4 места, където можете да разхождате реактивното си куче, без да го стресирате
В един идеален свят разходките с кучето ни са приятен начин да се отпуснем. Раздвижваме се заедно, виждаме някои нови гледки, домашния ни любимец усеща някои миризми и всички се прибират щастливи. Но как да постигнем тази хармонична картина, ако имаме куче, което трепва само при вида на детска количка, лае на непознати или се свива под колите?
Разходките с куче, което има силни реакции към различни тригери в околната среда – други четириноги, хора, силни шумове, внезапни движения или комбинация от неща, могат да бъдат предизвикателство за стопаните. Добрата новина е, че има какво да направите, за да станат те по-приятни и спокойни – както за вас, така и за четириногия ви другар. Първата стъпка е да установите какво предизвиква реакцията на животното. А втората – да изберете ситуации, за да му осигурите разходка с по-нисък стрес.
Всяко куче има своите собствени предпочитания. Някои се чувстват добре сред хора, но се ужасяват и стресират от други четириноги. Други не понасят силни шумове, а трети стават нервни в присъствието на деца. Преди да започнете да определяте местоположенията, направете списък с най-големите тригери на домашния си любимец, за да знаете какво да избягвате.
Ключът е да определите какво предизвиква нежеланото поведение на кучето ви и да изберете места, където е по-вероятно да се натъкнете на него. Ето някои идеи:
- Спокойни паркове
За кучета, които се страхуват от превозни средства и градски звуци, паркът може да бъде идеалното място за разходка. Специалистите препоръчват да търсите пространства, които се отличават с ясни и отворени линии на видимост по време на ниска активност на деня, с много пространство. Така ще имате възможност да излезете от пешеходната алея и да дадете възможност на домашния си любимец да се фокусира върху вас, ако нещо го притесни или стресира.
- Оградено пространство
Ако искате да сте сигурни, че кучето ви ще се чувства максимално комфортно навън, можете да потърсите оградено външно пространство, където да го пуснете да се раздвижи и поиграе. В повечето кучешки градинки и паркове има такива, като е важно да изберете време от деня, когато има максимално малко други четириноги вътре.
- Отворени полета
Подобно на чист парк, широко поле без бариери ще позволи на домашния ви любимец да вижда какво идва във всички посоки, докато играе и тренира. За четириноги, които са по-нервни и които се стресират от различни заплахи, това може да даде усещане за допълнителна сигурност.
- Задният ви двор
Ако случайно разполагате със свое открито пространство и особено такова, което е оградено, защо не помогнете на кучето си да се възползва от него, като го превърнете в тематичен парк? Можете да създадете писта с препятствия, да играете на криеница или да научите питомеца си на нов трик.
Къде не трябва да разхождате реактивно куче?
Точно както предпочитаните места за разходка на всяко реактивно куче варират, същото се отнася и за списъкът с места, които трябва да се избягват. Въпреки това, има някои общи фактори, които трябва да се вземат предвид. Обикновено това се отнася за много шумните и натоварени места. Въпреки че, на практика всеки маршрут, по който домашният ви любимец може да се натъкне на някой от тригерите, които отключват у него реакция на страх, безпокойство или агресия, не е подходящ.
Старайте се да избягвате зони с голям трафик като градски тротоари и паркове, магазини за домашни любимци, кучешки градинки, автобусни спирки, детски площадки, фестивали и панаири. Колкото и изкушаващо да е да вземете домашния любимец на бар с вас (за щастие, вече има много места, където пускат кучета), те вероятно не са най-добрият избор за реактивния ви другар. Същото важи и за събирания с много непознати хора – дори в собствения ви дом.
В крайна сметка, обобщават от PetMD, общият съвет на експертите е този: стойте далеч от всяко място, където кучето ви може да изпита дискомфорт.
Как да разберем, че кучето ви е стресирано по време на разходка?
Всеки път, когато излизате с домашния си любимец, изключително важно е да наблюдавате поведението и езика на тялото му, за да сте сигурни, че се чувства сигурно и комфортно. Ако забележите фини или явни признаци на стрес, може би е време да смените посоката и да се насочите обратно към дома си.
Някои от признаците на безпокойство са очевидни: дърпане на каишката, лай, ръмжене, треперене или свиване. Други са по-тихи. Наблюдавайте как животното държи опашката, ушите и главата си, моделите на дишане и относително напрежение или отпускане на тялото му.
Някои от по-фините признаци на дискомфорт могат да включват прозяване (без кучето да е уморено), навеждане на главата, обръщане настрани, промени в позицията на опашката, прилепнали назад уши и бързи движения на езика.
Важно е да осъзнаете, те кучетата не „надрастват“ тези поведенчески проблеми. Въпреки че не всяко реактивно куче ще се научи да се наслаждава на близкия парк или ресторант, подходящ за домашни любимци, консултацията с професионален треньор може да ви помогне да научите най-добрия възможен начин да поддържате питомеца си щастлив и в добре балансирано емоционално състояние.
Вижте още:
Разбиране на разликата между реактивност и агресия при кучетата
Защо кучетата се фиксират едно в друго по време на разходка?
Защо някои домашни любимци не харесват кучешките паркове