Защо котките се бият
А ко живеете в домакинство с няколко котки, може да сте запознати със споровете между вашите котешки приятели. Агресията между котките и честите битки между тях често са притеснителни за стопаните на гальовни животни, тъй като всички се страхуваме двете животинчета да не се наранят взаимно.
В тази статия ще проучим различните причини зад котешките конфликти, за да може да реагирате адекватно при следващия появил се спор.
1. Агресия между котараци
Притежавате ли повече от една възрастна мъжка котка? Вашите две мъжки котки може да се борят по редица причини. Обикновено некастрираните представители влизат често в битки. Това поведение ще се влоши драстично по време на сезона на чифтосване, ако в къщата има женска котка. Значителен процент от агресиите между котките могат да бъдат предотвратени чрез кастриране или стерилизиране на вашите домашни любимци.
2. Отбранителна агресия
Ако едната котка се почувства застрашена, тя ще се опита да се защити с отбранителни тактики. Ако забележите, че някоя от двете котки има сплескани уши, с опашка, която се мята бясно в пода или дебне, това може да е признак, че се отбранява или дебне другия гальовен приятел. Опитът да се приближите до котка в тази поза ще насърчи атака.
3. Територия
В дивата природа котките защитават територията си от външни лица. Обичайно е домашна котка да атакува друго коте, ако усети, че то навлиза в пространството му.
4. Тормоз за слабите котки
Имате ли много котки в дома си? Вашите котенца може да се скупчат срещу котката с най-нисък ранг в групата, обикновено болно коте или такова, което е по-мило и не може да се отбранява само. Ако тормозеният домашен любимец се държи като жертва, като показва покорен език на тялото или се крие, той само насърчава тормоза.
5. Пренасочена агресия
Една котка може да насочи агресия към друг домашен любимец или дори към вас, дори ако никой не я е провокирал. Например вашето коте може да седи на прозореца и да е свидетел на друга котка в двора. То внезапно ще стане изключително развълнувано, защото непознатият нахлува на територията му. Ако отидете да погалите разстроеното животно, то може да ви ухапе, защото е толкова развълнувано от котката навън. Същото може да се случи и ако другата домашна котката се появи наблизо.
6. Груба игра
Играта между котки понякога може да стане груба и да ескалира в пълноценен бой. Ако това се случи, незабавно разделете двете котки.
7. Промени в околната среда
Промяната на обстановката може да накара котката да се стресира. Ако сте се преместили на нова място или дори сте направили малка промяна у дома - преместили сте тоалетната това може да предизвика притеснение в гальовните животни и дори да доведе до бой между тях.
8. Поведение на млади котки
Ако вашите котки са млади те все може да се предизвикват взаимно кой е с по-висок ранг и да се борят за позиции у дома. Разбира се, по-улегналите котки може и да са по-спокойни и да не разрешават споровете си по този начин.
Котките се бият по редица причини. От защита на територията си до тормоз над котка от нисък ранг, котетата могат да влязат във физически свади. Важно е да прекратите битката възможно най-скоро, за да избегнете наранявания. Опитайте да ги разсеете с играчки и да ги разделите в отделни стаии.
Най-добрият начин да предотвратите битките е като кастрирате мъркащите си животни. Това със сигурност помага да се успокоят и може да намали значително споровете между тях.
Вижте още:
Как безопасно да прекратим бой между котки
Трябва ли да се намесим, ако по-голямата котка играе грубо малкото коте
Как да запознаем две мъжки котки