6 причини защо кучето ви потрепва в съня си
З абелязали ли сте, че понякога кучето ви потрепва в съня си? Това може да са бързи, внезапни движения на крайниците, опашката, ушите или главата. Или всъщност всеки мускул в тялото на животното. Може да ви изглежда така, сякаш питомецът ви гони зайци или катерици насън – тялото може да се клати и дори да се чува лек лай!
Да видите кучето си да потрепва или трепери, докато си дремва, понякога може да бъде и леко тревожно, ако не знаете какво се случва. В повечето случаи обаче, тези неволни движения не са повод за безпокойство. Всъщност е по-добре да оставите четириногото на мира да завърши цикъла на съня си, за да се чувства максимално възстановено, когато се събуди, пишат от Rover.com.
Защо кучетата потрепват в съня си?
Потрепването на сън при кучетата е напълно нормално поведение, смятат специалисти. Най-често то може да означава:
- Сънуване или дълбок сън
- Отпускане на мускулите
- Консолидация на паметта
- Стряскане от определен шум
- Изтощение
- Умора в следствие на участие в здравословни дейности с обогатяване през деня
Специалистите са единодушни, че потрепването по време на сън е нормално и често е индикация, че домашният ви любимец сънува или се е стреснал поради шум. Паралелно с треперенето можете да забележите и лапите на животното да „гребат“ или да се мърдат на малки интервали от 5 до 10 секунди.
Друга причина? Мускулни рефлекси. Когато започваме да заспиваме, мускулите ни се отпускат и дори може да изтръпнат неочаквано.
Подобно на хората, кучетата ни имат цикли на съня, които включват REM и не-REM сън. REM фазата може да се нарече „активен сън“, тъй като това е моментът, когато мозъчната активност е висока, пулсът се ускорява, дишането става неравномерно и най-често се появяват сънищата. Това е и фазата, когато е най-вероятно да забележите въпросните потрепвания. И тъй като те са признак, че косматият ви другар е дълбоко заспал, добра идея е да не го будите.
Потрепвания срещу припадъци
Потрепването насън е нещо нормално, но припадъкът не е. Дори напротив – това е опасно състояние, което изисква спешна ветеринарна помощ.
Припадъкът се различава от нормалното потрепване насън по следните симптоми:
- Генерализирани вместо изолирани движения
- Продължително и повтарящо се движение
- Загуба на контрол върху пикочния мехур и/или червата
- Повръщане
- Прекомерно слюноотделяне
Ако подозирате, че кучето ви получава припадък, обадете се на ветеринарния си лекар и отидете на преглед възможно най-скоро.
Кога потрепването може да се превърне в проблем?
По-възрастните кучета са по-податливи на потрепвания поради дискомфорт, причинен от здравословни проблеми, когнитивен спад, чувство на неудобство или обърканост. Ако движенията по време на сън са чести, това може да е начинът на животното да се намести или настани по-удобно. В този случай, помислете дали да не вземете на възрастния си домашен любимец ортопедично легло, което да му осигури повече опора.
Кога има нужда от ветеринарна намеса?
Ако потрепването стане повече от няколко бързи движения и се превърне в продължителен тремор или треперене, това може да показва основен здравословен проблем. Свържете се с ветеринарния си лекар, ако вашето куче:
- Губи контрол над пикочния си мехур, червата или повръща;
- Задъхва се и диша бързо, докато спи;
- Потрепванията или треперенето продължава, докато животното е будно и активно;
Потрепванията често са индикатор, че вашият космат другар се е настанил удобно и се намира дълбоко в страната на сънищата. Знаем, че да гледате как кучето ви потрепва, трепепри или движи лапите си насън може да изглежда странно. Но обикновено това е напълно нормално – и нещо, което ние, хората, също правим. Така че, ако четириногият ви другар изглежда така, сякаш щастливо преследва катерици в съня си, можете просто да го оставите!
Вижте още:
Защо кучето е неспокойно през нощта
Защо кучетата спят толкова много