5 грешки в дресурата, които вероятно допускате
П олагате всички усилия в обучението на домашния си любимец, но резултатите са незадоволителни или откровено разочароващи? Когато помолите кучето си да направи нещо, то или започва да подскача като лудо или просто си седи, гледайки ви с объркано изражение? Ако това ви звучи познато, бързаме да ви успокоим – далеч не сте единствени! Преди да отпишете интелигентността на кучешкия си спътник обаче, може би е добре да поспрете за момент и да се погледнете в огледалото. Защото може би правите някоя от тези често срещани грешки в дресурата на косматия си другар.
- Грешка №1: Прекалявате с лакомствата
Кучето изпълнява това, което искате от него само ако имате лакомство в ръката си? Може би случайно сте го научили на това? Използването на лакомства като примамка за постигане на дадено поведение може да бъде ефективен начин за обучение. Важно е обаче да се уверите, че сте спрели да използвате поощрителните награди навреме. В противен случай косматият ви другар може да стане зависим от лакомствата.
- Грешка №2: Пропускане на стъпки
Кучетата се учат постепенно, на малки стъпки. Много стопани на четириноги правят грешката да преминат твърде бързо напред в целите си с очакването, че питомците им ще ги последват. Например, тренирате кучето си да идва при повикване, докато използвате повод. Един ден животното се провира през отворената врата и бяга. А вие тръгвате да го викате и гоните, започвайки една разочароваща игра на преследване...
Практикували сте отзоваването на каишка в контролирана тренировъчна сесия, но без да добавяте преходни стъпки. За това и няма как да очаквате кучето да дойде при повикване, когато е без каишка и без граници! В този случай е необходимо да добавите междинни стъпки към обучението за припомняне – използвайте по-дълъг повод, тренирайте на различни места и добавете разсейващи фактори.
Всеки път, когато тренирате нещо, разделяйте поведението на малки стъпки за по-голям успех.
- Грешка №3: Подаване на твърде много или смесени сигнали
Едно от най-трудните неща при дресурата на куче е… да кажем командата, която искаме да изпълни само веднъж. Опитайте и ще се уверите сами! Да, на теория няма нищо лошо да повторите насоката няколко пъти… Ако искате питомецът ви да не реагира първия път, когато го помолите за нещо! Ако при тренировките на кучето си използвате повтарящи се знаци/команди, тогава то ще се научи и ще трябва да кажете всичко отново и отново, преди да очаквате отговор.
Има и друг често срещан начин, по който можете да объркате кучето си. Домашните ни любимци са изключително наблюдателни и следят поведението и езика на тялото ни. Те гледат ръцете, краката и цялото ви тяло, често обръщайки повече внимание на движенията ви, отколкото на словесните ви инструкции. Това означава, че всъщност бихте могли да научите кучето си на различно поведение спрямо това, което сте възнамерявали.
Например, когато кажете на кучето си да дойде при вас, вие се навеждате. Един ден не го правите, но все пак му казвате да дойде. То не идва. Кучето ви не е упорито, просто не е получило същия сигнал, на който сте го научили първоначално.
- Грешка №4: Случайно възнаграждаване на поведение, което не искате
Давате ли на кучето си смесени сигнали? Позволявате ли му понякога да скочи върху вас (или дори да го приветствате!), но да му се карате за същото действие друг път? Опитвате се да го научите да ходи спокойно до вас на каишка, но и го оставяте да се дърпа през почти цялото време? Ако е така, вие награждавате поведения, които не харесвате. И това означава, че те просто ще продължат. Домашният ви любимец няма да се научи да прави нещо последователно, освен ако не му дадете точна насока.
- Грешка № 5: Очаквайте кучето ви да се държи така, сякаш не вижда какво се случва около него
Може да бъде странно като усещане, но е важно да разберете, че не винаги сте център на вниманието на домашния си любимец. Да, граничи с обида, когато вместо да ни послуша, животното обърне по-специално внимание на калната локва в парка, но фактите са такива! Това е нормално. Четириногите могат да надушат неща, които ние не, да чуят неща, които ние не можем. Има много фактори, които се конкурират за вниманието на косматия ви другар!
Това не означава, че не можете да накарате кучето си да ви слуша въпреки разсейващата среда. Просто трябва да го обучите. Първо работете в тиха среда. И докато питомецът ви се учи постепенно увеличавайте разсейването, така че то да отговаря на насоките ви въпреки изкушенията наоколо.
Не забравяйте, че кучетата не се раждат разбиращи нашите очаквания. Трябва да ги научим на това, което искаме. Колкото по-добър учител сте, толкова по-добър ученик ще бъде вашето куче!