Кое кара кучето да „копае“ в килима
С лучвало ли ви се е да заведете домашния си любимец на гости при приятели и да останете изненадани, че малко след влизането си на новото място, кучето започва неистово да „рови“ в средата на килима в дневната? Задавали ли сте си въпроса какво подтиква четириногия ви приятел към това странно поведение?
Кое кара кучето да копае в килима?
Възможните причини, поради които домашният ви любимец с видима съсредоточеност сякаш се опитва да изрови дупка в любимия ви килим, са няколко. Най-често срещаните от тях са:
- Кучето се опитва да докопа „невидими“ за вашето око трохички или остатъци от храна, попаднали между нишките на килима;
- Интересна миризма. В този случай след като „копае“ известно време, животното ще полегне на килима. Така, както би направило и навън, само че – в мръсотията;
- Някои кучета „копаят“ и се завъртат няколко пъти – отново водени от естествен инстинкт на вродено поведение, каращо ги да направят „по-удобна“ постелката, на която след това ще починат;
Докато изброените причини, каращи някои домашни любимци да „ровят“ в килима са по-скоро безобидни, има и такива възможности, които могат да бъдат сигнал за нещо по-сериозно.
Някои кучета „копаят“ в постелки и черги, когато са развълнувани или притеснени. В този случай се касае за „поведение на изместване“ – вашето куче не може да направи нещо, което иска и за това прави нещо друго. Това може да е израз на вълнение или излишък на енергия.
И накрая – за някои кучета това може би е „заучено поведение“. Те са запомнили, че когато копаят в килима, получават внимание от собственика си. Независимо дали става въпрос за награда или вид поощрение – те са склонни да го повтарят всеки път, за да бъдат забелязани отново.
Какво можете да направите?
Ако се притеснявате, че килимът в дома ви няма да издържи цялото „внимание“ на кучето ви, можете да се опитате да поработите над стопиране на този навик на косматия ви приятел.
Сред възможните начини е да привлечете вниманието на животното в момента, в който се готви да започне да „копае“. Можете да направите това с помощта на по-силен шум – постарайте се обаче да не го уплашите. След като прекъснете цикъла на поведение, извикайте кучето при вас и му дайте друга команда, като например – да седне. След това – задължително го похвалете и наградете за добре свършената работа.
Уверете се, че осигурявате на домашния си любимец достатъчно възможности да изразходва енергията си. Ако се налага – направете разходките по-дълги, купете му интересни и ангажиращи вниманието играчки, с които да се занимава, докато ви няма.
И не на последно място – почиствайте редовно килимите в дома си, за да няма „интересни аромати“ или трохи от храна, които да привлекат вниманието на четириногия ви приятел.
Ако конкретни зони на вашия килим са повредени, можете да опитате стратегическо поставяне на секции или тежки постелки, за да ги предпазите от пълно унищожение.
Вижте още:
Защо кучето ми пие вода от тоалетната
Защо кучето ви гледа, докато се изхожда