Три съвета за хранене, които ще направят котката ви по-щастлива и здрава
С лед като сте избрали подходящата храна за мъркащия приятел, която той чака с нетърпение да си похапне, следващата стъпка е да научите как да храните котката си. Като малки месоядни животни, котките имат уникален стил на хранене, който може да бъде насърчаван в нашите домове.
1. Сервирайте няколко малки хранения
Представете си дивия прародител на домашните ни котки. Тези животни дебнат за плячката си и работят известно време, докато я хванат и се нахранят.
Сега, когато имаме мъркащи приятели у дома, ние сме склонни да ги храним по график, който е удобен за нас. Две големи хранения, едно сутрин и едно вечер, са лесни за нас, но често противоречат на начина, по който котките са създадени да се хранят. Еволюирали да ловуват дребни животни като мишки, котките имат малки стомаси и естествено ядат няколко малки хранения през деня. Специалистите по котки в icatcare.org препоръчват хранене на домашните котки пет малки хранения на ден.
Ако това звучи неосъществимо за вашия график, опитайте да добавите само едно хранене към това, което в момента сервирате на вашата котка. Технологията може също да помогне за увеличаване на броя на храненията, без да прекъсва графика ви: автоматичните хранилки могат да разпределят предварително измерено количество храна в програмирани часове.
2. Помислете за измерване на храненията вместо просто да оставяте храна в купичката
Много собственици на котки оставят котките си да се хранят непрекъснато, като държат храна на в купата на разположение по всяко време. Това може да се направи успешно за много котки и има предимството да позволи на котката да реши кога и колко да яде.
Въпреки това този тип хранене може да насърчи преяждането и да доведе до затлъстяване. Търговските храни са формулирани така, че да са много вкусни и се предлагат на малки хапки, които са лесни за ядене. Това, съчетано със склонността на домашните котки да бъдат недостатъчно стимулирани и отегчени, може да доведе до котката да яде повече калории, отколкото изразходва. Някои котки също могат да преяждат поради реална или предполагаема конкуренция за храна в домакинства с много котки.
За котки, които преяждат, най-добре е да измервате храната, за да контролирате колко храна им е достъпна. Мъркащите животни в домакинства с много котки трябва да се хранят отделно, за да се избегне конкуренция или стрес около храната. Ако кражбата на храна е проблем или котките се нуждаят от различни диети, технологията може да помогне и тук. Хранилките с микрочип позволяват достъп до храна само на котката със специфичен микрочип.
3. Намалете използването на купата за храна
Ако погледнем назад към последователността на лов на дива котка, забелязваме, че значителна част от времето ѝ, че прекарва в търсене на храна, използване на различни сетива и движение наоколо (ходене, тичане, хвърляне). Дивите котки и домашните котки на открито могат да прекарват 50% от деня си в търсене, лов и хранене.
Сега помислете за домашна котка, която се храни два пъти на ден в една и съща купа всеки ден, изяжда всичко наведнъж и се връща на мястото си за дрямка. Колко време отнема това? Какви сетива или умствена сила е трябвало да използва? Каква физическа активност е включена? Отговорите на тези въпроси със сигурност са много различни от тези, които биха били за дива котка. Поднасянето на храна по този начин е наистина лоша услуга за нашите котки. Те се нуждаят от възможности да използват сетивата, ума и телата си, за да си набавят храна, за да поддържат своето физическо и психическо благополучие.
Това не означава, че никога не трябва да използвате купа, за да нахраните котката си. Но помислете за начини, по които храната им може да бъде по-интересна или предизвикателна, за да осигури обогатяване. Някои идеи включват:
- Хранете котката на различни места: Променете нещата, като оставяте храна на различни места в дома. Опитайте на високи места, като котешки дървета или на върха на стълбите, за да насърчите повече физическо движение и упражнения. Може дори да разделите храненето на няколко зони, така че котката ви да трябва да го търси.
- Пъзел хранилки: Пъзели или бавни хранилки карат котките да ядат по-бавно. Всяка котка ще се възползва от умствената стимулация да измисли как да получи храната и физическата активност от манипулирането на храната с лапи или език. Хранилките за пъзели се предлагат в различни видове, включително: неподвижни, подвижни и подложки за близане на мокра храна. Хранилките могат да бъдат закупени или направени у дома с подръчни материали.
- Включете време за игра: Добавете време за игра преди хранене, за да симулирате цялата последователност на плячка. Играта дава възможност на котките да използват сетивата си, за да намерят плячка, да дебнат, да се нахвърлят и да нанесат убийствена хапка. След това с хранене ще задоволи естествените ловни инстинкти на котката, като същевременно ще осигури повече умствено и физическо обогатяване.