Какво значат жълтите екскременти на кучето
И преди сме споменавали, че ако се вгледате в екскрементите на домашния си любимец, можете да научите много за това, което се случва в тялото му. Главното, на което трябва да обърнете внимание, са консистенцията и цвета на изпражненията. Например, ако те са с червен или черен цвят, това може би е индикация за вътрешен кръвоизлив – най-често в стомашно-чревния тракт.
Какво означава обаче ако те са жълти?
Жълтите екскременти се срещат сравнително често и могат да бъдат известна изненада за стопаните на домашни любимци. Понякога това се дължи на факта, че кучето ви е изяло нещо, което не трябва и в което се съдържат жълти багрила като креда или пастели, например. В този случай нетипичният цвят присъства само на части или на петна в изпражненията на животното.
Ако обаче екскрементите са равномерен жълт цвят, причината може да е малко по-обезпокоителна. Според ветеринарни лекари, това е жлъчен пигмент, който не е реабсорбиран добре и преминавайки през изпражненията на животното става жълт.
Това е процес, който се отнася до времето, необходимо на храната да премине през целия стомашно-чревен тракт.
Когато времето на усвояване, смилане и изхвърляне като отпадък на хранителните вещества в организма на кучето е твърде кратко, тогава се получават течни изпражнения и виждаме жълтите пигменти в тях. Ако транзитното време пък е твърде дълго – тогава на лице е запек, тъй като кучето се дехидратира.
Причините транзитното време да се увеличи са няколко, основните от тях са: паразити, възпалителни заболявания на червата, проблеми с черния дроб, жлъчния мехур или панкреаса, както и рак. Поради това е добре да уговорите среща с вашия ветеринарен лекар.
Нуждае ли се домашният ни любимец от спешна медицинска помощ?
Жълтият цвят на екскрементите на кучето не е задължително сигнал, че се нуждае от спешен преглед при ветеринар. Ако няма наличие на други симптоми и животното се чувства добре – нямате причина за безпокойство.
Ако обаче забележите, че домашният ви любимец има цялостен дискомфорт или има други стомашно-чревни признаци като повръщане, това е знак, че има нужда от медицинска намеса. Добре е да занесете на ветеринарния си лекар проба от изпражненията на косматия си приятел, за да я погледне под микроскоп и да провери дали има паразити. Ако фекалният тест отхвърли тази възможност, то вероятно ще се наложи да се провери кръвообращението на вашето куче, да се направи ултразвук или рентгенова снимка.
Понякога багрилата и оцветителите в някои кучешки лакомства също могат да се окажат трудни за преработване от стомаха на домашния ви любимец. Бъдете внимателни какво давате на кучето си и следете за нещата, които може да е сдъвкало без ваше знание. Следете и за промени в поведението му.
Вижте още: Какво показва вида на екскрементите на кучето