Защо кучето не ме слуша, когато сме на ново място?
С лучва се почти на всеки, който е обучавал кучето си: домашният ви любимец се справя страхотно с командите у дома или в градинката или парка, където редовно го извеждате, слуша ви и нямате проблеми с поведението му. Но щом го заведете някъде другаде, сякаш за секунди забравя всичко научено и не отразява нищо, което казвате.
Това е и моментът, в който повечето собственици на кучета се разочароват и у тях се затвърждава идеята, че питомецът им невъзпитан, инат или изпълнява това, което се иска от него само в моментите, когато сам реши. Истината е, че повечето четириноги не са упорити. Всъщност има няколко причини животното да не реагира на сигналите ви в нова среда. Ето 3 от най-честите възможности защо се стига до подобна ситуация и няколко съвета, които ще ви помогнат да преодолеете моментното неподчинение или игнориране от страна на косматия ви другар.
- Нервност
Ако имате куче, което става нервно на нови места, то може да се окаже, че животното е просто твърде притеснено от това, което се случва около него, за да отговори на командата ви. Когато това се случва, важно е да имате предвид, че кучето не ви игнорира самоцелно, а по-скоро физически не може да реагира.
Някои от признаците, че кучето ви е нервно, тревожно или притеснено, включват:
- Криене и отдалечаване
- Отказ да приеме лакомства
- Дърпане на каишката и опит да напусне определено място
- Хленчене
- Уши, прелепени за главата
- Облизване на устните
- „Китово око“ (показва се бялото на очите)
- Прибрана зад задните крака опашка
Ако забележите някой от изброените по-горе признаци, успоредно с това, че кучето не отговаря на командите ви, то значи вероятно животното не е в състояние да изпълни това, което се иска от него. Или с други думи, нещо е накарало питомеца ви да се „изключи“ и той ви дава ясен сигнал: „Не съм готов за това, не мога да се справя“.
В този момент най-добре е да смените обстановката. Можете да опитате да привлечете вниманието на животното с лакомство с висока стойност или любима играчка, но се подгответе за възможността, че това може да не даде очаквания резултат.
- Реактивност
Реактивността, подобно на нервността, се случва, когато нещо силно вълнува вашето куче. В този случай, то е твърде възбудено от околната среда. (Забележка: Понякога реактивността е отговор на страх, нервност или безпокойство, както и на вълнение или агресия).
Реактивността или свърхстимулацията могат да доведат до:
- Реакция към определен фактор в околната среда (обикновено хора, кучета, велосипедисти, птици, малки животни);
- Лай
- Хленчене
- Ръмжене
- Взиране повече от две секунди в определена точка
Реактивността следва да се третира по същия начин, като нервността. Можете да се опитате да изместите фокуса на животното върху вас, както и да ангажирате вниманието му с лакомства с по-висока стойност. Най-често обаче, единственото, което ви остава да направите в подобен момент, е да смените средата.
- Разсеяност
Ако кучето ви е още малко или е твърде впечатлително, то може просто да е разсеяно. Светът е пълен със забавни неща, които животното може би вижда за първи път. И всичко това може да затрудни момента, в който обръща внимание на командите ви.
Кучето ви е явно разсеяно, ако:
- Се оглежда постоянно във всичко;
- Опитва се да поздрави всеки, който минава покрай него;
- Дърпа ви към всяко дърво или храст за подушване;
- Пълно е с енергия
Ако разсеяността е причината за непослушното поведение на косматия ви другар, когато сте на ново място, то той просто се нуждае от повече практика в спокойна среда. Поработете върху постепенното изграждане на фокус и елиминиране на разсейващите фактори. Първо у дома, след това в близката градинка или в двора си, а едва след това в парка.
Съвет: Малко игра с топка или пръчка преди тренировка са чудесен начин да изморите кучето си. Колкото по-голяма част от излишната си енергия употреби то, толкова по-фокусирано ще е по време на обучението след това.
Разбирането на това как кучетата се учат
Когато едно дете отиде на училище и научи, че 2+2=4, то се прибира вкъщи и пак знае, че 2+2=4, нали? Кучетата обаче учат пространствено. Което означава, че всичко, което тренирате с домашния си любимец, за него е естествено свързано с това къде сте вие, къде е той, позицията на ръцете ви и тн. Четириногите обръщат внимание на всеки малък детайл, свързан с дресурата, колкото и незначителен да се струва той на нас.
И така, да приемем, че сте започнали да обучавате кучето в хола си. Постепенно се измествате в двора, където повтаряте същата команда с цел животното да седне. А то ви гледа така, сякаш току що сте му казали нещо на древен и отдавна забравен език! Звучи ви познато, нали?
За щастие, този момент е лесен за преодоляване, въпреки че изисква да въведете няколко допълнителни стъпки в процеса на обучение. Като начало,
трябва да свикнете с идеята, че косматият ви другар не обобщава. Той няма за цел и да ви разочарова, да демонстрира инат или не е нарочно, когато не реагира на сигналите ви, щом се намирате на ново място.
Следващата стъпка е да го „пренаучите“ на въпросната реплика. Това означава, че може да се наложи да се върнете малко назад, няколко стъпки в обучението, докато животното започне да изпълнява командата в различна от познатата му до момента среда. Добрата новина е, че вторият път няма да отнеме толкова време, тъй като животното вече веднъж е усвоило командата.
След като сте сменили няколко различни локации, кучето ви ще научи, че пространството около него не влияе на командата и ще започне да я изпълнява, когато и където да я отправите към него.
Реактивност и нервност
Това са аспекти, върху които също ще се наложи допълнителна работа. Класическото контракондициониране може да бъде полезно в този случай, но ако усещате, че не се справяте, може би е добре да помислите и да се насочите към професионален треньор, които да ви помогне да преодолеете тези пречки. Бъдете сигурни, че това ще помогне на питомеца ви да има по-щастлив и далеч по-малко стресиращ живот.
Вижте още:
Защо кучето се държи като обезумяло след баня
5 основни команди, на които да научите кучето си