Как да помогнем на кучето си да се адаптира по-леко към нови места и ситуации

куче нервно Снимка: iStock

Т очно като нас, кучетата стават тревожни и нервни, когато са поставени в сценарии, с които не са запознати. Помислете си как самите вие се чувствахме на първия си учебен ден? Или на онова интервю за работа, при което не бяхте докрай уверени в уменията си? Е, домашните ни любимци също усещат несигурност, особено ако са поставени в среда, която никога преди не са виждали или помирисвали. Всички нови гледки, звуци и миризми, с които питомецът ви се сблъсква, когато се озове на ново място, могат да му дойдат в повече. И животното може би се нуждае от малко увереност, която вие, като негов стопанин, можете да му осигурите, като му покажете, че всичко ще бъде наред.

куче нервноСнимка: iStock

Най-честите причини за безпокойство при кучетата

Разбирането на основните причини за безпокойство при домашния ви любимец може да ви помогне да се справите по-добре с проявите на тревожност. Някои от често срещаните причини за безпокойство при четириногите включват:

  • Страх 

Кучето ви може да развие безпокойство в отговор на специфични страхове, като например силни шумове, тълпи или непознати. 

Dogsandcats.bg

куче нервноСнимка: iStock

  • Промени в околната среда

Кучетата са същества, които следват определена рутина. Така че промени като преместване в нов дом или приветстване на нов домашен любимец могат да предизвикат безпокойство у тях. Дори промените в работния ви график могат да разтревожат питомеца ви.

  • Тревожност при раздяла

Една от най-разпространените форми на тревожност при кучетата е тази при раздяла. По природа четириногите ни другари са товарни животни, така че когато са отделени от стопаните си за дълъг период от време, те могат да станат тревожни. Това може да доведе до деструктивно поведение и прекомерен лай.

куче лаеСнимка: iStock

  • Генетика

Някои кучета са генетично предразположени към тревожно поведение. Това е така, защото тези четириноги са селективно развъждани да бъдат по-независими и да взимат сами решения. Ето защо някои породи като Бордър коли и Немска овчарка, са по-податливи на безпокойство от други.

  • Възраст

По-старите кучета могат да станат по-тревожни поради свързаните с възрастта промени в когнитивната функция или мобилност. Това състояние, известно още като кучешка когнитивна дисфункция, води до объркване и дезориентация.

куче релаксСнимка: iStock

Как безпокойството засяга кучетата?

Въпреки че кучетата изпитват същите емоции като нас, когато става въпрос за безпокойство, те го показват по различни начини. Няма да видите четириного да гризе ноктите си, например. Проблемът е, че понякога е трудно да се разпознаят признаците на тревожност при кучетата. Те не могат да ни споделят как се чувстват, а фактът, че са изцяло в нова среда, може да направи ситуацията още по-объркваща, тъй като не знаем как животното ще реагира на всяка промяна. Добрата новина е, че има начини да регистрирате безпокойството при домашния си любимец като следите промяната в езика на тялото и навиците му.

куче релаксСнимка: iStock

6 съвета за справяне с тревожността при кучетата

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да успокоите домашния си любимец в тревожна за него среда или ситуация. 

  • Бъдете модел за подражание

Кучето ви гледа на вас като на глава на глутницата, така че трябва да дадете най-доброто от себе си, за да бъдете пример. Когато сте в напълно нова среда, къща, парк или дори – на ваканция в чужбина, ще има много неща, относно които косматият ви другар не е сигурен. Трябва да уверите питомеца си, че всичко около вас е безопасно. Знайте, че домашният ви любимец ви има доверие, така че ако види, че сте уверени, това ще го накара да чувства същото.

  • Физически контакт

Кучетата са товарни животни, които не обичат да остават сами. Контактът с някой, на когото имат доверие, им вдъхва увереност. Физическото докосване като галене и масаж кара мозъка им да отделя хормона окситоцин, което помага за укрепване на връзката с човешките им другари.

кучеСнимка: iStock

  • Осигурете редовни упражнения и умствено насърчаване

Упражненията винаги са добър вариант за успокояване на тревожно куче. Разходката ще позволи на питомеца си да отклони мислите си от случващото се. Това ще го накара да се развълнува и да изследва външния свят. Ако сте на ново място – излезте и опознайте района в компанията на косматия си другар. Така той ще започне да се чувства по-комфортно със заобикалящата го среда.

  • Поддържайте последователна рутина

Друг естествен начин за справяне с безпокойството при кучетата е рутината. Четириногите обичат предвидимостта. Те знаят точно в колко часа ще е следващото им хранене всеки ден, кога е време за разходката им и къде ще спят през нощта. Когато правите големи промени, важно е да се върнете към рутината им възможно най-бързо, за да знаят какво да очакват.

кучеСнимка: iStock

Съвет: Ако се местите на ново място, препоръчително е да вземете няколко от играчките, любимото одеяло и леглото на питомеца си. Не се изкушавайте да започнете от нулата – животното ще оцени да има нещо познато около себе си.

  • Създайте спокойна домашна среда

Създайте кътче, специално предназначено за домашния ви любимец. Кучетата са силно ориентирани към емоциите на стопаните си, така че запазването на спокойствие и избягването на хаоса у дома може да помогне за намаляване на безпокойството на питомеца ви. 

Някои породи имат остра памет, която им позволява да научават команди, да си спомнят събития и да разпознават хора или други животни, които са срещали отдавна, със забележителна точност. 

кучеСнимка: iStock

  • Консултирайте се с ветеринарен лекар

Ако безпокойството на кучето ви се влоши въпреки всичките ви усилия, помислете за консултация с ветеринарния си лекар или специалист по кучешко поведение. 

Вижте още:

Кучето хапе, но не стиска – какво означава това?

Какво се крие зад инатото поведение на кучето ви

 

Виж още