7 начина да сте сигурни, че няма да загубите кучето си отново
В една секунда кучето ви е до вас, а в следващата усещате само полъха от опашката му, докато то спринтира в другата посока. Да, понякога отнема точно секунда, достатъчна е една малка грешка от невнимание, за да загубите домашния си любимец. Ситуация, в която често стопаните на четириноги изпадат и която бързо може да се превърне в реална опасност за животното.
Вижте още: Какво да правим ако кучето ни се загуби
От вас зависи да пазите кучето си в безопасност. И макар че няма нищо лошо в това понякога да дадем малко свобода на питомеца си, не бива да забравяме, че четириногите бягат по различни причини. И дори фактът, че кучето е най-добрият ви приятел, не изключва автоматично възможността да изчезне от погледа ви точно толкова бързо, колкото ще ви отнеме да извикате името му. С тези седем стъпки можете да минимализирате тази вероятност.
- Винаги слагайте на кучето си нашийник с медальон с идентификация
Най-простият, лесен и ефективен начин да не загубите кучето си, е да се уверите, че то винаги е с нашийник с идентификационен етикет. Това е първото нещо, което хората гледат, когато към тях се приближи непознато, очевидно избягало куче. Ако на него има ваш телефонен номер, ще отнеме минути, за да се съберете отново с питомеца си.
- Сложете му микрочип
Благодарение на достъпните микрочипове за домашни любимци, събиранията между изгубените кучета и семействата им се случват много по-често, отколкото в миналото. Когато домашният ви любимец се измъкне от нашийника си по време на разходка и се стрелне в произволна посока, например, микрочипът остава единствената форма на идентификация, която ви остава.
Вижте още: 3 причини защо е важно да чипирате кучето си
Микрочипът е малко устройство (с размерите на оризово зърно), който се поставя безболезнено под кожата на животното. Той е свързан с уникален номер, който предоставя информация за контакт със стопанина. Всички ветеринарни кабинети и клиники, както и приюти за животни притежават скенери, чрез които могат да проверят за микрочип на избягало куче.
- Винаги използвайте каишка
Безброй кучета изчезват, защото стопанинът или семейството им са решили, че каишката е нещо, без което спокойно могат да минат по време на разходка. Ако не сте 100% уверени, че домашният ви любимец ще реагира на гласа ви в разсейваща среда, то никога не бива да го пускате да се разхожда без повод.
Правилата имат за цел да пазят питомеца ви в безопасност, а не да ограничават свободата му самоцелно – не го забравяйте! С особена сила това важи за града, където куче без повод лесно може да бъде блъснато от автомобил, тъй като се е стреснало и се е втурнало в трафика, например.
- Кастрирайте кучето си
Некастрираните мъжки кучета са известни с това, че по-често се губят. Техният инстинкт ги води и им казва да направят каквото е необходимо, за да намерят женска. А това може да означава да пресекат оживена улица, да прескочат ограда или да се измъкнат от нашийника си по време на разходка.
От друга страна, разгонените женски кучета също са известни с непокорното си поведение, включващо бягство от дома с цел размножаване. Заедно с останалите ползи за здравето като намален риск от развитие на рак, стерилизацията/кастрацията на кучето ви ще елиминира тези поведенчески проблеми.
- Подсигурете дома си
Независимо дали домашният ви любимец разполага с двор или не, възможности да се измъкне винаги има – дори и да не ги виждате на пръв поглед. Дупки в оградата, хлабав прозорец, който не се затваря докрай, ръждясала ключалка на портата – ако не внимавате, бъдете сигурни, че косматият ви другар ще се възползва!
Още по-важно е да обезопасите дома и двора си, ако кучето ви вече се е измъквало успешно поне веднъж. Ще се изумите колко креативни и хитри начини имат четириногите да изчезват от привидно сигурни зони.
Вижте още: 5 неща в двора, които могат да бъдат опасни за кучето ви
- Винаги под ваш надзор
Сигурната ограда, която не предоставя възможности на кучето ви за бягство, е важна, но най-сигурният начин да предотвратите възможността животното да се измъкне, е да не го оставяте само. Когато усетят, че никой не ги наблюдава, много домашни любимци решават да тестват своите граници. Повечето кучета, които изчезват от дворовете, го правят, когато стопанинът им е вътре в къщата, без да следи какво се случва навън.
- Дайте приоритет на обучението
Когато сте опитали всичко друго, обучението на вашето куче е това, което ще ви осигури спокойствието, че животното няма да избяга отново. Команди за послушание като „седни“ и „стой“ са добро начало – тренирайте ги редовно. Да дойдеш, когато те повикат, изглежда лесно, но в разсейваща среда може да бъде известно предизвикателство за всеки домашен любимец. Успехът на начинанието ви ще зависи до голяма степен от личността на животното, факторите на околната среда и хищническият му инстинкт. Четириногите се разсейват от други животни, хора, странни звуци и миризми. Ключът към добрата дресура е да научите питомецът си да игнорира всичко останало, което не е вашият глас.
Отнема време и е необходима практика, но това е нещо, което не можете да пропуснете: може един ден да спаси живота на вашето куче.