
- Ракови заболявания
- Инфекции
Вашето куче може също да облизва лапите си поради инфекция. Възможно е възпалението да се е появило и след порязване.
Кога е добре да посетите ветеринарния си лекар?
Ако смятате, че някое от изброените по-горе е причината домашният ви любимец постоянно да ближе лапите си, не губете време, а запишете час за преглед при ветеринарния си лекар. Колкото по-скоро четириногият ви другар получи облекчение, толкова по-бързо ще спре с облизването. Изчакването само може да влоши проблема, освен това няма гаранция, че той „ще изчезне сам“ с времето.
Кога се касае за поведенчески проблем?
При някои кучета облизването може да се превърне в поведенчески проблем. То може да е започнало поради наранена лапа или алергична реакция, но с течение на времето да се е превърнало в навик. И дори след като дразнителят е изчезнал, поведението се е запазило, тъй като се е превърнало в компулсивно.
Ако сте били на ветеринар и проблемът е бил изчистен, но кучето ви продължава да ближе лапите си, то явно се касае за поведенчески проблем. Ще трябва да поработите с професионален дресьор, който е запознат с подобен тип случаи.
Комбинацията от промяна на поведението и премахване на всякакви стимули, които може да го задействат, е задължителна, за да успеете да ограничите желанието на вашето куче да ближе и дъвче лапите си.