Какво да направим, ако кучето ни е прегряло
Л ятото вече е тук, а високите температури навън увеличават възможността от прегряване – не само за вас, но и за домашния ви любимец. Важно е да внимавате за признаците на повишена телесна температура при кучето ви и да сте запознати как да реагирате, ако подозирате топлинен удар.
Как да разберем, че кучето ни е прегряло?
Четириногите ни другари усещат жегата и задуха навън точно като нас. Те обаче са една идея по-податливи на прегряване, когато времето е топло. Това важи с пълна сила за кучета с дълга, гъста козина, както и брахицефалните породи (с къси муцуни).
Важно е да знаете, че съществува голяма разлика между леко прегрял домашен любимец и такъв, който е на крачка да получи топлинен удар.
Ако кучето е леко прегряло (телесната му температура е по-висока от горната граница от 38,8-39 градуса по Целзий), той вероятно ще покаже следните симптоми:
- Тежко задъхване
- Лека умора
- Нежелание за упражнения или игра
Когато домашният ви любимец е опасно прегрял, температурата му се повишава над 40-41 градуса по Целзий. Тогава той може да получи топлинен удар – нещо, което може да бъде животозастрашаващо.
Неговите симптоми включват:
- Хипервентилация и прекомерно задъхване
- Сухи, червени венци
- Непрекъснато слюноотделяне
- Учестен пулс
- Объркване
- Слабост
- Диария (понякога с кръв) и/или повръщане
Какво да направите, ако домашният ви любимец прегрява
Ако кучето ви е леко прегряло, първото нещо, което можете да направите, е да напръскате тялото му със студена вода. Можете да използвате хладна кърпа, с която да забършете зоните около врата, корема, подмишниците и лапите. Не използвайте ледено студена вода, тъй като това може да доведе до рязко свиване на кръвоносните съдове и тялото на кучето да изпадне в шок.
Осигурете на животното вътре на сянка, при възможност – вкарайте го в стая с климатик или поставете вентилатор близо до него, за да помогне за бавното охлаждане. Можете да използвате и замразени лакомства или кубчета с лед.
В случай, че имате съмнение, че домашният ви любимец може би е получил топлинен удар, поставете хладни мокри кърпи върху тялото му, за да намалите телесната му температура, като междувременно се свържете с ветеринарния си лекар или се отправите към близкия спешен кабинет.
В този случай стойте далеч от замразени лакомства или кубчета с лед. Целта ви е да охладите животното нежно, а не внезапно. Ако дадете лед на куче, което страда от топлинен удар, това може да доведе до шок и да забави процеса на охлаждане на тялото.
Забележка: Обръщайте специално внимание на кучето си в горещо време, без значение с какво се занимава. Дори да плува или играе във водата! Четириногите могат да получат топлинен удар дори докато плуват в хладка вода, така че никога не оставяйте питомеца си без надзор.
Вижте още:
5 породи кучета, които издържат най-малко на жегата
Дехидратация при кучетата: Симптоми, превенция и съвети за безопасност