Какво причинява мускулни спазми при кучетата

куче Снимка: iStock

М ускулните спазми при кучетата могат да бъдат тревожни за собствениците на домашни любимци. Те най-често могат да се появят като видимо треперене в една част или да засегнат цялото тяло на четириногото. Спазмите могат да бъдат бързи или бавни по честота и варират от леки до изтощителни. 

Мускулните спазми се получават тогава, когато мускулните контракции на вашето куче са прекъснати. Причината най-често е интензивна физическа активност или дехидратация (липса на достатъчно течности). Макар че не са животозастрашаващи, тези локализирани потрепервания могат да бъдат признак на мускулно напрежение или увреждане. Освен това често те са много болезнени за вашия домашен любимец – особено, ако ги има за по-дълъг период от време. 

Понякога мускулните спазми могат да са признак на по-сериозно състояние като физическо нараняване, притиснат нерв или неврологично увреждане. В този случай ще има нужда от внимание и намеса от страна на медицински специалист. 

кучеСнимка: iStock

Dogsandcats.bg

Ако това е първият път, когато кучето ви има мускулен спазъм или това се отразява на поведението му по друг начин, прегледът при ветеринарният ви лекар е добър начин да проверите дали питомецът ви е здрав. Ако домашният ви любимец има необичайни движения или поведение у дома, би било полезно да заснемете кратко видео, с което да помогнете на специалиста да определи по-бързо и точно дали мускулните спазми на кучето ви са повод за безпокойство, съветват от PetMD.

Какво представляват мускулните спазми при кучетата?

Мускулните спазми при кучетата са неволни движения на мускулите, които се появяват под формата на потрепване или треперене. Те често се бъркат с гърчове, тъй като и двете включват неволеви мускулни движения. Важно е обаче да правите разлика между двете. Гърчовете и припадъците се дължат на необичайна мозъчна дейност и причиняват безсъние, като те най-често причиняват треперене по цялото тяло на животното.

Мускулните спазми, от друга страна, често са локализирани и могат да бъдат причинени от различни основни проблеми. По време на тях кучето е в съзнание, разбира къде се намира и реагира на гласа на стопанина си.

Мускулни спазми могат да се появят като леко треперене в една част на тялото на животното или постепенно да засегнат различни зони. Те могат да бъдат бързи или бавни по честота и варират от леки до изтощителни. Обикновено те не се смятат за нещо сериозно, но могат да бъдат болезнени, особено ако продължават дълго време.

кучеСнимка: iStock

Чести причини за мускулни спазми при кучетата

За появата на мускулни спазми при кучетата може да има различни причини. Като начало, за да установите какво се случва с домашния ви любимец, помислете дали те не са нормална реакция на текущата ситуация, в която се намира животното.

Запитайте се дали:

  • Възможно ли е кучето ви да трепери, защото му е студено или е уплашено?
  • Развълнувано ли е да ви види, когато се върнете у дома след дълъг работен ден?
  • Става ли кучето ви тревожно около непознати хора?
  • Дали треморите по време на дрямка не се дължат на ярък сън или кошмар?

Това са някои от напълно нормалните причини кучето да има мускулни спазми.

Възрастта също може да бъде фактор. Кученцата често треперят и това се определя като нормален мускулен тремор, докато нервната им система се развива. Четириногите в напреднала възраст могат да имат спазми след усилени упражнения поради мускулна умора.

кучеСнимка: iStock

През повечето време незначителните мускулни спазми при кучетата не са причина за безпокойство.

Ако обаче спазмите са по-продължителни или по-интензивни, то е добре да се консултирате с ветеринарния си лекар. Честите медицински причини за появата на мускулни спазми и треперене при кучетата включват: 

  • Болка

Физическият дискомфорт, дължащ се на болка, треска или гадене, може да причини мускулни тремори. Те могат да бъдат локализирани или да обхванат цялото тяло на кучето.

  • Експозиция на токсини

Токсините, които обикновено причиняват мускулни спазми, включват продукти за стръв за охлюви и други пестициди и инсектициди. Приемът на ксилитол (вид подсладител), шоколад, грозде/стафиди, гъби, марихуана, алкохол и кофеин също могат да причинят неволни мускулни спазми.

Поглъщането на токсини обикновено причинява треперене на цялото тяло. Предозирането с някои превантивни средства срещу бълхи и кърлежи също може да причини мускулни тремори. 

  • Идиопатичен тремор на главата

Този тип мускулен спазъм е често срещан при породи като Боксер, Английски булдог, Бигъл и Доберман. Идиопатичните тремори на главата при тези кучета често се бъркат с епилептичните пристъпи или фокални припадъци. Те обаче не реагират при прием на лекарства и могат да бъдат коригирани, като накарате животното да се съсредоточи внимателно върху нещо, като например играчка или лакомство.

ДоберманСнимка: iStock

  • Инфекциозно заболяване

Гана (кучешката чума) може да причини мускулни спазми, вариращи от леки до сериозни, които често са дълготрайни или постоянни. Тези мускулни тремори могат да обхващат една или няколко части от тялото на кучето.

  • Метаболитни заболявания

Различни метаболитни заболявания могат да причинят тремор, който обикновено обхваща цялото тяло на засегнатото животно. Свързаните с метаболизма причини за мускулни спазми при кучета включват:

  • Нисък калций в кръвта (хипокалциемия) 

Калцият е необходим за мускулните контракции и ниските нива в кръвта могат да причинят дифузни мускулни тремори при кучетата. Това обикновено се развива при женските кучета след раждането и е известно като еклампсия. Ниският калций в кръвта може да бъде животозастрашаващ, ако не се лекува своевременно. Още за симптомите на липсата на калций при кучетата – четете тук

  • Ниска кръвна захар (хипогликемия)

Кучешки мускулен тремор може да се развие, ако тялото на кучето няма достатъчно енергия, за да изпълнява нормалните си функции. Мозъкът е особено чувствителен към по-ниските нива на глюкоза и могат да възникнат леко треперене, мускулни спазми или дори припадъци, ако се развие хипогликемия.

  • Дехидратация
  • Твърде много упражнения
  • Синдром на генерализиран идиопатичен тремор 

Това състояние причинява треперене на цялото тяло. Въпреки че причината е неизвестна, треперенето се причинява от възпаление на частта от мозъка, която контролира движенията на тялото.

кучеСнимка: iStock

Спешна ситуация ли са мускулните спазми при кучета?

Въпреки че неволните и краткотрайни мускулни спазми при кучетата не са спешен случай, ако те са придружени от други симптоми, има промяна в поведението или нивото на бдителност, могат да се окажат сериозни и дори животозастрашаващи.

Добре е домашният ви любимец да бъде прегледан от ветеринарен лекар, ако треперенето е придружено от някое от следните:

  • Повръщане
  • Промяна в настроението (липса на желание за игра, летаргия, депресия)
  • Липса на реакции
  • Съмнение за поглъщане на токсини

Ако кучето ви започне да получава мускулни тремори, след като е родило наскоро, трябва незабавно да бъде прегледано от ветеринарния ви лекар.

Как ветеринарите диагностицират мускулните спазми при кучета

За да диагностицира мускулните спазми при кучето ви, ветеринарният ви лекар ще разгледа обстойно медицинската история на домашния ви любимец (включително предишни ваксинации) и ще извърши физически преглед, включително ще направи и подробна неврологична оценка. Колкото повече информация можете да предоставите, толкова по-добре, включително всички токсини, на които питомецът ви е изложен или би могъл да погълне.

ветеринарен лекарСнимка: iStock

Вашият ветеринарен лекар може да поиска да предоставите полезна информация, която може да включва:

  • Каква е обичайната физическа активност на кучето ви
  • Промени в лекарствата (ако взима такива)
  • Има ли скорошни навяхвания или физически наранявания
  • Количество прием на течности на ден

Специалистът може да препоръча диагностично изследване, за да изключи определени медицински състояния. Тестването може да включва: кръвна проба, изследване на урина, рентгенова снимка, ултразвук, ЯМР, анализ на цереброспиналната течност (CSF).

Тестовете за кръв и урина, както и анализът на CSF, могат да помогнат на ветеринарния ви лекар да диагностицира определени инфекциозни заболявания, възпаления или метаболитни нарушения. Рентгеновата снимка на гръдния кош на гръдния кош е необходима, за да се провери дали са засегнати сърцето и белите дробове. 

Въпреки че незначителните мускулни спазми при кучетата не са спешен случай, ако те са придружени от други симптоми или има промяна в поведението на животното, може да се касае за нещо по-сериозно или дори животозастрашаващо.

куче хълцанеСнимка: iStock

Лечение на мускулни спазми при кучетата

Лечението на мускулни спазми при кучета зависи от основната причина. Възможно е да се наложи питомецът ви да остане в клиниката за наблюдение и да се назначи курс на лечение, което може да включва:

  • Интравенозни течности и електролити за хидратация и за лечение на нисък калций или глюкоза в кръвта
  • Осигуряване на допълнителна топлина на тялото (нагряващо се одеяло или подложка)
  • Студена терапия с течаща вода или компреси с лед, ако кучето има температура
  • Болкоуспокояващи и мускулни релаксанти 
  • Разтягане и масаж

По-малко сериозните причини за мускулни тремори - като тревожност - могат да бъдат лекувани с успокояващи добавки, обогатяване на околната среда и лекарства против тревожност, ако е необходимо.

куче ветеринарен лекарСнимка: iStock

Превенция на мускулни спазми при кучетата

Спазмите на мускулите на домашните ни любимци често могат да бъдат предотвратени – стига да се уверите, че животното не се натоварва прекалено. Следете дали пие достатъчно вода през деня, особено през горещите месеци от годината. Ако забележите, че кучето се е схванало – можете леко да разтегнете или масажирате засегнатите мускули. Топъл компрес или торбичка с лед също могат да облекчат болката, причинена от спазъм.

Ако домашният ви любимец се схваща често – попитайте вашия ветеринарен лекар за подходящи мускулни релаксанти или болкоуспокояващи. Добавки като витамини, минерали и лекарства на билкова основа могат да подсилят мускулната система на вашия космат другар, като същевременно облекчават състоянието му.

В зависимост от източника на мускулните спазми, може да се наложи допълнително лечение за справяне с основната причина за възникването им. То може да включва физическа терапия, масажи или дори операция за отстраняване на засегнатия нерв.

Превенцията е най-добрият начин за справяне с мускулните спазми. Питейната вода е от изключителна важност за вашето куче, така че то трябва да има достъп до течности както по време, задължително - след тренировка. Ако веднъж домашният ви любимец е имал мускулни спазми и се е възстановил – с подходяща диета и добавки можете да подсилите мускулната му система и да предотвратите връщането им.

кучеСнимка: iStock

Често задавани въпроси за мускулните спазми при кучетата

  • Как изглежда мускулният спазъм при куче?

Мускулните спазми са неволни мускулни контракции, които могат да бъдат локализирани в една област или широко разпространени в цялото тяло. Те могат да са бързи и бавни, като най-често траят съвсем кратко. 

  • Кога трябва да се тревожа за мускулните потрепвания при кучето ми?

Ако мускулните потрепвания на кучето ви продължават повече от няколко секунди или се появяват често, то трябва да посетите ветеринарния си лекар за преглед. Същото се отнася и ако спазмите са придружени от други симптоми.

кучеСнимка: iStock

  • Как можем да спрем мускулните спазми при кучето си?

Домашните средства могат да включват масаж на засегнатата област, ако кучето ви не изпитва болка. Можете също да опитате студена или топлинна подкрепа и разтягане на засегнатата област. Ако мускулните спазми продължават, следващата стъпка е ветеринарен преглед.

Превенцията е най-добрият начин за справяне с мускулните спазми. Питейната вода е от изключителна важност за вашето куче, така че то трябва да има достъп до течности както по време, задължително - след тренировка. Ако веднъж домашният ви любимец е имал мускулни спазми и се е възстановил – с подходяща диета и добавки можете да подсилите мускулната му система и да предотвратите връщането им. 

Вижте още: 

Колко дълго кучето може да стиска по голяма нужда

 

 

 

 

 

Виж още