Безопасно ли е за кучето да яде пясък
Л ятото е в разгара си, а какво по-хубаво от това да прекараме цял ден на плажа в компанията на най-добрия си четириног приятел? Всичко, което ни трябва е да сложим в една торба прясна вода и купичка, кърпа и любимата тенис топка на кучето ни – и сме готови за приключения!
Улисани в забавленията на плажа обаче, рядко се замисляме за потенциалните рискове, които топлият пясък крие за косматия ни другар. И не, не говорим само за нагорещената повърхност, по която ходи животното, нито за друг вид капани на самия плаж. Да предположим, например, че всеки път, когато кучето ви вземе в уста топката за тенис, тя вече е покрита с полепнал пясък. Преди да се усетите и да успеете да реагирате, вашият палавник вече е погълнал прилично количество от фините малки частици. Е, ще си кажете вие, има ли за какво да се тревожа?
Кучетата, чиито собственици често ги водят със себе си на плаж, са по-застрашени от това, което ветеринарните лекари наричат чревно пясъчно натравяне. Това състояние може да разболее сериозно домашният ви любимец и е потенциално животозастрашаващо, като обикновено изисква спешна ветеринарна намеса.
То се случва, тъй като
частиците пясък, които са много малки, при намокряне стават тежки и се слепват на твърда буца. Така, на практика, целият пясък, който вашето куче погълне, естествено се намокря, преминавайки през устата и гърлото му. И ако е в по-големи количества в резултат може да блокира целия му чревен тракт.
Най-често кучето поглъща пясък на плажа, когато:
- Играе с мокра топка за тенис
- Копае голяма дупка, в която да легне, за да се охлади, а пясъкът хвърчи в муцуната му
- Облизва пясъка от лапите и тялото си
- Гълта солената, пясъчна вода на плиткото
Обикновено поглъщането на малко количество пясък няма да навреди на домашния ви любимец – в това можете да сте сигурни. Но ако се случва често да плажувате с четириногия си другар, то е добре да следите как се случват гореизброените дейности, защото преди да се усетите може да се окаже, че и вие, и вашето куче имате голям проблем.
Симптоми, за които да следите
Как можете да разберете, че домашният ви любимец е погълнал повече пясък, отколкото е безопасно? Ако забележите някой от следните симптоми – незабавно заведете кучето си до най-близкия до вас ветеринарен лекар.
- Безпокойство
- Тежко, запъхтяно дишане
- Повръщане
- Дехидратация
- Болки в корема
- Твърда буца в областта на стомаха
- Запек
Лечение и превенция
Според д-р Джеди Клайн, главен ветеринарен директор на Американския киноложки клуб, един от ключовите моменти, ако кучето ви е „пряло“ с пясък е, да бъдете максимално конкретни щом го заведете при ветеринарен лекар. Специалистът ще прегледа коремната област и може да поиска да направи ултразвук и/или рентгенова снимка на животното. Вероятно ще му се изпише медикаментозно лечение, съчетано с повече течности – с цел да се помогне на пясъка, които се е утаил в стомашно-чревния тракт през организма. Имайте предвид, че в някои случаи може да се наложи хоспитализация, а в някои по-екстремни ситуации – операция.
Има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да попречите на вашето куче да погълне такова количество пясък, което може да бъде опасно за него. Те включват:
- Наблюдавайте внимателно любимеца си на плажа
Ако забележите, че поглъща пясък – скарайте му се.
- Вземете за плажа играчки, които не абсорбират пясък
Както се досещате, топката за тенис следва да бъде заменена с нещо пластмасово – като фризби, например.
- Запасете се с много прясна вода
Не позволявайте на косматия си другар да пие морска, защото освен поглъщането на пясък по този начин той е изложен и на риск от отравяне със солена вода.
- Когато напускате плажа - изплакнете кучето си
По този начин ще премахнете полепналия пясък от козината и лапите му. А това – ще му попречи да го оближе.
Други рискове за кучето ви на плажа
Кучетата обичат плажа и ние обичаме да са с нас. За да сте сигурни, че изживяването е добро и приятно за всички обаче, имайте предвид следните рискове (в допълнение към удара на пясък и отравяне със солена вода):
- Топлинен удар
Тъй като кучетата не се потят като нас, телесната им температура може да се повиши опасно високо в слънчев ден на плажа. Най-добре е да ги оставите вътре през най-горещата част от деня и да ги извадите сутрин или вечер. Осигурете сянка и прясна, студена вода през цялото време.
- Слънчево изгаряне
Някои кучета са изложени на по-голям риск от слънчево изгаряне от други. По-податливи обаче са породите без косми и кучетата с бели палта. не е безопасно да споделяте слънчевия си лосион с кучето си. Слънцезащитен крем и сянка за кучета са необходими.
- Горещ пясък
Всички сме ходили по пясъчни плажове с боси крака и трябваше да го пренесем до водата възможно най-бързо. Ако пясъкът е твърде горещ за краката ви, той е твърде горещ и за лапите на вашето куче. Кучетата могат да изгорят и да образуват мехури подложките си върху горещ пясък.
- Медузи
Според линията за помощ за Pet Poison, най-добре е да държите кучето си далеч от медузите. Ако вашето куче влезе в контакт, е необходима незабавна ветеринарна помощ. Това може да причини остър респираторен дистрес, сухота в очите, задържане на урина и спиране на сърцето. Поглъщането на мъртва медуза вероятно ще предизвика повръщане.
- Силни течения
Много кучета са естествени плувци, но някои може да се наложи да се научат да плуват. И всяко куче може да бъде изнесено от силен ток. Помислете за използването на спасителна жилетка за кучета, за да поддържате кучето си на повърхността, ако изпадне в беда.
- Морски водорасли
Не позволявайте на кучето си да яде диви водорасли на плажа. Сухите водорасли могат да съдържат токсини и да абсорбират вода и да набъбнат вътре в стомаха, което може да причини запушване и да доведе до спешна операция.
Ако има плаж, който ви зове и местните закони позволяват на вашето куче да ви придружава там – отделянето на време за планиране и отговорността на собственика ще допринесе за едно радостно изживяване и за двама ви!
Вижте още:
Защо някои кучета отказват да се къпят в морето
С куче на плаж – 10 съвета за един безопасен и релаксиращ ден