Защо кучетата толкова харесват кокали
А ко можехме да ги попитаме, сигурни сме, че всички кучета биха се съгласили с едно: костите са страхотни! Към днешна дата образът на четириного с кокалче в уста е може би това, което изниква в ума на почти всеки човек, когато си представи домашния си любимец. Замисляли ли сте се обаче защо това е така? Защо косматите ни другари толкова много обичат кокали?
Истината, смятат специалистите, вероятно се крие в дивите предци на домашните ни любимци. За това и стопаните на четириноги трябва да разберат, че това не е нещо, което питомецът им се е научил да прави. А по-скоро наследствено поведение, което един вид, е закодирано в неговото ДНК.
Всичко започва много отдавна...
Преди да бъдат опитомени, кучетата е трябвало да ловуват, за да оцелеят. Към днешна дата четириногите получават всички важни съставки, от които се нуждаят, благодарение на добре балансираната кучешка храна. Поради това на тях не им се налага да дъвчат или евентуално – да се прехранват с кости. Така че, когато видите четириного, което дъвче кокал с такова настървение и радост, знайте, че това поведение му идва естествено, просто е записано в гените му.
Какви са ползите от дъвченето на кости?
Костите обикновено са честа тема на разговори между стопаните на кучета. И докато някои са на мнение, че е съвсем нормално за всяко четириного да гризе кокали, други са категорично против. Истината е, че има както предимства, така и някои рискове, свързани с дъвченето на кости.
Ползите включват:
- Местни хапки
На всеки пресен кокал има хапчици месо, които служат като вид награда за кучето.
- Почистване на зъбите
Дъвченето на кокал ще почисти зъбите на кучето ви и дори може да помогне за премахване на излишната плака и зъбен камък.
- Умствена стимулация
Дъвченето на кокали дава на домашните ни любимци допълнителна умствена стимулация. Което от своя страна им помага, да се чувстват по-доволни и щастливи.
- Костен мозък
Съдържа много здравословни хранителни вещества.
Какви са рисковете за здравето от дъвченето на кокали?
В зависимост от конкретното куче и вида на костите, които изберете да му дадете, то може да изпита някои здравословни проблеми. Някои са по-леки, докато при други може да се наложи медицинска намеса.
- Месни хапки
Месото, останало върху кокала, например, е идеално място за развитие на бактерии.
- Стомашно-чревни разстройства
В зависимост от вида на костите, кучето ви може да получи диария или повръщане.
- Проблеми със зъбите
Отново, дъвченето на кости може да бъде чудесно за почистване на зъбите, но и лошо за тях. Когато едно куче дъвче кокал, има вероятност от счупване. А ако го раздроби – от задавяне. Малките парченца кости могат да причинят вътрешно разкъсване и наранявания на хранопровода.
Важно: Никога не бива да давате на домашния си любимец варени кости, тъй като те се чупят по-лесно. И има по-голяма вероятност кучето ви да получи сериозни здравословни проблеми, като например чревно кървене, причинено от забита треска от кост.
Всички кучета ли харесват кости?
Според нашите наблюдения, всички кучета харесват костите по някакъв начин. Това не означава непременно, че всички ще изберат да ги дъвчат. Някои четириноги може да виждат кокала като играчка, с която да се забавляват, докато други – директно могат да се опитат да го изядат.
Кучетата са различни, както и тяхната представа за света. Това, което можем да кажем със сигурност обаче е, че ако позволите на домашния си любимец да дъвче и яде кокали от време на време, това ще му хареса! За това, уврете се, че сте избрали правилния – за да намалите възможността от всякакви инциденти и здравословни проблеми.
Предлагането на кости има някои предимства за кучетата, но има и своите рискове. От вас зависи да се осведомите предварително и да решите дали да дадете кокал на питомеца си. В случай, че го направите, уверете се, че той е безопасен за животното. Уверете се, че давате само сурови – никога варени кости на домашния си любимец и винаги избирайте такива, които е по-малко вероятно питомецът ви да натроши на малки парченца. И накрая, но не по важност, винаги, когато решите да дадете кокал на кучето си, бъдете наблизо и го наблюдавайте – само така ще можете да сте сигурни, че ако нещо се случи, ще можете да реагирате своевременно, за да му помогнете.