Как студеното време влияе на артрита при кучетата
А ртритът при кучетата (известен също като остероартрит) обикновено се развива в продължение на много години. С напредване на възрастта на животните хрущялът в ставите им се раздробява, което води до необичайно триене на костите една в друга. А тази промяна води до подуване, възпаление и болка.
Вижте още: 5 най-явни симптома на кучешкия артрит
За съжаление, артритът е прогресиращо състояние, което означава, че се влошава с времето. Въпреки че много собственици смятат, че това е заболяване, характерно по-скоро за възрастните четириноги, то може да се появи и при по-младите кучета в случай на нараняване (напр. скъсани коленни връзки) или ако има нарушение на развитието (напр. тазобедрена дисплазия).
Наистина ли артритът се влошава при студено време?
Може би сте чували как старите хора се оплакват, че имат обостряне на ставните болки при студено време. И макар че това е често явление, точните причини за него все още не са известни. Обикновено се дават следните обяснения:
- Удебеляване на синовиалната течност
Синовиалната течност (нарича се още „синовия“) е разположена под формата на филм между ставните повърхности. Тя помага за справяне с шока при движение. При по-ниски температури тази течност се сгъстява, което може да доведе до скованост на ставите.
- Промени в атмосферното налягане
През зимата атмосферното налягане пада. В резултат на това ставните тъкани се разтягат. Смята се, че това играе роля за увеличаване на болката.
- Намалена активност
Хората и животните като цяло сме по-малко активни през зимата, което допринася за скованост и болки в ставите.
Важно е да отбележим, че не всички са съгласни, че болките в ставите са по-силни през зимата. Симптомите на артрита обаче са еднакви във всички случаи, така че трябва да им се обърне внимание.
Вижте още: 6 начина за облекчаване на артрита при кучетата през зимата
Как да разпознаем артрита при кучето си
Най-честите симптоми на артрит са намалена подвижност, болезнено изправяне и накуцване при ходене. В такива случаи, съветват ветеринарни лекари, най-важното нещо (преди започване на лечение у дома) е да заведете питомеца си на преглед, за предпочитане ортопедичен. Специалистът ще се запознае с медицинската история, ще оцени физическото състояние на кучето и евентуално ще назначи допълнителни изследвания. Превенцията е много важна, тъй като след като веднъж се развие хроничен артрит, обикновено е необходим доживотен прием на лекарства.
Вижте още: 4 неща при възрастните кучета, за които да внимавате
Трябва да обърнете внимание и на теглото на кучето си
На какъвто и етап от живота си да се намира домашният ви любимец, контролът на теглото му е от съществено значение. Затлъстяването увеличава вероятността от развитие на проблема и тежестта на симптоматиката.
При куче с наднормено тегло трябва да се направят промени по-скоро в хранителния план, тоест – да се намали приема на храна или да му се даде по-качествена диета с по-ниско съдържание на въглехидрати.
Вижте още:
Физически и психически признаци, че кучето ви остарява