Защо кучетата гонят опашките си

куче кръг Снимка: iStock

К учетата постоянно ни забавляват със своите игриви лудории. Едно от поведенията на четириногите, които са едновременно комични и озадачаващи за стопаните им, включва безкрайното преследване на собствената им опашка. Да, ние се смеем, докато животното се върти наоколо, но причината да го прави може би изобщо не е за смях.

Възможно ли е кучето ми просто да си играе?

Кучета, които остават сами за продължителни периоди от време, могат да се отегчат. На някои четириноги просто им омръзва да лежат на дивана или в леглото си, гледайки четирите стени на стаята… И така, след като вече се е занимавало с любимите си играчки (а има и кучета, които не обичат да си играят сами...), какво да направи животното, за да се позабавлява и да освободи цялата тази задържана енергия? Да преследва опашката си може би не е чак толкова лоша идея! 

Добрата новина е, че ако питомецът ви гони опашката си само от скука, осигуряването на повече упражнения и динамични игри (хвърляне на топка или тичане), може да ограничи това поведение. В крайна сметка, повечето четириноги предпочитат да гонят топка, отколкото собствената си опашка!

Възможно ли е да е свързано с възрастта?

Обикновено гоненето на опашката е поведение, което е свързано с домашни любимци, които се намират в двата края на жизнения цикъл. От една страна, младите кученца го правят, когато изучават частите на тялото си. Вероятно кутретата възприемат опашката си за играчка, a не за част от анатомията си. 

Dogsandcats.bg

куче опашкаСнимка: iStock

Младежкото преследване на опашката обикновено е само фаза, която преминава от само себе си и не изисква допълнителна намеса. 

В противоположния край на спектъра са по-възрастните кучета, които дъвчат опашките си поради когнитивен спад. Когато умствената острота намалее, четириногите могат да развият повтарящи се поведения, като например дъвчене на опашката. В този случай този навик е признак на когнитивно разстройство, което може да изисква лекарска намеса.

Дали това е поведение, търсещо внимание?

Повечето хора се забавляват, когато кучето им гони опашката си, така че то продължава да го прави, за да угоди на собственика си. Ако четириногият ви другар получи положително подсилване, не само за този, а и за всяко свое поведение, той бързо се научава да го прави пак и пак, когато търси внимание. В този случай, преследването на опашата е покана да oбърнете внимание и да поиграете с него. 

Важно е собствениците да знаят, че кучета, които жадуват за внимание, реагират както на положително, така и на отрицателно такова. Да, понякога питомецът ви може да бъде доволен дори ако му се скарате. Разбира се, повечето четириноги предпочитат да се смеете на лудориите им, но дори мъмренето се квалифицира като внимание, така че порицанието на практика служи като положително подсилване на поведението. 

куче кръгСнимка: iStock

Кога се касае за медицински проблем?

Ако кучето ви внезапно започне да гони или хапе опашката си, добре е да планирате посещение при ветеринарния си лекар. Когато кучетата усещат някоя област по тялото си болезнена, тя я дъвчат – подобно на хората, които разтриваме артритното си коляно, за да си осигурим моментно облекчение. За това и понякога, ако освен да гони, домашният ви любимец дъвче опашката си, това може да е знак за дискомфорт. 

Освен поради болка, четириногите понякога дъвчат опашките си, за да облекчат сърбежа или дискомфорта, причинен от алергична реакция. Ако домашният ви любимец е заразен с бълхи, това също може да доведе до сърбеж в долната част на гърба и около задните му части. Ако кучето има чревни паразити (тъй като те се локализират около ректума), това също може да доведе до прекомерно дъвчене на опашката в опит да се облекчи дразненето. 

куче опашкаСнимка: iStock

Домашният ви любимец може да дъвче и ближе опашката си и, ако се чувства тревожен, а в други случаи това поведение може да е признак на компулсивно разстройство. 

Разбиране на компулсивното поведение при кучетата

Това, което можем да считаме за „нормално“ кучешко поведение, се превръща в натрапчиво, когато започне да пречи и да се отразява на качеството на живот на животното. Например, ако питомецът ви гони и хапе опашката си толкова често, че това се случва без прекъсване, може би имате причина за безпокойство. 

Точно като хората, четириногите ни другари могат да развият натрапчиви навици, които да им е трудно да контролират. Куче, което изпитва безпокойство, може да гони и хапе опашката си по същия начин, както човек, който гризе ноктите си. С течение на времето навикът отнема все повече от времето и може да влоши общото състояние на кучето.

Ако домашният ви любимец преследва настойчиво опашката си и не може да бъде спрян с леко пренасочване, или ако хапе върха или основата й до степен да се нарани, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар. Това е наложително, тъй като някои наранявания на практика не заздравяват, защото животното продължава да упражнява натиск в дадената област. Прекъсването на цикъла на самотравмата изисква малко усилия от страна на кучето и собственика му. 

куче опашкаСнимка: iStock

Когато преследването на опашка не е забавно

Ако домашният ви любимец гони опашката си по-често или се наранява, като я хапе, консултирайте се с ветеринарния си лекар. Специалистът ще идентифицира основните медицински и поведенчески проблеми и заедно ще достигнете до корена на проблема. Това е и най-бързият и сигурен начин да спрете това поведение, преди да се е превърнало в условна реакция или навик. 

За това, следващият път, когато видите кучето си да преследва опашката си, можете да се посмеете… но и не пренебрегвайте потенциалните проблеми.

куче опашкаСнимка: iStock

 

Виж още