7 начина, по които обърквате кучето си

куче объркано Снимка: iStock

Ч есто виждаме кучетата си като част от семейството (подобно на собствените ни деца), така че е лесно да започнем да общуваме с тях, сякаш са хора. Може би, без да се усетите, в даден момент сте започнали да говорите на домашния си любимец така, сякаш е човек и разбира всичко. Или се улавяте, че се опитвате да интерпретирате езика на тялото му, сякаш е нещо човешко. 

куче обърканоСнимка: iStock

Въпреки че четириногият ви другар вероятно обича вниманието (поне през повечето време!), определено може да се случи да се почувства объркан поради това погрешно общуване. Ето някои от начините, по които това се случва, без дори да усетите!

  • Използвате различни команди за едно и също поведение

Това може да не е изненада, но често забравяме, че кучетата не разбират синонимите. Само защото за вас е съвсем ясно, че „стоп“ и „спри“ означават относително едно и също нещо в дадения контекст, за едно четириного те са отделни звуци, които то тълкува като различни неща. 

Dogsandcats.bg

куче дресураСнимка: iStock

  • Поставянето му пред огледала 

Кучетата не разбират механиката на огледалата. Вместо това те просто виждат друго куче срещу себе си. И въпреки че може да е сладко да видите как домашният ви любимец реагира, когато се гледа в огледалото, вие вероятно само го обърквате. 

  • Използване на специфичен успокояващ език в лоши ситуации

Това може да изглежда малко неинтуитивно. Като хора, ние искаме да ни уверят, че всяка една стресова ситуация в крайна сметка ще завърши с щастлив край и всичко ще бъде наред. Или с други думи – имаме нужда да усетим подкрепа. При кучетата обаче, това не е непременно така. Въпреки че е важно да запазите тона си максимално спокоен, не бива неволно да обучите питомеца си да свързва определена фраза със стресова ситуация. 

куче човекСнимка: iStock

Да кажем, че водите кучето си на ветеринар и то е нервно. Ако постоянно му повтаряте, че „Всичко ще бъде наред“, когато е в тази ситуация, в даден момент думите ви спират да се възприемат като успокояващи. Вместо това, животното ще започне да ги свързва с последния път, когато сте ги изрекли. И така, когато искате да уверите питомеца си, че няма от какво да се тревожи, вие всъщност ще го стресирате. 

  • Силни прегръдки

Като всички животни, кучетата не обичат да бъдат притискани в ъгъла, дори ако е за нещо, на което обикновено се радват, като обич или внимание. Разбира се, питомецът ви вероятно оценява гушкането. Но ако го правите със сила и ограничавате пространството му, вие определено го стресирате.

куче човек прегръдкаСнимка: iStock

Подобно на хората, всяко куче има различна толерантност към това, което смята за притискане в ъгъла или в капан, така че не забравяйте да следите езика на тялото му и да действате спрямо него. 

  • Поддържане на продължителен зрителен контакт

Докато при хората зрителният контакт е обичаен израз на уважение, продължителното взиране в очите при кучетата може да се счита за предизвикателство или заплаха. Различните породи интерпретират зрителния контакт по различен начин. Ето защо, ако не познавате едно четириного, вероятно не е добра идея да го гледате в очите – това може да доведе до неочаквани, опасни резултати. 

Ако се касае за домашния ви любимец и знаете, че животното ви има доверие, то може просто да се обърка относно вашите намерения. Да, четириногото може понякога да ви зяпа и тогава кратък контакт с очите е добър вариант. Но контекстът винаги има значение, така че всичко зависи от ситуацията, кучето и връзката ви с него. 

куче очиСнимка: iStock

  • Смяна на аромати

За никого не е тайна, че кучетата разчитат на обонянието си, за да идентифицират нещата около себе си. Следователно, ако решите да опитате нов парфюм или шампоан, можете да дадете на питомеца си смесени сигнали, тъй като той не знае как да интерпретира тези аромати.

  • Дразните го

Има разлика между игривост и закачка. Кучетата трудно я правят, защото не са хора. Въпреки че нежното дразнене за нас може да се разглежда като игриво или свързващо, то често просто обърква домашният ви любимец и може дори да навреди на доверието помежду ви. 

куче феромониСнимка: iStock

Произволното леко дърпане на опашката му, криенето на храната или лакомствата или дори подигравателният лай в отговор на неговия – всичко това са неща, които може да изглеждат забавни за вас, но нямат смисъл за косматия ви спътник.

В заключение, това са само някои от възможните начини, по които обърквате кучето си. Не се притеснявайте, ако от време на време сте правили някое от тях – това е неизбежно, докато се учим как да общуваме с четириногите ни другари. Знанието какво може да озадачи питомеца ви, ще допринесе много за изграждането на по-добра връзка помежду ви.

 

Виж още