Как да спрем кучето да драска по вратата
К учето ви драска по вратата нон-стоп? Може би се чудите какво се случва и дали има начин да ограничите това поведение? Предлагаме ви заедно да разгледаме някои от причините, поради които четириногите драскат по вратите, както и някои съвети какво можете да направите по въпроса.
Защо кучетата драскат по вратите?
Кучетата драскат по вратите по различни причини. Някои четириноги го правят за внимание, други може да изпитват тревожност, стрес или скука, а драскането да им помага да облекчат част от напрежението, което изпитват. В някои случаи това поведение се дължи и на страх, то е вид опит за бягство от предполагаема заплаха. Например, ако животното се страхува от бури, то може да драска по вратата на стаята ви в опит да заглуши шума, пишат от Американския киноложки клуб.
Каквато и да е причината, важно е да се опитате да разберете причините зад поведението на домашния си любимец, преди да предприемете стъпки за коригирането му. В противен случай може по невнимание да влошите проблема. И ако, например, четириногото драска по вратата на банята, водено от стрес и желание да влезе вътре, защото възприема това място като сигурно, то наказанието и ограничаването на достъпа му само ще увеличи нивата на безпокойството.
Как да спрем кучето да драска по вратите в дома ни
- Уморете домашния си любимец с по-дълги разходки
Кучетата са социални същества, които жадуват за компания. И, бъдете сигурни, нищо не е по-разочароващо за едно четириного, от това да бъде оставено само за продължителен период от време. За съжаление, живеем в свят, в който няма как да сме с домашния любимец по цял ден. Дългите часове в офиса или социалните ни ангажименти могат да ни попречат да осигурим на косматия си спътник вниманието, от което се нуждае. В резултат на това, много кучета могат да станат отегчени и да развият деструктивно поведение, което често включва драскане по врати или дъвчене на мебели и вещи.
Един от начините да предотвратите всичко това, е да изморите кучето си с дълга разходка. Или ако не разполагате с време – с по-кратка, но по-активна и физически натоварваща. Умореното куче е спокойно куче. А ако едно четириного е спокойно, то е по-малко вероятно да драска по вратите в дома ви.
- Отделете време за игра
Както всеки собственик на домашен любимец знае, кучетата могат да бъдат чудесно допълнение към семейството ни. Те ни осигуряват компания, безусловна обич и часове забавления. Въпреки това, четириногите изискват и много внимание, както и грижи от наша страна.
Един от основните начини да поддържате кучето си здраво и щастливо, е да се уверите, че то получава достатъчно упражнения. Игрите с домашния ви любимец не само укрепват връзката помежду ви, но и му осигуряват така необходимата физическа и психическа стимулация. Дори няколко минути на ден, прекарани в дърпане на въже или донасяне на топка, могат да облекчат скуката и проявите на деструктивно поведение (като драскане по вратите, например).
- Награждавайте доброто поведение
Кучетата са социални същества, които се влияят най-добре от положително подсилване. Ако бъде похвалено за доброто си поведение, по-вероятно е четириногото да го повтори и в бъдеще. И обратно – ако системно му се карат или го наказват за лошо държание, животното може да стане тревожно.
Ако кучето ви драска по вратите, важно е да подходите към проблема методично. Един от начините да направите това, е да дадете на животното знак (устна команда), за да спре да драска. Ако реагира и преустанови дейността си – похвалете го и му дайте награда (лакомство) за поощрение. С търпение и последователност можете да обучите четириногия си другар да спре да драска по вратата и да предотвратите по-нататъшни щети на дома си.
- Игнорирайте лошото поведение
Кучетата са социални същества, които жадуват за внимание и взаимодействие, особено с хората, с които живеят. За съжаление, някои домашни любимци стават тревожни и стресирани, когато остават сами. Което ги кара да действат по нежелани начини, включващи лай и драскане по вратите. И въпреки че може да е изкушаващо (и, бихме добавили, е напълно естествено!) да се скарате на питомеца си за това поведение, далеч по-ефективно е да го игнорирате. Съсредоточете се върху награждаване на доброто поведение и ще видите как домашният ви любимец бързо ще научи кое се възнаграждава и кое – не му носи нищо друго, освен липса на внимание от ваша страна.
- Ангажирайте кучето си, докато е само у дома
Един от начините да предотвратите драскането по вратите e да оставите на кучето си някои разсейващи предмети, като играчки или кокалчета за дъвчене. Това ще осигури на домашния ви любимец занимание, което да ангажира вниманието му и може би той няма да има желание да драска по вратите.
- Използвайте протектор за врата
Някои кучета просто обичат да драскат по вратите – това е в природата им. Но в никой случай не означава, че няма какво да направите, за да предотвратите драскотините, които ноктите на питомеца ви оставят. Протекторите за врати са лесен и ефективен начин да направите това. Обикновено те да изработени от издръжливи материали и се прикрепят към вратата с помощта на залепващи ленти. Така се създава бариера между вратата и ноктите на домашния ви любимец.
Ако кучето ви драска по вратите в дома ви, то може да се опитва да ви каже нещо. Като предприемете няколко прости стъпки, можете да помогнете на косматия си другар да се почувства по-удобно и да спре с това поведение.
Вижте още:
Как да спрем кучето да дъвче всичко в дома ни
Как да спрем кучето да лае щом се звънне на вратата