Как да науча кучето си да лае по непознати?

куче лае Снимка: iStock

Т ази ситуация може да бъде особено разочароваща, ако имате къща с двор и сте си взели куче с цел то да бъде пазач. Да, дори сред породите, за които е известно, че се справят добре в тази си роля, може да има и такива четириноги, които са прекомерно дружелюбни и любопитни, включително – към непознати.

Ако искате кучето ви да лае, за да ви сигнализира, когато непознат се приближава до дома ви (и потенциално да отблъсква неприятели), то имаме добра новина за вас. Има някои неща, които можете да направите, за да научите питомеца си на това поведение, въпреки приятелката му личност. Разбира се, винаги е вариант и да потърсите професионална помощ, ако усещате, че не се справяте сами, отбелязват от Американския киноложки клуб. 

куче лаеСнимка: iStock

Вижте още: 7 неща, които да избягвате при дресурата на кученцето си

Dogsandcats.bg
  • Първата стъпка е да научите кучето си да „говори“

Лаят е унаследено средство за комуникация при кучетата. Те го използват както за обмен на информация със собствения си вид, така и при общуването с хора или други животни. Така че, за да научите питомеца си да ви сигнализира, когато непознат се приближи до дома ви, първо трябва да му покажете как да използва гласа си. 

Преди да можете да контролирате кога кучето ви лае, ще трябва да го научите да го прави по команда. Това далеч не е толкова трудно, колкото звучи! Когато питомецът ви се развълнува от нещо, насърчете го с командата „Лай!“. Щом чуете джафкане – похвалете го и го наградете с лакомство. Повторете упражнението няколко пъти и скоро домашният ви любимец ще разбере, че ако е последователен и лае, когато му кажете, ще получи нещо в замяна. А това е достатъчна мотивация за повечето четириноги. 

куче лаеСнимка: iStock

  • Втората стъпка е да го научите кога да пази тишина

Ако кучето ви вече е усвоило командата „Лай!“, то е дошъл момента да въведете и втора дума, с която да спрете процеса. Тя може да бъде „Тихо!“ или „Спри!“ – зависи кое е по-удобно за вас. Когато домашният ви любимец започне да лае, произнесете новата команда ясно, разбираемо, без да викате и изчакайте. След като четириногото замълчи, похвалете го и го наградете за добре свършената работа. 

Усвояването на умението да замълчи по ваша команда може да отнеме малко повече време на кучето ви. Въпреки това – бъдете търпеливи, последователни и не се отказвайте! Ако сте спокойни и уравновесени по време на тренировъчния процес, питомецът ви също ще бъде. 

куче лаеСнимка: iStock

  • За третата стъпка ще ви трябва приятел

След като командите „Лай!“ и „Тихо!“ са твърдо в репертоара на кучето ви, време е да преминете към практикуването им в различна среда. За да направите това, ще ви е необходима помощта на приятел или познат. Добре е ако домашният ви любимец познава този човек или поне не му е напълно непознат. 

Вие и кучето ви трябва да изчакате в апартамента, като помолите приятеля си да позвъни или почука. Ако питомецът ви не реагира автоматично на шума, отидете до вратата и му кажете „Лай!“, а след това веднага го наградете, ако се подчини. Повтаряйте това, докато животното не излае само, когато чуе почукване или звънец. 

куче щастливоСнимка: iStock

  • Време е да научим разликата между непознат и приятел

След като домашният ви любимец е започнал да реагира на шумовете пред входната ви врата, време е да направите разграничението между приятели и непознати. За целта, след като помощникът ви почука (и кучето излае), отидете до вратата и го поканете да влезе. Това е моментът, в който трябва да сигнализирате на питомеца си, че човекът, който е пристигнал, е приятел и може да се отпусне. Използвайте думата „приятел“ и погалете кучето леко по главата, включете и поощрителни реплики като „добре“ и „браво“. Идеята е да има някакъв вид положително подсилване във взаимодействието ви. Повторете упражнението няколко пъти с различни хора, за да сте сигурни, че питомецът ви е разбрал разликата. 

куче щастливоСнимка: iStock

Важно е да отбележим, че да научите дружелюбното си куче да лае по непознати не е от най-лесните задачи. Тренировките могат да отнемат седмици и дори – месеци, така че се изисква много търпение и решителност от ваша страна. Въпреки това – резултатите няма да закъснеят! Преди да започнете дресурата обаче, уверете се, че питомецът ви е запознат с 3 животоспасяващи команди, които всяко куче трябва да знае.

 

 

Виж още