5 погрешните представи за поведението котките, които трябва да забравите

домашна котка Снимка: iStock

К отките са едни от най-загадъчните и независими домашни любимци. Въпреки че са част от човешките домове от хилядолетия, те все още остават обект на много митове и погрешни представи. Някои от тези митове са съществували толкова дълго, че хората продължават да им вярват, без да се замислят дали наистина са верни. Време е да разбием някои от тези остарели митове за поведението на котките!

1. Котките са самотни и не обичат да се привързват към хората

Един от най-разпространените митове е, че котките са изключително самотни същества, които не изпитват нужда от близост с хората. Истината обаче е далеч от тази представа. Котките може да не показват привързаност по същия начин, както кучетата, но много от тях се привързват дълбоко към своите собственици. Те обичат да прекарват време с тях, да бъдат гушкани и дори могат да изпитват тревожност, когато стопанинът им отсъства за дълго. Всъщност, котките имат различни начини да показват любов – чрез меко мъркане, триене в краката ви или дори следване из къщата.

домашна коткаСнимка: iStock

2. Котките не могат да бъдат обучавани

Много хора вярват, че котките са неспособни да се научат на трикове или да изпълняват команди като кучетата. Това обаче не е вярно. Котките са интелигентни и могат да бъдат обучавани – стига да се използват правилните методи. Позитивното мотивиране, като награди под формата на лакомства или ласки, може да помогне на котките да научат определени команди или действия.

Dogsandcats.bg

3. Котките мъркат само когато са доволни

домашна коткаСнимка: iStock

Мъркането е характерен звук, който често асоциираме с щастие и задоволство при котките. И макар че котките наистина мъркат, когато се чувстват спокойни и доволни, това не е единствената причина за мъркане. Котките могат да мъркат и когато са стресирани, болни или дори уплашени. Мъркането понякога може да служи като механизъм за самос успокояване, подобно на начин, по който човек би дишал дълбоко, за да се отпусне. Така че следващия път, когато котката ви мърка, наблюдавайте нейните поведенчески сигнали, за да разберете какво наистина изпитва.

4. Котките драскат мебелите, защото са пакостливи

Много собственици на котки смятат, че техните любимци драскат мебелите с цел да създадат неприятности или да привлекат внимание. В действителност, драскането е напълно естествено поведение за котките. Това им помага да маркират територията си, да поддържат ноктите си остри и дори да разпускат натрупаното напрежение. Вместо да ги наказвате за драскането, осигурете им подходящи места за това, като котешки драскала и играчки, за да могат да задоволят своите инстинкти, без да повреждат мебелите.

домашна коткаСнимка: iStock

5. Котките са нощни животни и ще ви пречат да спите

Истината е, че котките не са точно нощни, а по-скоро крепускуларни – най-активни по време на зора и здрач. Техният инстинкт ги кара да бъдат будни в тези часове, защото в дивата природа това са най-добрите моменти за лов. Много собственици на котки вярват, че техните любимци са лоши, които ще ги будят през нощта. Но с правилната рутина и достатъчно игра през деня, можете да обучите котката си да бъде по-малко активна през нощта и да не пречи на съня ви.

Котките са сложни същества с уникални характери, които заслужават да бъдат разбрани отвъд остарелите митове. Независимо дали става въпрос за тяхната привързаност, способностите им за обучение или поведението им, важно е да не се ръководим от предразсъдъци, а да се стремим да разбираме техните нужди и инстинкти. Разбивайки тези митове, можем да подобрим връзката с нашите котешки приятели и да им осигурим по-щастлив и пълноценен живот.

Виж още