Хаванска болонка

Други имена
Havanese, Bichon Havanais, Хавански Бишон
Научно име
Canis lupus familiaris
Размери
25 см. 35 см.
Тегло
4 - 6 кг.
Живот
12 - 15 г.
Произход
Западно Средиземноморие
История
Предците на тези малки и красиви кучета напомнят силно декоративните дългокосмести кучета, развъждани в Испания в продължение на векове. И е твърде вероятно именно испанските преселници да са ги довели със себе си в Куба. Тъй като с времето видът им леко се е изменил, били обособени в отделна порода.
В началото на XX век Хаванската болонка за малко да изчезне, но породата се запазила, благодарение на усилията на местни селекционери. Днес тези кученца са популярни в Европа като домашни любимци и компаньони.

Външен вид
Хаванската болонка е малко, но компактно и здраво куче. Представителите й, независимо от пола си, достигат до височина между 25 до 35 см, и са не по-тежки от 6 кг. Главата е пропорционална на тялото, муцуната е къса, завършва с черен нос. Очите са с бадемовидна форма, малки и тъмни, а ушите – със средна дължина, стоят клепнали и са покрити с дълга мека козина. Опашката е дълга и кучето я носи извито зад гърба.
Dogsandcats.bg
Характерната козина покрива цялото тяло, глава и крайниците на Хаванската болонка. Тя е дълга – достига до 18 см, по стандарт – винаги едноцветна, като може да е бяла, кремава, златиста, кафява, червеникава, сребриста и дори черна.
Характер
Хаванската болонка е нежно, любвеобилно и живо кученце, което се привързва силно към стопанина и семейството си. Това са кучета-компаньони, които търсят постоянна човешка компания, за това не се учудвайте, че кучето ще ви следва от стая в стая – то просто не иска да ви изпусне от очи!
Вижте още: 5 породи кучета, които се привързват силно към един човек
Звънливият им лай ги прави добри „аларми“ за приближаващи гости, макар и самите те да са твърде добрички и приятелски настроени за пазачи. Тези болонки са много интелигентни и са в състояние да правят всякакви забавни неща и лудории само и само, за да ви зарадват и да привлекат вниманието ви. Характерен недостатък на породата е, че представителите й понасят много зле самотата – дори и няколко часа на ден без човешко присъствие ги карат да се чувстват нещастни и изоставени. За да ви „повикат“ да се върнете при тях са в състояние да лаят с часове. Взимайте ги с вас колкото се може по-често – те са най-щастливи от близостта на своя „човек“, независимо къде се намират. Болонките са много дружелюбни кученца, които лесно намират нови приятели, за това ранната социализация би им се отразила чудесно. Съчетайте я с обучението – нека и то започне след 3-тия месец от живота на кученцето.
Породата лесно се поддава на дресура като ключово за тренирането на Хаванската болонка е, че те всячески се старае да угоди на стопанина си. За това, дори да не повтори някоя команда веднага не й се сърдете – това не е от проява на инат, а по-скоро са проблеми с концентрацията или разсейване. Бъдете търпеливи и спокойни, награждавайте и хвалете кучето за добре свършената работа. Помнете, че тези симпатични мъници са често използвани за различни номера в цирка – можете да ги научите на почти всичко!

Здраве
Сред най-честите здравословни проблеми, от които страда Хаванската болонка, са дисплазия на лакетната става, тазобедрена дисплазия, проблеми с кочината, очите и храносмилателната система. Като цяло Хаванските болонки са здрави кучета с продължителност на живота между 14 и 16 години. Въпреки че са сравнително дълголетни обаче, те са предразположени към редица медицински състояния:
- Прогресивна атрофия на ретината
Прогресивната атрофия на ретината означава група заболявания, които причиняват разрушаване на фоторецепторните клетки (пръчки и колбички) на ретината. В началото вашата Хаванска болонка може да има затруднения да се ориентира в тъмното, но с течение на времето състоянието прогресира и може да доведе до
пълна слепота. В повечето случаи това е наследствено заболяване, за което, за съжаление, няма ефективно лечение. Въпреки това, с подходящите грижи и управление на околната среда, незрящият ви домашен любимец може да има дълъг и щастлив живот.
- Болест на Пертес
Болестта на Пертес е състояние, при което главата на бедрената кост се разрушава, вероятно вследствие на липса на кръвоснабдяване. С разрушаването на костта могат да се появят болка и куцане. Синдромът на Пертес се среща при млади кучета, като при Хаванските болонки най-често се проявява на възраст под 18 месеца. В някои случаи болката може да се контролира с лекарства, но при по-тежки състояние може да се препоръча операция.
- Луксация на пателата
Пателата (колянната капачка) е малка кос, която обикновено се намира в жлеб в бедрената кост на коляното. При кучета с луксация на пателата, пателата се измества (луксира) извън определения ѝ жлеб. Това неспецифично движение може да причини дискомфорт и да доведе до артрит.
При по-леките случаи се използват ставни добавки или противовъзпалителни лекарства за контрол на болката и предотвратяване на артрит. При по-тежко засегнатите кучета може да се препоръча операция.

- Зъбни заболявания
Зъбните заболявания са едно от най-често срещаните състояния, наблюдавани при кучетата с напредване на възрастта, особено при малки породи като Хаванското болонка. Най-често това се дължи на натрупване на бактерии, зъбен камък и плака, които водят до възпаление на тъканите около зъбите и кариеси.
Най-добрият начин за предотвратяване на зъбни заболявания е чрез ежедневно миене на зъбите със специална паста за зъби за кучета. Точно както при хората, зъбните заболявания могат да бъдат болезнени при четириногите и дори да повлияят на здравето на вътрешните органи на кучето.
Грижа
Хаванската болонка е куче, подходящо за отглеждане в апартамент, тъй като няма необходимост от прекалено физическо движение. За тях най-важно е да са близо до стопанина си. Въпреки това е добре да ги разхождате по два пъти всеки ден, минимум по 30 минути, за да са добре и във форма. Взимайте ги с вас на излети в планината, по екскурзии, дори на плажа – те нямат проблем, стига да сте наоколо! Тези кученца се отличават с весел нрав и винаги са готови за игри– постарайте се около тях да има различни играчки, които да ангажират вниманието им, докато ви няма или сте заети с нещо.
Красивата козина на тези болонки има нужда от ежедневни грижи, за да изглежда добре. Тя трябва да се разресва най-много през ден със специална четка, за да не се заплита. Не се препоръчва къпането да е по-често от веднъж на всеки 3, дори 4 месеца, за да не се увреди защитния слой на козината. Очите на тези кученца сълзят, за това редовно ги почиствайте, проверявайте и ушите, за да предотвратите развитие на инфекции.
Хранене
Хаванската болонка не е претенциозно кученце, което с радост ще похапва както кучешка храна, желателно е – висок или премиум клас, подходяща за дребни породи, така и натурални продукти. Разнообразявайте менюто на любимеца си с различни крехки меса като пилешко, пуешко, заешко или телешко, както и сготвените им субпродукти – но в малки количества. Допълвайте с различни зеленчуци, твърдо сварени яйца, извара, варен ориз и елда. Не се препоръчва да давате на тези кученца свинско месо, кокали – особено тръбни, мазни и солени храни, пържени, сладки или тестени изделия.
Деца и домашни любимци
Хаванската болонка е мило и любвеобилно кученце, което се разбира добре с деца. И макар да не съществува риск това малко животниче да ги нарани, обратната ситуация е възможна – те в игрите си да наранят него. За това - задължително поговорете с хлапетата относно това как да се отнасят с домашния ви любимец.
С други кучета и котки тези мъници съжителстват добре, особено ако са израснали заедно. Ако има компания за през деня, болонката ще приема отсъствието на стопанина си доста по-спокойно.

Какво трябва да имат предвид бъдещите собственици на Хавански болонки
Хаванската болонка е прекрасно семейно куче, което бързо се привързва към стопаните си. Характерно за тези мъници е, че не обичат да остават сами и могат да развият тревожност при раздяла, така че породата е най-подходяща за домове, където винаги има хора и животното не трябва да стои без компания по цял ден. Въпреки че обикновено се нежни с децата и другите домашни любимци, ранната социализация и обучение са задължителни.
Хаванските болонки могат да се адаптират добре към всеки дом – стига да получават редовни упражнения, четкане и внимание. Въпреки това, те имат склонността да лаят доста и като цяло са шумни домашни любимци. Нещо, което е добре да имате предвид, ако имате съседи с общи стени.
Често задавани въпроси за Хаванските болонки
- Хипоалергенни кучета ли са Хаванските болонки?
Хаванските болонки произвеждат по-малко пърхот и косми в сравнение с много други породи кучета, така че е по-малко вероятно да предизвикат алергии при някои хора. Въпреки това, всеки човек е различен, а и не бихме могли да кажем за някоя порода, че е действително „хипоалергенна“, защото всяко четириного все пак отделя алергени в слюнката и урината си. За това, преди да си вземете някое от сочените са хипоалергенни кучета, добре е действително да прекарате време с него, за да проверите дали имате реакция или не.
- Лаят ли много Хаванските болонки?
Да, Хаванските болонки имат репутацията на вокални кученца, които лаят често. Бъдещите стопани следва да имат предвид това и да са готови да тренират питомеца си от ранна възраст по посока овладяване на този импулс.
- Добри домашни любимци ли са Хаванските болонки?
Хаванските болонки са отлични домашни любимци, които се отличават с нежното си поведение, лесно обучение и игривост. Тази порода е известна с това, че се разбира много добре с деца и други домашни животни (особено когато са отгледани заедно).
Хаванската болонка може да се чувства добре в почти всеки дом, а малкият им размер ги прави отлични кучета за отглеждане в апартамент. Но не забравяйте: Въпреки че са по-малки от 30 см височина, те все пак се нуждаят от ежедневни упражнения и време за игра.
- Изискват ли Хаванските кучета специални грижи?
Хаванските болонки имат някои специфични нужди от поддръжка и грижи. Тази интелигентна порода се учи бързо, а представителите й усвояват основните команди с лекота. Те не изискват и много упражнения, за да са щастливи и в добра форма
- Подходящи са Хаванските болонки за възрастни хора?
Да, Хаванските болонки могат да бъдат верни компаньони за възрастни хора, защото са умни, лесно се обучават и са идеални за отглеждане в по-малки домове.
- Какви са недостатъците на Хаванските болонки?
Понякога Хаванските болонки страдат от тревожност при раздяла, когато остават сами за продължителни периоди от време. Освен това, те изискват редовни професионални груминг грижи, което може да бъде скъпо.
