Научната причина защо кучето ви мисли, че напускате дома си завинаги при всяко излизане

куче само Снимка: iStock

К ак прекарват времето си кучетата? Наистина ли домашният ни любимец не осъзнава, че 7-8 часа без нас не е краят на света? И че щом свършим работа, ще се върнем при него? Да, за нас е логично, но формулата далеч не е толкова проста. Защото фактите са, че имаме много още какво да научим за възприятието на времето при домашните си любимци. 

куче само вкъщиСнимка: iStock

Влажните очи на кучето ви следват чак до входната врата всеки ден, когато излизате от дома си? Домашният ви любимец може и да не знае, че ще се приберете вкъщи, защото не може да възпроизведе спомените от предишния ден със същите детайли като вас. Това е така, защото косматите ни спътници не измерват времето с методи, подобни на човешките, а с помощта на инстинктивни механизми, кодирани в телата им, пишат от Американския киноложки клуб. 

Как работи усъвършенстваната способност за отчитане на времето при кучетата

Установено е, че някои видове животни, които редовно крият храна, имат идея колко време ще е необходимо, за да се развали тя. Можем да предположим, че кучетата включват своите преживявания в усещането си за време въз основа на същия принцип, който се ръководи основно от техния циркаден ритъм и, изненадващо или не съвсем, от обонянието им. Или казано с други думи – когато вашият аромат избледнее, животното очаква да се върнете при него. 

Dogsandcats.bg

куче само вкъщиСнимка: iStock

Може само да се надява да ви види отново

Колкото и изненадващо да изглежда, към днешна дата учените се обединяват около тезата, че кучетата нямат явни спомени от предишния ден, които да могат да бъдат възпроизведени като на филм. Така че питомецът ви няма как да бъде сигурен, че ще се приберете вкъщи този ден по същото време, както преди. Докато хората имаме ясна, експлицитна памет, благодарение на която можем да си спомняме определени събития или факти от миналото, при кучетата е по-изявена имплицитната, косвена памет.

куче само вкъщиСнимка: iStock

Имплицитната памет извиква наученото от дългосрочната памет, без да са необходими съзнателни усилия. Така че, когато кучето ви чуе командата „Седни!“, то не знае кога и как я е научило, а просто реагира инстинктивно на изречената от вас дума. 

Кучето ви наистина страда от това, че е само за дълги периоди

Шведски изследователи са тествали реакцията на кучета, оставени сами. За целта животните е трябвало да чакат своите стопани последователно – първият път половин час, вторият – два часа и третият път – четири часа. Както се очаква, животните са били много по-развълнувано и щастливи да видят любимите си хора след два и четири часа сами, отколкото след като са минали едва 30 минути. От това можем да заключим, че

дори кучето ви да не страда от тревожност при раздяла, то почти винаги изпитва известна доза тъга или безпокойство, когато остава само. 

Как можем да помогнем на нашия самотен домашен любимец?

Благодарение на постиженията на технологиите тъгата, причинена от раздялата, вече може да бъде преодоляна. Има камери за кучета, чрез които можете не само да наблюдавате своя верен спътник, но и да общувате и дори да играете, когато физически не сте до него. 

куче самоСнимка: iStock

А ако нямате нещо такова под ръка, използвайте трика с износената тениска и подарете на четириногия си другар някое старо горнище, което сте носили няколко часа. Успокояващият ви аромат ще придружава животното през целия ден и можете да сте спокойни, че няма да му хрумне да унищожи мебелите ви, давайки израз на тъгата и нервността си.

Вижте още:

Страхуват ли се кучетата от тъмното

Ще си спомня ли кучето бившия ви, след като скъсате

Виж още