Как да премахнем вода от ухото на кучето си
Н а всеки от нас се е случвало: отивате на плаж, плувате и се наслаждавате на деня си само, за да си тръгнете с вода в ушите… Неприятно, а и доста досадно. Този проблем е още по-обезпокоителен за кучетата ни, тъй като специфичната структура на ушите им прави почти невъзможно да се изкара попаднала навътре вода след плуване или къпане. Без значение колко отривисто се тръска самото животно. А водата, която остава заседнала в и около ушите му, може да доведе до рискови инфекции.
Плуване и ушни инфекции
Кучетата имат дълги, L-образни ушни канали, които затрудняват отстраняването на водата, която е попаднала и се задържа вътре след баня или плуване. Влагата може да позволи на бактериите и гъбичките да се размножат, което в последствие да доведе до няколко различни вида ушни инфекции. Които, ако не се лекуват, са в състояние дори да причинят загуба на слуха на животното. Някои от най-честите инфекции, с които се сблъскват кучетата, са:
- Гъбични инфекции
Задържаната влага е честа причина за появата на гъбична инфекция при четириногите. Както споменахме по-горе, водата, попаднала в ушния канал, създава подходяща среда за развитие на дрождите.
- Бактериални инфекции
Бактериите са една от най-честите причини за ушни инфекции при кучетата. Бактериалната среда в ушите на четириногите се променя, когато има задържана вода, което създава идеални условия за размножаването им.
- Външен отит
Това се отнася до общо възпаление на външния ушен канал. То се причинява от алергии, паразити, гъбички или прекомерна влага. Този тип инфекция може да варира от лека до тежка, като във всички случаи ще ви е необходима помощ от ветеринарен лекар.
Признаци, че вашето кученце има ушна инфекция
Ушните инфекции могат да бъдат болезнени, сърбящи и причиняват дискомфорт на домашния ви любимец. Ако забележите някое от следните поведения, консултирайте се с ветеринарния си лекар възможно най-скоро. Колкото по-дълго чакате, толкова по-лоша може да стане инфекцията.
- Сърбеж
- Зачервяване
- Триене или чесане на главата и/или ушите
- Отривисто и често клатене на главата
- Лоша миризма
- Подуване
- Коричка в или около ухото
- Загуба на равновесие
Кои породи са най-застрашени
Някои кучета са по-податливи на ушни инфекции от други. Въпреки че, убедени сме, обичате възхитително дългите и клепнали уши на питомеца си, именно породите с този тип уши са най-предразположени към инфекции. Увисналите, дълги уши правят още по-трудно за четириногите да премахнат чрез тръскане останалата вътре вода. Сред тях откриваме породите:
- Басет
- Бигъл
- Кокер шпаньол
- Дакел
- Голдън ретривър
- Пудел
- Лабрадудъл
- Хрътка
- Фокс хаунд
Как да премахнете вода от ушите на домашния си любимец
Най-добрият начин за предотвратяване на ушни инфекции при кучетата е да подсушавате старателно ушите на домашния си любимец всеки път, когато плува, играе или изобщо – има досег с вода. Въпреки че вероятно четириногото ще разклати глава и тяло енергично след баня или плуване, не мислете, че това е достатъчно. За много кучета дори тези естествени движения не са достатъчни, за да изкарат водата напълно.
Не можете физически да премахнете водата от ушния канал на кучето, но има различни препарати, предназначени да я изсушат.
Можете да сте в помощ, като:
- Вземете суха кърпа и внимателно подсушете външната страна на ухото;
- Повдигнете леко ухото на кучето си нагоре;
- На памучен тампон поставете малко препарат за почистване на уши (препоръчан от ветеринарния ви лекар);
- Внимателно разтрийте основата на ухото, за да помогнете на продукта да влезе в ушния канал;
- Използвайте чист памук, за да отстраните излишния препарат от ухото/ушите;
Ако кучето ви вече има ушна инфекция или възпаление, можете да следвате същите стъпки, за да поставите лекарство като капки за уши. Задължително обаче първо започнете с почистване.
- Оставете почистващия препарат да изсъхне напълно за около 30 минути преди да поставите лекарство (ако има нужда);
Някои лекарствени продукти изискват ежедневна употреба, докато други може да се използват само няколко пъти седмично.
Поддържайте ушите на кучето си чисти и сухи
Изсушаването на ушите на домашния ви любимец може да сведе до минимум риска от развитие на инфекция, но има някои допълнителни превантивни мерки, които е добре да имате предвид:
- Редовно почиствайте ушите на кучето си след плуване, използвайки препоръчан от ветеринарния ви лекар препарат.
- Избягвайте да мокрите ушите (когато това е възможно).
- Подсушавайте ушите след водни занимания.
Много кучета обичат да плуват и играят във водата. Но след всяко къпане или ходене до плажа, не забравяйте да подсушите старателно ушите на питомеца си с кърпа и памучен тампон.
Вижте още:
Колко често е добре да къпем кучето си
8 породи кучета, които обичат да плуват