Бостън Териер

Други имена
Boston Terrier
Научно име
Canis lupus familiaris
Размери
38 см. 43 см.
Тегло
9 - 12 кг.
Живот
10 - 14 г.
Произход
САЩ
История
Изненадващо, дружелюбният, игрив и понякога дори леко глуповат Бостън териер е потомък на кучета, първоначално развъждани за бой и други „кървави спортове“, популярни в Англия през 19-ти век. Породата се появява през 1875 година в САЩ, като кръстоска между Английски булдог и териер. Въпреки наследството си обаче, днешните Бостън териери като цяло не са нито агресивни към хората, нито са склонни към бой или конфликти с други кучета. Всъщност, в по-голямата си част тези четириноги са общителни и добре възпитани с почти всички.

Историята на Бостън териерите започва през 1860-та година, когато мъж на име Уилям О‘Брайън, който живее в Бостън, купува от Англия куче, кръстоска между булдог и бял английски териери на име Джъдж. В последствие О'Брайън става известен като баща на породата.
През 1891 г. е основан Бостънският клуб на териерите в Америка. И скоро след това, през 1893 г., Американският киноложки клуб за първи път признава породата. Оттогава Бостън териерът става доста популярен в Съединените щати. Той е официалният талисман на Бостънския университет, както и официалното куче на щата Масачузетс.
Dogsandcats.bg
Външен вид
Енергично и жизнено куче, Бостънския териер е среден по размер, към дребен, като представителите на тази порода достигат между 38-43 см височина и тегло между 9 и 12 кг. Главата им е с квадратна форма, широко чело, муцуната е къса, завършваща с голям нос с широки ноздри. Очите са големи, раздалечени, с кръгла форма, ушите – неголеми, изправени.
Челюстта е масивна, захапката – два вида – права или обратна “тип булгог”. Гърбът следва права линия, краката са ниски, предните – успуредни един на друг. Опашката е разположена ниско. Козината е къса и мека при допир. Възможни са три разцветки: черно с бяло, червеникаво с бяло и тигрова окраска с бяло. Почти при всичи представители на породата гърдите, шията и муцуната са покрити с бяла козина.
Характер
Дужелюбно и добронамерено, Бостън териерът е изключително лоялно куче, което силно се привързва към семейството си и се чувства най-добре в компанията на стопаните си. Въпреки че е изключително енергично, то може с часове да дремва спокойно на дивана до вас, без дори да усетите присъствието му. Вродената му недоверчивост и резервираност към непознати го правят добър пазач, макар че някои екземпляри са изключително приятелски настроени и към непознати.

Ранната социализация е особено важна при тази порода, защото сред “наследството” й от страна на булдозите може да се наблюдава известна агресия към други кучета. Имено за това е добре да извеждате животното с вас от малко по оживени пакове, градинки, нека свиква с различни шумове, хора и картини.
Обучението на Бостън териера може да започне още след третия месец, като трябва да се използа само метода на поощрение – с похвала или лакомство. В никакъв случай не бива да повишавате тон или да викате на кучето, те са изключително сензитивни и чувствителни. Ако го нагрубите, рискувате силно да го засегнете и е възможно да не прояви интерес към по-нататъчни тренировки. Стремете се да бъдете последователни в командите си. Бостъните обикновено искат да угодят на своите хора, така че те се справят добре с обучението.
Тъй като обикновено обичат и търсят компанията на хората, Бостън териерите могат да бъдат склонни към тревожност при раздяла, когато се налага да остават сами. Ветеринарният ви лекар или професионален треньор могат да ви дадат съвети, които да са ви от полза при подобни ситуации. Но е добре да имате предвид, че породата е по-подходяща за домакинства, където има някой у дома през по-голямата част от времето или стопаните не отсъстват по цял ден.
Здраве
Честите заболявания и общо състояние са сред основните минуси на породата. Поради специфичната си брахицефална форма на черепа, Бостън териерите често страдат от респираторни проблеми. Ще ги чуете да хъркат, смъркат, хриптят и издават звуци, все едно, че се давят. Затрудненото им дишане често налага по-бавни разходки, придружени с чести почивки. При раждане често има проблеми и се стига до оперативна намеса, тъй като кученцата се раждат с твърде големи глави.
Средната продължителност на живота на Бостън териерите е 11-13 години. Въпреки това, те са предразположени към някои специфични здравословни проблеми, специфични за породата.
- Брахицефален синдром
Подобно на много породи с плоска муцуна, Бостън териерите са предразположени към запушване на горните дихателни пътища (брахицефален синдром), което може бързо да прогресира до животозастрашаваща ситуация. Бостън териерите имат плоски носове, къси муцуни и малки ноздри, а тъканите в горната част на гърлото им могат да бъдат уголемени. В комбинация тези анатомични проблеми и особености водят до:
- Затруднено дишане
- Лесно прегряване
- Намалена толерантност към упражнения (особено в топло и влажно време)
- Хъркане
- Шумно дишане
Наднорменото тегло изостря тези дихателни проблеми, така че е важно да поддържате вашия Бостън териер е добра форма и да следите за теглото му. Хирургичната корекция на дихателните пътища може да улесни дишането при кучетата с плоска муцуна, така че говорете с вашия ветеринарен лекар дали това е добър избор за вашия териер.
- Луксация на пателата
Бостън териерите са предразположени към състояние, наречено пателарна луксация, което се причинява от износване и изплъзване на колянната капачка (пателата) от мястото й (луксация). Признаците на това състояние на ставите включват повтарящо се накуцване, криво стъпало и пукащ шум от колянната става.

Луксацията на пателата може да доведе до артрит при кучетата, ако не се лекува, и може да се наложи операция в зависимост от тежестта на състоянието.
Както при брахицефалния синдром на дихателните пътища, поддържането на идеално тегло на вашия Бостън териер помага за по-малко натоварване на ставите, като по този начин намалява симптомите на пателарната луксация. Също така, осигуряването на опора за ставите на вашия домашен любимец чрез здравословна диета или добавки за стави може да бъде полезно.
- Проблеми с очите
Бостън териерите са предразположени към очни проблеми като глаукома, катаракта, сухота в очите и язви на роговицата. Очите им трябва да се проверяват редовно при прегледите от ветеринарния ви лекар или винаги, когато забележите някакъв дискомфорт или промени в тях.
Бостън териерите имат големи и изпъкнали очи, така че тази порода е склонна да получи и наранявания на очите. Важно е да се уверите, че домашният ви любимец играе безопасно и далеч от предмети, които биха могли да наранят очите му.
Грижа
Бостън териерите са сравнително енергични кучета, които имат нужда от поне час упражнения на ден. Най-добре би било да разделите периодите на активност на няколко по-кратки през целия ден, отколкото, например, едно дълго сутрешно излизане.
Няколко ежедневни разходки, игри на донасяне, активности с играчки-пъзели и тичане в безопасна зона би трябвало да са достатъчни. Спортовете с кучета, като аджилити и рали, могат да помогнат за изгарянето на умствената и физическата им енергия. Ключът е, че Бостъните предпочитат да бъдат активни с хората си. Ако ги оставите сами, те може да се отегчат и да развият проблемно поведение, като например нежелано дъвчене или прекомерен лай. Това не е порода, селектирана за лов, така че тези кучета нямат особено висок праг на издръжливост на студено и топло време. Зимата разхождайте четириногия си приятел задължително с палто, а лятото – в по-хладните часове от деня, избирайки сенчести маршрути.

Бостън териерите обикновено се нуждаят от малко повече от основно поддържане на козината, тъй като късата им козина не линее много. Разресвайте питомеца си веднъж на няколко дни с четка с меки влакна или ръкавица за груминг, за да премахнете разхлабената козина и да разпределите по-равномерно кожните мазнини. Планирайте къпането да се случва приблизително веднъж на всеки месец, в зависимост от това колко мръсно е животното.
Основните грижи при тези кучета са свързани с муцуната. Необходимо е всеки ден да почиствате бузите, около очите и устата на любимеца си за остатъци от храна, засъхнали лиги или други нечистотии. Тъй като не е сред най-активните кучета, Бостънът понякога не може сам да “изпили” ноктите си и се нуждае от посещение при ветеринар, който да ги подреже. Оглеждайте ушите му всяка седмица за натрупване на ушна кал, мръсотия и други аномалии; почиствайте ушите, когато е необходимо.
Хранене
Склонни към напълняване и поради невъзможността за активен начин на живот при някои представители на породата, менюто им следва да е балансирано. Бостън териерите имат сравнително малък стомах, така че най-добре е да се хранят по няколко пъти на ден, на по-малки порции. Ако им давате кучешка храна, нека тя да е висок клас, за да си набавят всички им необходими витамини и минерали. Като добавка към менюто може да се дава обезкостена риба, сварена или на пара, месо – немазно, пилешко, пуешко или телешко, но да е в съотношение 40% от общата дневна дажба ядене най-много. В противен случай рискувате да “прехраните” кучето. Можете да му давате и яйца, нискомаслена извара и зеленчуци.
Деца и домашни любимци
Бостън териерът се разбира добре с деца и с други домашни любимци. Възможно е при среща на двама мъжки да възникне определено напрежение – отново “наследство” от булдозите, за това добре е да разхождате любимеца си на каишка в градска среда.
Какво трябва да знаят бъдещите собственици на Бостън териери
Ако обмисляте да добавите кученце от породата Бостън териер към семейството си, важно е преди всичко да помислите как ще се грижите за здравето му – особено за ставните и проблемите с дишането. Освен това, необходимо е да прецените обективно и средата, която можете да осигурите на това привързано и оживено куче. Бостъните са домашни любимци, които имат много енергия в запас и които се нуждаят от достатъчно пространство за игри и упражнения. Те могат да се адаптират добре към живота в апартамент и да се чувстват добре дори в по-малки пространства, но ще трябва да се подготвите да прекарвате повече време в различни активности навън.

Често задавани въпроси за Бостън териерите
- Добро семейно куче ли е Бостън териерът?
Да, с правилно обучение Бостън териерите могат да бъдат страхотни, игриви семейни кучета.
- Бостън териерите умни кучета ли са?
Да, Бостън териерите са много умни и схватливи кучета, които се справят добре с обучението.
- Колко дълго живеят Бостън териерите?
Типичната средна продължителност на живота на кучетата от породата бостън териер е между 11 и 13 години.
- Какви са разликите между Бостън териер и Френски булдог?
Въпреки че тези две породи са доста сходни, Бостън териерът е малко по-слаб, има по-заострени уши и има малко повече енергия от Френския си братовчед.
