5 съвета при къпане на кучетата през зимата
К ъпането на кучето може би не стои на челно място в списъка ви със задачи през зимата, но все пак вероятно ще ви се наложи да го направите в даден момент. По-високите дневни температури могат да създадат идеалната рецепта за мръсно куче (киша + спяща трева = кал). Добавете и игриво четириного, което е прекарало много време на закрито и няма търпение да се разтъпче и ще получите всички съставки за кално (но изключително щастливо) животно, което определено ще има нужда от баня!
И така, ето пет съвета как да изкъпете кучето си през зимата.
- Защо кучето ви се нуждае от баня през зимата?
Ако домашният ви любимец не се цапа толкова през зимата, защото не играе навън, може би няма да се нуждае от толкова чести бани, колкото през останалата част от годината. Въпреки това, няма нищо лошо да се придържате към установената рутина на къпане и през студените месеци. Докато използвате шампоан, създаден специално за кучета, честите бани няма да лишават козината и кожата му от необходимите защитни масла.
- Пригответе всичко, преди да започнете къпането
Най-добре е да изкъпете кучето си след разходката сутрин, така че да има възможност да остане на закрито достатъчно дълго, за да изсъхне добре, преди да се наложи отново да излезе навън на студа. Преди да започнете, уверете се, че имате всичко необходимо. Това включва и подготовка на топла зона, в която да се отпусне, докато изсъхва.
За да помогнете на домашния си любимец да се чувства по-сигурно и удобно, поставете кърпа или постелка на пода на ваната или душа, така че да има нещо, което да му служи за опора.
- Правилните консумативи за баня са важни
Никой не обича студен душ, особено през зимата. Другата крайност обаче – твърде горещата вана, също не е за препоръчване, тъй като може да изсуши кожата на кучето ви. Така че тествайте водата и се уверете, че е хладка, преди питомецът ви да стъпи (или неохотно да бъде поставен) във ваната.
Важно е да използвате шампоан, специално формулиран за кучета. pH на човешката кожа е различно от това на кучешката, така че продуктите, които вие използвате, колкото и скъпи да са те, ще изсушат кожата на питомеца ви. Дори бебешкият шампоан трябва да се избягва.
Ако домашният ви любимец има чувствителна кожа, може да се наложи да използвате продукти, които я успокояват и хидратират. Ако ветеринарният ви лекар е предписал лечебен шампоан, придържайте се към препоръките му.
- Дръжте кучето си вътре, докато изсъхне
Когато приключите с изплакването, изстискайте излишната вода, като прокарате ръцете си по тялото на кучето. След това се отдалечете и го оставете да се отърси добре! Използвайте кърпа или две, за да го подсушите, но не търкайте напред-назад- това може да създаде заплитане на козината.
За да ускорите процеса на сушене, можете да използвате сешоар на ниска температура и скорост, ако кучето ви понася шума. Използването на сешоар не се препоръчва, ако кучето ви има чувствителна кожа.
Дръжте питомеца си в топлата част на къщата, докато изсъхне. Ако е студен зимен ден, не го пускайте навън, докато е все още мокро. Уверете се, че е напълно сухо, преди да излезете на разходка.
- Опитайте почистване без вода между баните
Ако кучето ви има само няколко петна от кал, можете да използвате кърпички за домашни любимци, вместо да го къпете напълно. И ако четириногият ви другар мирише... добре, като куче, можете да опитате да използвате сух шампоан между баните, за да го освежите.
Важна забележка относно миенето на лапи
Ако сте разхождали кучето си навън, където има сняг, лед или киша, трябва да изплакнете лапите му, за да сте сигурни, че са добре почистени и след това да ги подсушите със суха кърпа. Солта и размразителите могат да раздразнят и възпалят възглавничките на лапите на четириногият ви другар, така че не забравяйте да ги почистите веднага щом се приберете у дома.
Натрупването на сняг или лед между пръстите на краката им също може да бъде неприятно, така че изплакването на лапите помага и за това. А като допълнение – минимализира локвите от топящ се лед или сняг, появяващи се на различни места из къщата ви.
В заключение, къпането на кучето ви не трябва да спира през зимата. Просто се уверете, че държите питомеца си на топло и че е напълно сух, преди да излезете на студа.
Вижте още:
10 съвета за здраво и щастливо куче през зимата
Грижи за външния вид на кучето през зимата