Лесният тест, чрез който ще разберете дали кучето ви обича

куче се прозява Снимка: iStock

З абелязали ли сте някога кучето си да се прозява малко след като сте го галили? Или точно след като ви е видяло да се прозявате? Това е поведение, което много стопани намират за симпатично, но всъщност, смятат учените, то може да има и по-дълбоко значение. 

Науката предполага, че заразното прозяване при кучетата – имитиране на човешката прозявка след наблюдение, свидетелства за емоционална връзка. И въпреки че е изкушаващо да сравним това поведение с „обич“, изследователите, участвали в проучване от 2017 г., публикувано в Neuroscience & Biobehavioral Reviews, предупреждават да не се правят прибързани заключения.

куче се прозяваСнимка: iStock

Заразното прозяване е проучвано обстойно при хора и животни още през 2011 г. Тогава онлайн на Cognitive, Affective, & Behavioural Neuroscience са публикувани данни, които изтъкват, че то често се среща при хора със силни емоционални връзки. При кучетата изглежда то се случва по-често, когато наблюдават стопаните си, а не непознати. Тези изводи подкрепят идеята, че заразното прозяване е знак, че домашният ви любимец се е свързал с вас. Но дали това е емпатия във вида, в който ние я познаваме? 

Dogsandcats.bg

За да тествате собственото си куче, опитайте да се прозявате пред него и вижте дали то следва примера ви. Въпреки че този „тест с прозявка“ предлага забавен и интерактивен начин да наблюдавате поведението на питомеца ви, той не е окончателна мярка за обич. Той просто ни дава различен поглед върху социално-когнитивните способности на четириногите и емоционалната им връзка с нас.  

куче се прозяваСнимка: iStock

Заразното прозяване на кучетата като знак за емоционална връзка

Сега знаем, че отношенията и близостта играят роля в заразното прозяване при кучетата, което предполага, че поведението отразява емоционална близост, а не просто мимикрия. Въпреки това, дори физиологичните реакции, свързани с прозяването, добавят нюанс на сложност. 

За разлика от поведението, предизвикано от стрес, заразното прозяване при четириногите не повишава сърдечната им честота. Това откритие подкрепя идеята, че прозяването отразява социалната връзка, а не, да речем, тревожността. Нещо повече, изследване от 2012 г., публикувано в Animal Cognition показва, че заразното прозяване обикновено се появява при четириногите още на възраст около 7 месеца, в съответствие с етапите на развитие на социално-когнитивните им умения. 

куче се прозяваСнимка: iStock

Любопитното е, че проучванията, използващи изображения на мозъка, са установили, че огледалните неврони – специализирани мозъчни клетки, участващи в имитацията, играят роля при заразното прозяване. Тези неврони се активират, когато кучетата наблюдават прозяване, което им позволява да повторят действието. Изследователите обаче предупреждават, че това не е непременно доказателство за съпричастност по начина, по който хората го разбират. Вместо това може да представлява по-основна форма на социална връзка, споделена между видовете.

В крайна сметка, „тестът за споделената прозявка“ представя завладяващ поглед върху емоционалния свят на домашния ни любимец, но това е само едно от поведенията, които свидетелстват за силната връзка между кучето и неговия човек. Знаците, че косматият ви другар ви обича – от утешителни действия по време на трудни моменти до ентусиазма, с който ви посреща на вратата, разкриват многото начини, по които четириногите изразяват връзката си с нас. Така че, докато прозявката на кучето ви може да не крещи „Обичам те!“, то тя със сигурност шепне „Ние сме свързани!“

куче се прозяваСнимка: iStock

Вижте още:

Защо кучетата се задъхват, когато са развълнувани

Успокояващи сигнали при кучетата и какво да правим, когато ги видим

Виж още