4 ясни знака, че кучето не ви вярва
И ма много случаи, при които езикът на тялото и комуникацията на кучето ясно сигнализира, че нещо не е наред между него и собственика му. Ако четете това, може би и самите вие имате подобни съмнения. И да, може би не искате да го чуете, но в някои случаи четириногите просто не вярват на стопаните си.
Комуникация и причини за липсата й
Подобно на другите животни, кучетата общуват чрез три основни канала: език на тялото, действия и звуци. Езикът на тялото често е най-изразителен. Ако поведението и излъчването на четириногото предполагат липса на доверие към собственика му, то може да чувства напрежение с негово присъствие или дори – да се страхува от него. За това има различни причини, включително лоши условия на живот и напрежение между членовете на семейството. Все по-честото прекомерно угаждане и ненужно хуманизиране на домашните любимци, заедно с очакването на неща от животното, които то просто не може да изпълни, също са сред възможностите.
Липсата на ясно дефинирани правила или случайни промени в графика и рутината, които се случват почти ежедневно, също са сред факторите, които подкопават доверието на домашния ви любимец към вас.
Предупредителни знаци
И така, как можете да разберете, че домашният ви любимец няма достатъчно доверие във вас и има проблем във връзката ви, който изисква по-специалното ви внимание?
4-те знака, за които да следите, са следните:
- Кучето вече не маха с опашка щом ви види
При една добре балансирана връзка между собственика и кучето, домашният любимец обикновено поздравява връщащия се човек с искрена радост и екзалтирано размахване на опашката. Ако това липсва, животното се приближава предпазливо, пъхнало опашка между задните си крака или изобщо не обръща внимание на факта, че сте се прибрали, това е ясен знак, че то не се чувства щастливо да ви види.
- Избягване и втренчен поглед
Ако присъствието ви предизвиква дискомфорт и страх у домашния ви любимец, то може да ви избягва и да търси убежище в другата стая, когато се приберете у дома. Често това поведение е придружено от фиксиран поглед, който следи внимателно движенията ви, без да откъсва очи от вас.
- Липса на зрителен контакт
В една балансирана и здрава връзка кучетата обикновено търсят погледа на стопанина си и осъществяването на зрителен контакт не му създава дискомфорт. В случаите, когато животното неловко отклонява погледа си, щом собственикът му го погледне, отдръпва се или дори се извръща, това най-вероятно означава липса на доверие и безпокойство от страна на животното.
- Хапане, ръмжене, неподчинение
Ако винаги щом посегнете към любимата играчка на кучето си, то ви ръмжи и дори – тръгва да ви хапе, това поведение може да показва сериозни проблеми с доверието, обучението и социализацията.
Обичайният отключващ фактор често е, че неопитен или настоятелен собственик е пропуснал своевременно да установи правила, определящи рамката на съвместното съществуване, заедно с тяхното последователно прилагане. Или с други думи, за домашния ви любимец не е ясно какво може или не да направи. Тази липса на яснота може да доведе до непълно доверие към членовете на семейството.
Ако наблюдавате някой от горните признаци многократно при домашния си любимец, може би нещо не е наред на фронта на доверието помежду ви. Добрата новина е, че в повечето случаи липсата на доверие се дължи преди всичко на неопитност и грешки, допуснати по време на възпитанието.
Вижте още:
6 знака, че кучето ви има пълно доверие
6 мита за поведението на кучетата, на които да спрете да вярвате още днес!