От колко часа сън се нуждае кучето

З а голяма част от хората, които са първи път гледат куче, представлява голяма изненада колко точно спи домашният им любимец. И тъй като режимът на четириногия ни приятел се различава от нашия, е трудно да преценим кое е нормално и кога да се притесняваме, че нещо не е наред. Ще се опитаме да отговорим на всички въпроси свързани с това по колко часа на ден е нормално да подремват домашните ни любимци. И защо ни се струва сякаш косматия ни другар постоянно си дремва?
От колко сън се нуждае кучето?
Може и да ви се струва, че четириногият ви приятел спи цял ден и... ами прави сте! Защото едно здраво куче, в разцвета на силите си, спи между 12 до 14 часа и това се смята за абсолютно нормално.
При по-малките и по-възрастните животни съответно часовете стават повече – между 18 и 20 на ден. Това значи, че кучето прекарва минимум по 50% от деня си в сън. В процентно съдържание активността на любимците ни е само 20% на ден, а останалите 30% от времето те са будни, но не са активни.

Dogsandcats.bg
Защо кучетата спят толкова много?
Докато спи, домашният ни любимец възстановява изразходваната енергия и „пресява“ спомените си от деня – обработва важните и отсява останалите. Доброто качество на съня е много важно за развитието на малкото куче – ако то страда от недоспиване и тренировките, както и социализацията му ще бъдат крайно трудни. Сънят осигурява на мозъка на животното време да „осмисли“ деня – какво му се е случило и коя информация от околния свят да затвърди.
Интересен факт е, че при малките кученца има нещо като бутон за „включване/изключване“ по отношение на съня. И докато при по-възрастните съществува момент на „разсънване“, при палетата това се случва за секунди. Това значи, че те моментално преминават от режим на игривост в такъв на дълбок покой.
Възрастните кучета и съня
При по-възрастните кучета има постоянен цикъл на събуждане и сън. За това не се учудвайте, ако любимецът ви стане да пие вода, например, към 3-4 през нощта – той не се „разсънва“ и минути след като е свършил каквото иска, може пак да премине във фаза на дълбок сън. Факт е и, че колкото е по-голямо кучето като порода, толкова повече спи то като часове. Още за това как се променя кучето ни с годините - четете тук
Фази на съня при кучетата
При кучетата, както и при хората, има няколко фази на съня. И при четириногите има период на дълбок сън, който се характеризира с по-бързо движение на очите под затворените клепачи, потреперване с крака или ритане.
Възможно е животното да издаде слаби звуци, да скимти или да ръмжи леко. Това е така нареченият REM (Rapid eye movement sleep) – състояние, при което умът е активен, а тялото – отпуснато. Да, кучетата са способни да сънуват точно като нас и именно по време на този период се смята, че те го правят!
Според специалисти кучешкият сън се разделя на три фази - REM -Фаза на бързото движение на очните ябълки, NREM – Фаза на слабо движение на очните ябълки и късовълнова фаза – SWS. Спящото куче прекарва три четвърти от времето си в спокоен сън (NREM), а останалата една четвърт е „активен сън“ (REM).
Интересен факт, свързан с REM-цикъла е, че през този отрязък от време мозъкът на кучето е толкова зает и активен, колкото и когато то е будно.Още по-очарователно е, че за една нощ домашният ни любимец преминава през между 20 до 23 фази на сън-будност. Това значи, че приблизително на всеки 15 минути, през които кучето спи се падат по 5 минути будно „гроги“ състояние.

Какво сънуват кучетата?
Краткият отговор, който се доближава най-много до истината е, че никой не знае какво сънуват кучетата. Поради простата причина, че те няма как да ни кажат, нали?
Ако съдим по собствените си сънища, които най-често включват фрагменти от изминалия ден, разумно би било да предположим, че и четириногите ни приятели проектират случките си – например, игра на топка, преследване на катерица или хапване на някое вкусно лакомство.
На сладка дрямка
През деня кучетата често си подремват. Това е състояние на сън, което обаче е по-различно от нощното и по никакъв начин не може да го компенсира.
Вижте още: Защо някои кучета стават по-рано от други
Популярни пози за спане
Коя е любимата поза на кучето ви за спане? Ще се учудите колко много можете да научите от начина, по който вашият любимец обича да си подремва! Ето и най-популярните от тях:
-
Носът докосва опашката
Тази класическа позиция за сън запазва топлината на тялото на кучето и защитава жизненоважните му органи. Тя е много удобна и означава, че кучето е в покой и си е „самодостатъчно“.
- Поза „Супермен“
Това е позиция за сън, при която кучето е сякаш „разпльокано“ с предните крака напред, а задните – назад. То сякаш е готово за действие, дори докато сладко дремва!
- На една страна с изпънати крака
Това е позиция, която издава огромното доверие, което четириногият ви любимец има във вас. При нея коремът остават потенциално уязвим, а животното лежи на една страна с изпънати напред крайници.
- По гръб
Доста комична позиция, чиято основна цел е да донесе желаното за кучето охлаждане. Често ще видите любимецът си да спи така след разходка.
Защо кучетата обичат да спят между краката ни?
Всичко тук е свързано с доверие и комфорт. Близкият контакт със собственик показва, че кучето е иска близост до вас, а дрямката върху крака ви е висша форма на доверие. По същата причина те спят и кротко разположени в скута ви – за да ви пазят, но и знаейки, че вие с нищо няма да ги нараните.
Защо кучето иска да спи при мен?
Въпросът дали да допуснете кучето да спи в леглото ви или не, поставя всеки стопанин на четириного пред една особена дилема. От една страна самият факт, че животинчето иска да се гушне във вас е трогателен знак на доверие – не забравяйте да покажете на кутрето, че го оценявате!
Има хора, за които близостта до любимия им приятел сутрин, влажният му нос на събуждане и очарователният начин, по който се протяга сутрин, са абсолютно безценни! Защото вие сте най-важното и хубавото, което ще се случи на животното във всеки негов ден и то е повече от щастливо да ви го покаже. За други обаче най-важен по време на сън е комфорта, а както знаем кучетата имат способност да заемат голяма част от леглото (дори и малките породи), отказват да се помръднат, когато леко ги побутнете, могат да се опитат да доминират и преносно, както и буквално да ви изтикат от собствения ви креват.
Още за това защо кучетата обичат да спят до стопаните си - четете тук

За да не загубите ролята си на лидер в очите на животното, позволявайки му да спи на леглото до вас, можете да приложите няколко прости трика. Като за начало не му давайте да качва играчките си горе. Научете го да спазва командите „долу“ и „горе“, не му позволявайте и да се храни на леглото – нека у кучето да не остава усещане, че това е „неговото място“.
Не забравяйте, че ако кучето ви спи прекалено много – за възрастно повече от 14 часа на ден, а за малко – повече от 20 часа, е необходимо да потърсите помощ от ветеринар. Всичко останало е абсолютно нормално - независимо къде обича да си подремва любимецът ви – на дивана, на своето легло или на вашето!
Кога имаме причини за притеснение, ако кучето ни спи твърде много?
Като цяло, всяка промяна в моделите на сън на домашния ви любимец си струва да бъде проучена и при нужда – обсъдена с ветеринарния ви лекар. Куче, което спи твърде много, може да се сблъсква с недиагностицирани здравословни проблеми, включително паразити, проблеми с щитовидната жлеза, сърдечни заболявания или болка. Свържете се с ветеринарния си лекар и насрочете час за преглед, ако забележите някое от следните неща при четириногия си другар:
- Внезапна промяна в моделите на сън (Спи ли кучето ви повече от нормалното?)
- Липса на апетит (Пропуска ли обикновено гладното ви приятелче хранения?)
- Самоизолация (Вместо да се мотае с вас, кучето ви предпочита да подремне на някое отдалечено място?)
- Депресия (Домашният ви любимец не се интересува от обичайните ви забавления и игри?)
- Безпокойство (Изглежда ли, че кучето ви иска да спи, но сякаш не може да си намери място?)
- Летаргия (Има ли ниски енергийни нива?)
Вижте още: Знаят ли кучетата кога хората спят?
Често задавани въпроси за кучетата и съня
- Защо по-възрастните кучета спят толкова много?
Възрастните кучета и възрастните хора си приличат по това, че количеството и качеството на съня се променят по време на процеса на стареене. Четириногите, страдащи от синдром на когнитивната дисфункция при кучетата, например, често са неспокойни през нощта, което може да доведе до повече дрямка през деня.
- Нормално ли е кучетата да спят по цял ден?
Както при голяма част от въпросите, свързани с домашните ни любимци, отговорът е, че зависи. Факторите, които трябва да се вземат предвид при оценката на моделите на сън на кучето, включват възраст, порода, нивата на дневната му активност, начин на живот и цялостното му здраве.
Например, малките кученца, които тепърва откриват света около себе си и са много активни през деня, може да имат нужда от презареждане от време на време. И това е съвсем нормално. Възрастно куче обаче, което внезапно се отказва от забавленията и игрите, за да спи, може да се бори с основен здравословен проблем.
- Какво трябва да направите, ако кучето ви спи по цял ден?
Имате чувството, че винаги щом погледнете към домашния си любимец, го откривате да спи на различни места из дома ви? Е, има някои сценарии, при които можем да го отдадем на личността или етапа от развитие на животното. Но съществува и вероятност най-добрият ви приятел да се нуждае от някаква нова стимулация. За да разнообразите ежедневието му, опитайте се да въведете нови видове тренировъчни игри, като трикове, нови играчки или активности. По този начин можете да сте една идея по-спокойни, че времето за дрямка в края на деня ще е заслужено!
Вижте още: Могат ли кучетата да дишат, когато спят под одеялото ни?