Колко добра е паметта на кучетата?
О чевидно е, че кучетата ни имат способността да запомнят някои неща. Да идват при нас, когато ги повикаме по име. Или как кучето ви се вълнува, когато се качите в колата, защото знае, че му предстои разходка в близкия парк. Това са само два примера за дългосрочни спомени, които знаем, че косматите ни другари притежават, създават и извикват. Но знаете ли, че има и други видове памет, включително краткосрочна, епизодична и семантична?
Създаването на спомени е сложен процес. Понастоящем има много малко публикувани проучвания относно кучетата и тяхната способност да съхраняват различните видове спомени. Тази ограничена информация обаче, все пак ни дава известна представа колко добра е паметта на кучето.
Имат ли кучетата краткосрочна памет?
Краткосрочната памет обикновено се определя като „извикване в ума ни на информация, която сме получили за сравнително кратко време“. С този вид памет при четириногите се занимава изследване, проведено от Стокхолмският университет. В него учените са се опитали да измерят краткосрочните спомени на кучетата, като за целта им показали различни цветни форми. След това животните са помолени да ги идентифицират и са установили, че четириногите имат краткосрочна памет от около 70 секунди.
Но, ще се запитате вие, ако имат такава сравнително лоша краткосрочна памет, как тогава кучетата ни помнят имената, командите и къде съхраняваме лакомствата им, например? Това е мястото, където епизодичната и семантичната памет на животните влизат в действие.
Семантична и епизодична памет при кучетата
Семантичната памет е общото знание, което сме съхранили в ума си. За едно куче, това е да знае, че ако изпълни командата „седни“, ще получи лакомство. Или, ако дойде при вас, когато извикате името му, ще го възнаградите с потупване по главата.
Епизодичните спомени са по-специфични. Те изискват чувство на самоосъзнаване и усещане за хода на времето. Един епизодичен спомен при домашния ви любимец, например, се изразява в това да си припомни първи път, когато сте казали името му преди години, когато е бил още кутре. Или, да си спомни, че през определен ден миналата седмица сте пропуснали да го погалите, когато сте се прибрали от работа.
Колко дълго едно куче помни човек?
Достатъчно е да хвърлите един поглед на социалните медии, за да видите, че кучетата помнят стопаните си, дори когато не са ги виждали от години. Може би най-честият пример за това са видеата на военнослужещи, които се връщат у дома след години отсъствие, а домашният им любимец се хвърля право в ръцете им, сякаш никога не са си отивали!
Изостреното обоняние на кучето вероятно играе най-важната роля за това колко дълго то ще си спомня даден човек. Докато ние разполагаме с 6 милиона обонятелни рецептори в носа си, четириногите ни другари имат около 300 милиона. Домашните ни любимци имат и по-голяма част от мозъка, предназначена да интерпретира миризмите. За това е доста вероятно четириногите да запомнят аромата на стопаните си, като това създава мощна връзка с дългосрочната им памет.
Могат ли кучетата да получат деменция?
Четириногите, точно като хората, могат да имат загуба на паметта с напредването на възрастта. Кучешката когнитивна дисфункция (CCD) може да накара косматите ни спътници да забравят къде стои купичката им с храна. Или къде е вратата, през която се излиза от стаята. Освен дезориентация, при кучетата, които страдат от деменция, се наблюдават поведенчески промени и неспокоен сън. Ако вашият питомец показва подобни признаци, обсъдете го с ветеринарния си лекар.
В заключение, към днешна дата има ограничени изследвания върху това колко добра е паметта на кучетата. От поведението на домашните си любимци обаче знаем, че те имат добри дългосрочни и семантични спомени. Според учените – и ограничена краткосрочна памет. Определени проучвания сочат, че косматите ни другари имат и епизодични спомени, като вероятно острото им обоняние играе съществена роля в това колко дълго помнят даден човек.
Вижте още:
Колко наистина помнят кучетата
Колко дълго кучетата помнят аромата на стопанина си?