Научната причина защо кучето ви толкова се радва да ви види
В секи собственик на куче познава това усещане. Дори не би било пресилено да кажем, че това е един от любимите моменти от деня ни! Когато се прибираме у дома и биваме посрещнати от развълнувания ни домашен любимец с махаща опашка! Но какво кара четириногите да реагират по този начин? Науката разкрива, че поведението на кучетата не е само израз на привързаността им. Всъщност, смятат учените, се касае за по-дълбока, емоционална връзка.
Съвременните изследвания показват, че окситоцинът, често наричат „хормон на любовта“ е ключов фактор в тази връзка. Този хормон се освобождава по време на положителни взаимодействия и засилва чувствата на привързаност, доверие и съпричастност между човек и домашния му любимец.
Благодарение на връзката си с хората, кучетата са развили забележителни умения за социално познание, което им позволява да интерпретират човешки емоции, жестове и изражения на лицето. Усъвършенстваните изследователски техники разкриват, че кучетата и хората споделят сходни реакции на мозъка към положителни стимули. Тази необикновена връзка, оформена от хиляди години съвместна еволюция, е позволила на четириногите да се адаптират към човешка среда, предлагайки компания, лоялност и емоционална подкрепа.
Ефектът на окситоцина, известен още като хормона на любовта
Окситоцинът играе решаваща роля в укрепването на връзката между кучето и стопанинът му. Когато общувате с домашния си любимец и показвате, че го обичате – независимо дали е чрез галене, игра или просто се взирате в очите му, и при вас, и при косматия ви спътник има освобождаване на окситоцин. Това създава взаимна връзка на обич, която ви кара да се чувствате добре.
Изследването на Takefumi Kikusui от 2017 г. подчертава как невербалните комуникационни умения на кучетата, като например контакт с очите, също стимулират освобождаването на окситоцин. Това поведение, което липсва при вълците, вероятно се е развило по време на процеса на опитомяване.
Как кучетата и хората станаха неразделни
Връзката между хората и кучетата е един от най-забележителните примери за коеволюция, пишат от Американския киноложки клуб. В продължение на векове четириногите са еволюирали, превръщайки се от вълци в животни, свързващи се по уникален начин с хората, развивайки умения като тълкуване на нашите чувства и поведение. Тази дълбока връзка надхвърля общуването – кучетата са развъждани и селектирани за черти, които подобряват способността им да живеят в хармония с хората.
За разлика от предшествениците си вълците, домашните ни любимци са еволюирали, за да бъдат настроени към човешките емоции. Те могат да улавят фини знаци като изражения на лицето, жестове и тона на гласа ни. Тази чувствителност им позволява да отразяват настроенията на собственика си, което ги прави силно отзивчиви спътници, особено в моменти на стрес или щастие.
С течение на времето тяхната роля се трансформира от практически партньори в лова и защита на дома до емоционална подкрепа и скъпи членове на семейството.
Процесът на опитомяване е оформил поведението на кучетата по начини, които ги правят по-съвместими с хората. Черти като социално познание и лоялност са укрепвани през поколенията, като допълнително са спомогнали за интеграцията на кучетата в човешкото общество. Този коеволюционен процес е от полза и за двата вида: хората получават лоялни, защитни спътници, докато кучетата намират сигурност, социализация и грижа.
Вижте още:
6 неща, които само кучето ви знае за вас
Безопасни ли са кучешките целувки