Защо котките обичат да се гушкат?
О бичаме котешките гушкания с лапички толкова, колкото и вие, затова решихме да разберем защо някои котки изглеждат по-гушкави от други и какви са ползите от гушкането с вашата котка. Така че, независимо дали държите косматото си коте в скута си или на лаптопа си, седнете удобно, отпуснете се и научете няколко неща за гушкането на котка!
Защо котките се гушкат?
Гальовните животни са се гушкали с любимите си хумани през цялата история. Но задавали ли сте си въпроса защо вашата котка обича да се гушка толкова много? Накратко, тези действия са топли, безопасни и поддържат емоционалното благополучие. И вашето коте го знае! Ето трите основни причини, поради които гушкането е едно от основните неща, които да дадете приоритет на вашата котка.
- Котките търсят топлина
Вероятно сте забелязали, че вашата котка непрекъснато търси топли и слънчеви места за дрямка. Поддържането на нормална телесна температура изисква енергия и вашата котка трябва да търси ефективни начини да остане топла, докато мърка с часове. Последната слънчева светлина на земята или дори на клавиатурата на лаптопа ви може да е част от слънчевите места, които те търсят, но нищо не може да се сравни с гушкането с друга котка или стопанин.
- Те се притискат за безопасност и защита
Търсенето на топлина, безопасност и защита е котешко поведение, което води началото си от първите дни на котенца. Младите котенца спят заедно на в котилото, за да са топли и в безопасност. Повечето котки продължават да жадуват за това чувство и в зряла възраст.
- Те се опитват да се обвържат с вас
В света на котките времето за гушкане е продуктивно време за свързване. Вашето коте се нуждае от вас за храна, топлина и подслон и понякога всичко, което искат, е да ви покажат колко много ви обичат и ценят. „Удрянето“ на главата във вас, гушкането и мъркането на вашата котка са знаци на обич и признателност.
Защо някои котки са по-гушкави от други?
Въпреки факта, че гушкането се счита за цялостна полезна дейност, която води началото си от момента в който котките са още бебета, много котки са по-плахи и/или диви и може да не се радват на много гушкания. Ранната социализация е една от основните причини, свързани с това защо някои котки са повече или по-малко гальовни и привързани от други. Генетиката може да играе роля, но все още има какво да научим за това доколко това допринася за личността на котката и нивото на обич.
- Генетика
Котешката генетика е развиваща се област на изследване и остава неясно доколко тя играе роля в личностния профил на котката. Всички котки в крайна сметка са индивидуални, с различни характери и нужди, които трябва да се вземат предвид, когато става въпрос за това как да се грижим за тях.
А това е списък на десет породи, които обикновено се считат за най-гушкавите от всички:
- Рагдол
- Сиамска котка
- Сфинкс
- Рагамъфин
- Шотландска клепоуха
- Персийска котка
- Тонкинска котка
- Бирманска котка
- Балийска котка
- Мейн Куун
Важно е да имате предвид, че котките са с различни индивидуалности и има много сложни фактори, които могат да повлияят на личността на котката, поради което породата на котката не гарантира непременно конкретен профил на личността.
Ранна социализация на котката
Въпреки че е възможно генетиката да играе роля в това дали една котка ще развие гальовна и мила личност, околната среда играе съществена роля в изразяването на този потенциал.
Най-ранните месеци се считат за най-критичният период в социалното развитие на котенцата. Всяко едно преживяване през този период ще изиграе своя роля във формирането на личността на котето. Например, котки, които се третират нежно и се стимулират с положителна мотивация, обикновено стават по-социални и уверени по-късно в живота. Тези котенца често са по-смели, изследват повече, узряват по-бързо и се справят по-добре със стреса, докато растат.
Котките, които не са добре социализирани или които са били изложени на травматични преживявания рано, са по-склонни да развият склонност към страх или други начини за справяне със стреса. Те са изложени на по-висок риск да бъдат срамежливи, предпазливи, плахи и/или дори агресивни като възрастни. Ранното социално развитие е важно за емоционалното и психическо благополучие на вашата котка и също така се счита за голям фактор, когато става въпрос за това колко гальовна ще бъде вашата възрастна котка.
Ползи от гушкането с котка
Сега знаем повече за това защо котката търси гушкане, но гушкането е нещо повече от топлина, безопасност и привързване. Гушкането всъщност е здравословно - както за вас, така и за вашата котка! При хората прегръдката се счита за ефективно средство срещу стрес, безпокойство, самота и депресия. Това е така, защото приветстваната, любяща прегръдка насърчава синтеза на окситоцин в мозъка.
Същото правило важи и за гушкането на котки. В проучване 139 котки са разделени на две групи. Първата група котки са били „нежни“, което означава, че са били галени и хора са им говорили по няколко пъти на ден в продължение на поне 10 минути, за общо 10 дни. Котките, които първоначално са били по-малко социални или дори агресивни, са били нежни с помощта на този инструмент.
Втората група е контролн. Котките в тази група са напълно лишени от вниманието, оказано на „нежната“ група, което е подобно на това, което много улични и/или котки от приюти изпитват ежедневно. Резултатите показват, че котките, които са получавали внимание редовно (включително първоначално антисоциалните котки), са по-малко склонни да имат неуравновесени настроения. Те също имат по-високи нива на имуноглобулин А, които са антитела, които образуват първата линия на защита срещу инфекции, за да предпазят здравето на котката.
За разлика от тях, контролните котки са имали значително увеличение на падането на козината (признак на стрес) и непропорционално развити респираторни заболявания. Това проучване показва, че взаимодействието с хората и практиките за „нежност“ са изключително важни за здравето и благосъстоянието на всички котки. Така че е добра идея да се уверите, че осигурявате на вашето коте ежедневно внимание, любов и нежни практики по начин, който работи най-добре за него.