Ако котката ви се облизва прекомерно - следете за кожни заболявания
М яукащите животни могат да страдат от различни видове кожни проблеми, които обаче не са толкова видими на пръв поглед, колкото при хората, поради прекрасната козина, с която те са „снабдени“. Все пак, основен признак на това, че мъркащият домашен любимец страда от някой кожен проблем е прекомерното близане и грижа за козината.
Да разгледаме различни причини, поради които гальовният домашен любимец може да се сдобие с кожно заболяване.
Симптоми на кожни проблеми при котките
Ако котката ви изпитва някакво неразположение, поради дерматит или друг кожен проблем, следете за следните симптоми:
- Прекомерно облизване и дори дъвчене на засегнатата област
- Плешиви участъци или подутини по кожата
- Кожни лезии
Причини за появата на кожни заболявания при котките
Кожните заболявания могат да се появят поради различни причини, като те често та свързани с друго състояние на гальовния спътник:
- Кожни заболявания, като стафилококови инфекции
- Алергии
- Хормонални проблеми
- Ушни акари
- Гъбична инфекция
- Реакция, поради чуждо тяло
- Рак
- Артрит
- Травма
- Тревожност
Поставяне на диагноза
В случай че забележите, че котката ви се ближе прекомерно или страда от някое от горните състояния, следва да я заведете на ветеринарен лекар. Той ще прегледа мъркащия приятел, ще направи различни тестове, за да установи точното кожно забовяване и да насрочи лечение.
Лечение и грижи за котката
В зависимост от диагнозата - следвайте инструкциите на вашия ветеринарен лекар. Ако той постави диагноза въз основа на поведенчески проблеми, следва да се погрижите гальовния домашен любимец да има спокойна среда в дома, за да се чувства максимално защитен. В противен случай и всякакви големи промени в домакинството трябва да се избягват, ако е възможно, или поне трябва да се осигури безопасно място за вашата котка, така че стресовите фактори на околната среда да не са проблем. Ако например, причината е алергия - вероятно ще настъпи промяна в диетата. И разбира се, може да се наложи да давате лекарство или да мажете с мехлем котката си.
Важно е да наблюдавате гальовния домашен любимец и по възможност да го възпирате от прекомерно близане на мястото, което се лекува. Макар и това да е трудно, с повече усилия от ваша страна в съчетание със съветите от вашия ветеринарен лекар - ще постигнете успех.
Вижте още:
Видове котешки алергии: полени
Какво трябва да знаете, преди да се сдобиете с котка Сфинкс