Кожни проблеми и кожни състояния при кучетата
В ъпрос от читател: Козината на Каракачанската ми овчарка опада по гърба, кучето има рани по кожата и се чеше. На какво може да се дължи това?
Кожните заболявания са често срещани при кучетата. Обикновено те се делят на два вида.
Контактни дерматити – при изгаряния, наранявания и други. В тези случаи се получават кожни лезии – тип рана.
Инфекциозните дерматити - се причиняват от гъбична инфекция, най-често това са микроспорията и трихофитията, като при тях се получава кръгли лезии, които стоят лигави (нямат вид на отворена рана). Тъй като гъбичките, които причиняват въпросните инфекции се причиняват от гъбички, които живеят в космите и космения фокилул, засегнатите места остават голи – всички косми падат. Важно е да отбележим, че този тип кожни заболявания са заразни и за хората, за това е важно да се предприеме курс за лечение възможно най-скоро след установяването им.
Ако лезиите са в края на гърба, обикновено в зоната непосредствено до опашката, тогава може да се касае и за краста. И тук има няколко вида – може да е саркоптоза или демодекоза (при нея се получават и демодекозни очила, лезии около очите на кучето). Тогава космите се начупват, стават сухи и не падат от основата на косъма, а сякаш той се е „счупил“. Самата кожа става на люспи.
Крастата може да е причинена и от външни паразити като бълхи или кърлежи. Тогава заразеният участък не се оголва напълно, има косми и има места, на които те са пречупени или опадали. Това се получава, защото кучето усеща дискомфорт и сърбеж, и опитвайки се да го спре, постоянно се дъвче. В този случай се виждат и малки червени точици, където реално е ухапаното място от самия паразит. Могат да бъдат намерени и изпраженията на самите бълхи.
Лечението на кучето включва третиране на засегнатата област с медикаменти, според вида на кожното заболяване – след преглед при ветеринарен лекар и по лекарско предписание.