Кучето ми винаги става тревожно, когато излизам – какво мога да направя?

куче човек Снимка: iStock

Т ревожността е един от най-често срещаните поведенчески проблеми, с които стопаните на домашни любимци се сблъскват. Защо кучето ми лае/скимти/вие/копае/обикаля/унищожава имущество, когато остане само вкъщи? Истината е, че тревожността при раздяла при четириногите може да се появи в следствие на много различни причини – от леко неудобство до дейности, които заплашват самото здраве и безопасност на животното. За щастие, има неща, които можете да направите, за да помогнете на четириногия си другар да преодолее този плашещ и разочароващ проблем.

куче човекСнимка: iStock

Защо кучето ми страда от тревожност при раздяла?

За съжаление към момента не съществува еднозначен отговор на въпроса защо някои кучета изпитват тревожност при раздяла, а други не. Четириногите от приюти изглежда развиват този поведенчески проблем по-често от тези, отглеждани от малки в семейна среда. Въпреки че няма доказателства, че и генетиката играе роля, тревожността при раздяла е по-разпространена при високоенергийните и ориентираните към хората породи.

Нормално е като любящ стопанин да изпитвате чувство на вина и безпомощност, когато питомецът ви показва признаци на безпокойство и нервност. Вместо да се фокусирате върху „защо“ обаче, много по-продуктивно е да канализирате усилията си в намирането на решение. 

Dogsandcats.bg

куче човекСнимка: iStock

Кои са най-честите причини за това състояние?

Въпреки че не всички кучета с тревожност при раздяла имат специфичен тригер, има определени промени в живота, които могат да отключат тревожното поведение. Четириноги, които са загубили собственика си поради смърт или изоставяне, разбираемо може да станат по-нервни, когато попаднат в ново семейство или среда, с която не са свикнали. Промените в графика, преместването в нов дом или внезапното отсъствие на любим член на семейството като дете, което отива да учи в чужбина или загуба на друг домашен любимец – всичко това може да отключи тревожност при раздяла.

куче човекСнимка: iStock

Как да помогнем на кучето си, което става нервно и тревожно винаги, когато напускаме дома си?

Това е чувствителна тема. Въпреки че никой никога не трябва да се обвинява за безпокойството на кучето си, възможно е някои от вашите реакции да засилват поведението. Когато видим някого, когото обичаме, да страда, ние естествено се впускаме да го утешим. Но протакането на вашето излизане може само да подхрани безпокойството на домашния ви любимец. Важно е и да не наказвате разтревоженото си куче, ако се е изпуснало у дома или е проявило разрушително поведение – не забравяйте, че е направено от страх, а не от „палавост“ или „желание да ви го върне, защото го оставяте само“.

Кучетата са социални животни и е напълно нормално да изглеждат малко „тъжни“, когато излизаме от къщи. Разликата между нормалното мрачно поведение и тревожността при раздяла е драстична. Тъжното куче ще се взира след вас за няколко минути и след това ще се върне към дрямката си. Тревожното четириного, от друга страна, може да крачи натрапчиво, да вие и лае с часове, да има уриниране или дефекация вътре, да дъвче или унищожава имущество, да се опита да избяга или дори да се нарани.

куче тревожноСнимка: iStock

Какво можем да направим, за да намалим безпокойството на кучето си?

Като начало, консултирайте се с ветеринарния си лекар, за да изключите медицинско обяснение зад поведението на домашния си любимец. Например, ако има изпускане на урина на закрито, може да се касае за инконтиненция или признак, че имате още работа по посока изграждане на хигиенни навици.

Понякога разрушителното поведение и лаенето може да са знак, че на кучето ви му е скучно или се нуждае от повече упражнения. В този случай увеличаване на физическата активност в съчетание с играчки, с които животното да ангажира вниманието си през деня, би следвало да помогне за облекчаване на тревожността.

При леки случаи на тревожност при раздяла, контракондиционирането – процес, чиято цел е да промени тревожната реакция на кучето в приятна и спокойна, може да помогне значително. Стратегиите тук включват предоставяне на любима играчка или лакомство в часа на тръгване, за да изградите у питомеца си положителна асоциация и той да очаква с нетърпение този момент.

куче тревожноСнимка: iStock

По-тежките случаи може да изискват постепенно кучето ви да свикне да бъде само, като започнете с по-кратки раздели, които не предизвикват безпокойство. В продължение на много седмици увеличавайте постепенно времето, през което оставяте животното само, за да се осигури постепенна десенсибилизация. 

Някои кучета изпитват тревожност от раздяла, която е толкова силна, че излага на риск собствената им безопасност или безопасността на другите. Те могат да разкъсат стените, докато лапите им започнат да кървят или да избягат през входната врата, използвайки момента, когато вие излизате. В тези случаи може да е необходима комбинация от поведенческа терапия и лекарства. Работете заедно с ветеринарния си лекар и поведенчески специалист за да намерите правилната комбинация, която да работи за вашето куче.

Вижте още:

10 породи кучета, известни със селективния си слух

 

Виж още