Породи кучета с нисък хищнически инстинкт
К огато се замислим за преследване на плячка, обикновено си представяме ловно куче, атлетично и съсредоточено следващо следа. Но хищническият инстинкт може да се прояви по много начини – от гонене на катерици в местния парк до преследване на птици в задния двор. Важно е да знаете, че понякога ловни породи, които нямат възможност да изразходват енергията си или да я канализират по посока заложените им инстинкти, могат да станат неспокойни и да развият разрушително поведение у дома.
Какво е стремеж към плячка (хищнически инстинкт)?
Стремежът към плячка е инстинкт, желание за преследване на движещ се обект. Много породи кучета са селектирани и отглеждани именно, за да бъдат спътници при лов и пастирство. В резултат на това тези породи често проявяват хищническо поведение, което се изразява в активно преследване на плячка, насочване или паша на добитък и други животни наоколо.
Защо породите кучета нисък хищнически инстинкт може да са най-подходящи за вас
Ако вече имате у дома по-дребен домашен любимец, като котка или зайче, вероятно е добре да пропуснете породите кучета, които естествено са склонни да преследват животинчето из къщата. Или, например, ако сте запалени по джогинга или обичате походите в планината, вероятно ще искате спътник, който да игнорира местната дива природа, вместо да се разсейва при всеки звук. Ако имате малки деца, то за вас е по-подходящо дружелюбно и по-спокойно куче, което е по-малко вероятно да преследва хлапетата из дома ви.
Въпреки всички изброени характеристики, свързани с породите с по-редки или почти никакви прояви на хищнически инстинкт обаче, важно е да отбележим, че всяко куче е индивидуално. Така че стремежът към плячка може да варира и в крайна сметка, в доста случаи зависи от конкретното животно.
Макар в миналото да са отглеждани като примамка за бикове, симпатичните Булдози всъщност имат доста нисък хищнически инстинкт. Тези кучета се чувстват чудесно в ролята си на семейни спътници. И въпреки че може да лаят, когато в близост до тях преминава диво животно, малко вероятно е да се затичат след него.
Компаньони, обичани и тачени от кралските особи, Кинг Чарлз шпаньолите са порода, чиито представители ще се чувстват най-добре у дома, отколкото на полето. Тези четириноги първоначално са създадени да правят компания на кралските дами, като топлят скута им в проветривите замъци и карети.
Подобно на техните английски братовчеди, Френските булдози са друга порода с нисък хищнически инстинкт. Те стават популярни още през 1800 г., както заради спокойния си нрав, така и заради дружелюбната си личност.
Тези дребосъци бързо се превръщат в предпочитани спътници на малки и големи в родната си Хавана, Куба. Яростно лоялни към стопаните си, те са си спечелили прякора „велкро кучета“ поради постоянната си нужда от компания.
Братовчеди на Хаванската болонка, Малтийците проявяват подобни черти на характера и се отличават със силната си привързаност и лоялност към стопанина си. Те обичат да прекарват време със семейството си и можете да разчитате, че едва ли ще подгонят някое дребно животинче в парка, например.
Въпреки че може да изглежда, че Нюфаундлендът има силно развит хищнически стремеж (поради работата си да спасява давещи се хора), това всъщност е спокойна, нежна порода, чийто представители с удоволствие дремват у дома близо до семейството си.
Кръстени на красивите си, подобни на крила на пеперуда уши, тези четириноги се отличават с нежен и любящ нрав. Изключително интелигентни и податливи на дресура, те обичат да угаждат на стопаните си и да прекарват време заедно с тях.
Пухкавите Померани са друга порода кучета, отличаваща се с почти изцяло липсващ хищнически инстинкт. Тези симпатяги са отглеждани като компаньони, а пухкавата им козина допълва сладкия им външен вид.
Отглеждани за компания на кралското семейство в Китай, до днес тези четириноги са запазили своята мила природа и нежен нрав. И въпреки че понякога може да ги чуете да лаят по потенциални натрапници, едва ли ще видите някой Мопс да преследва друго животно в близкия парк, например.