Знаците, че кучето ви има нужда от пробиотик
В ашият домашен любимец може и да мисли, че може да яде всичко и това да няма никакви последици за здравето му, но така ли е наистина? Да, колкото и да сме внимателни и колкото и добре да сме тренирали кучето си, потенциалната опасност питомецът ни да погълне нещо, което не трябва, винаги съществува. И макар това да е нещо обичайно за четириногите, понякога тези „лакомства“, намерени на земята или в боклука, могат да доведат до нежелани реакции. Най-често свързани със здравето на червата на домашния ви любимец. Именно при тези случаи на помощ идват пробиотиците.
Какво е пробиотик?
Пробиотиците са микроорганизми, често наричани за по-кратко „добри бактерии“, които се настаняват в храносмилателния тракт на кучето ви. Четириногите се нуждаят от голяма армия от тях, за да са здрави и да се развиват добре, като този „батальон“ обикновено се нарича чревен микробиом.
Чревни проблеми при кучетата
Обичайно чревният микробиом при кучетата се балансира сам, без да е необходима чужда помощ. Понякога обаче, могат да възникнат временни предизвикателства пред здравето на червата на домашния ви любимец, което най-често бива предизвикано от:
- Храна с лошо качество
- Прием на антибиотици
- Диета с високо съдържание на въглехидрати
- Хранителни алергии или непоносимости
- Проблеми с имунната система
- Стрес
- Диабет
Когато домашният ви любимец приема антибиотици, тези медикаменти унищожават всички бактерии в червата на животното – както добри, така и лоши. И ако се налага кучето ви да приема серия от антибиотици, най-добре курсът на лечение да е придружен с качествен пробиотик.
Как да разберем дали кучето ни има нужда от пробиотик?
Дори едно здраво куче може да се възползва от предимствата на редовен прием на пробиотик. Наличието на някои проблеми обаче, прави тази нужда още по-належаща, като:
- Диария, газове, спазми и лош дъх
- Затлъстяване
- Промени в поведението
- Кожни алергии
- Нездравословен вид на козината
- Поведенчески проблеми
Любопитен момент е, че ако кучето ви има проблеми с тревожността или лае много, добавянето на пробиотици може да промени поведението му към по-добро. Вярвате или не, чревният микробиом влияе пряко върху функцията на мозъка и добавянето на правилните бактерии може да доведе до значително подобрение в емоционалното благополучие на кучето ви.