Видове котешки алергии: полени
А ко сте още прохождащ притежател на мъркащ домашен любимец може би ще се изненадате, че котките страдат от алергии. Също както ние, хората, и котките са измъчвани от хрема или раздразнени очи в определено време на годината, заради цветен прашец или полени.
Съществуват разрични видове котешки алергии, като за тях можете да прочетете в Страда ли котката ни от алергия?. В настоящата статия ще се спрем единствено на алергията причинена от полени.
Макар и да няма трайно лечение за тази интолерантност към цветен прашец, има много начини, по които да помогнете на котката си, за да облекчите симптомите.
Накратко за полените и как да разбера дали котката ми има алергия към тях?
Полените са малки зрънца, които се отделят по време на цъфтеж на определени растения и се пренасят с помощта на вятъра.
Не е ясно, защо някои хора или животни получават алергии тъкмо към тях. Това е защитна реакция на организма, която реагира срещу определени вещества, в случая - цветен прашец. В резултат на тази „атака”, имунната система реагира и произвежда защитни механизми.
Симптомите на домашния ви любимец са подобни на тези, които хората изпитват:
- Влажни и раздразнени очи
- Хрема
- Кихане
- Кашлица
- Сърбящи кожни обриви
Ако мъркащият ви приятел показва някои от тях, най-добре се консултирайте с ветеринар, който ще постави точна диагноза. За да му помогнете да идентифицира алергията и съответно да назначи правилното решение подгответе отговорите на следните въпроси:
- Кога за първи път се появиха симптомите?
- Котката ви имала ли ги е преди?
- Направили ли сте наскоро промяна в хранителния режим на домашния ви любимец?
- Мъркащият ви приятел излиза ли навън? Бил ли е на различно място от обикновено?
Най-вероятно ще последват тестове - кръвни или кожни - за да се идентифицира точната алергия и кои растения дразнят котката ви.
Избягвайте източника на алергията
След като се постави диагноза и се установи произхода на алергията, следва да избягвате контакт с определени растения. Можете да следвате някои прости правила:
- Следете поленовите календари. Те показват времето и интензитета на растеж при „най-опасните“ видове.
- Съществуват сайтове, които мерят нивото на полен във въздуха, които също можете да разглеждате.
- Ако котката ви е свикнала да излиза навън, е най-добре да ограничите разходките, когато нивата на полени във въздуха са високи.
- Тъй като полените са най-наситени във въздуха през деня, най-добре отваряйте прозорците след залез слънце.
Тези дребни грижи, заедно с предписаните лекарства от вашия ветеринарен лекар значително ще облекчат симптомите на алергия във вашия пухкав пакостник. Ако пък на котката ѝ е скучно вкъщи, можете да организирате повече игри с награди и да се забавлявате взаимно.