Уморяват ли се някога кучетата да лаят
А ко сте собственик на куче, което счита за свой дълг да ви алармира за най-малкия шум в близост до входната врата… в 5 часа сутринта, то със сигурност сте си задавали този въпрос: Уморяват ли се някога четириногите да лаят?
Бързаме да ви зарадваме, защото краткият отговор е: да. Но, както при всеки въпрос, свързан с поведението на домашния ни любимец, има някои фактори, които правят нещата малко по-сложни, отколкото изглеждат.
Защо кучетата лаят?
За да стигнем до същината на въпроса кога кучето се уморява да лае, необходимо е да разгледаме основата на това поведение. Лаенето е начин, чрез който домашните ни любимци предават вътрешните си състоянияна стопаните и други близки животни. Това важи както за положителните, така и за отрицателните емоции.
Чести причини за прекомерното лаене са скука, вълнение, изненада, безпокойство, страх, несигурност, териториално поведение, глад или търсене на внимание.
Колко често кучетата лаят?
Според последни изследвания в областта, 37% от кучетата лаят, когато насреща си имат непознат човек, а 10% - когато се сблъскат с нова ситуация. Цифрата скача до 50 процента, когато куче срещне друго четириного, с което не се е запознавало до момента.
Уморяват ли се кучетата да лаят?
Да, кучето в даден момент ще се умори да лае. Колко бързо ще се случи това обаче, зависи от ситуацията и личността на конкретния домашен любимец.
Проучване, публикувано в изд. New Zealand Veterinary Journal разкрива, че едно домашно куче лае около четири до пет пъти за период от осем часа, като средно всеки път лаят продължава около 30 секунди. Или с други думи – косматият ви приятел лае активно в продължение на около две минути на всеки осем часа или шест минути на ден. Разбира се, това е само средна стойност на база проведеното проучване и изключения от правилото винаги са възможни.
Някои породи кучета лаят повече от други
Да, това е самата истина. Заради силно засиленото териториално поведение при някои четириноги е известно, че те са по-склонни да лаят в сравнение с други кучета. Това важи с пълна сила за териерите, особено за Керн и Западнохайландски бял териери.
Сред другите породи, които държат да заявят „на висок глас“ (или лай) териториалните си претенции по-често са:
- Доберман пинчер
- Ризеншнауцер
- Немска овчарка
- Комондор
- Пули
- Родезийски риджбек
- Ротвайлер
- Стафордширски териер
- Бигъл
Малките и по-ниски на ръст кучета могат да лаят също толкова интензивно, колкото и по-големите си братовчеди.
Сред най-гласовитите дребосъци са:
- Чихуахуа
- Фокстериер
- Лахса Апсо
- Малтийска болонка
- Мини шнауцер
- Померан
- Пудел
- Пекинез
- Джак Ръсел
- Йоркширкски териер
Породи кучета, които лаят най-малко
Ако си търсите куче пазач, което обаче да не ви буди в малките часове на нощта, добре е да помислите за порода, която не фигурира в горните два списъка. Ако искате следващият ви най-добър приятел да не вдига много шум, но въпреки това да имате сигурна охрана на дома си,предлагаме ви някои породи четириноги, които са известни с това, че са тихи.
- Басенджи
- Бернско планинско куче
- Кавалер Кинг Чарлз шпаньол
- Коли
- Голдън ретривър
- Котон де Тулеар
- Ирландски сетер
- Италианска хрътка
- Нюфаундленд
- Санбернар
- Шар-Пей
- Шиба Ину
- Уипет
Трябва ли да игнорираме лаещото куче?
Според някои стопани това е най-добрата тактика. Но ние бихме казали по-скоро – може би. Ако сте сигурни, че кучето ви лае в търсене на внимание или за задоволяване на определена нужда (като отваряне на вратата на съседната стая за милионен път в продължение на час), то тогава игнорирането му може да наруши навика за лаене.
Ако животното лае поради страх или безпокойство, тогава най-добрият начин да спрете постоянното джафкане е чрез положително подсилване. Запитайте се – „какво би предпочело да прави кучето ми вместо това?“ и акцентирайте върху това. Ако, например, домашният ви любимец лае винаги, щом на вратата се звънне, научете го, че този звук е знак да полегне на определено място.
Ако всичко друго не помогне – потърсете професионален квалифициран треньор, който да ви даде насоки как да успокоите кучето си в моментите, когато лае прекомерно.
Разбира се, всички кучета се уморяват да лаят в даден момент. Но това рядко ще случи преди на вас да ви омръзне да ги слушате. Така че – основният ви „коз“ е да разберете кое предизвиква джафкането на животното и да работите по коригиране на поведението му. Само така гарантирано ще възстановите загубеното спокойствие и тишина във вашия дом.
Помнете, че макар да ви се струва, че кучето ви сякаш лае с часове, ветеринарите са установили, че средният му лай продължава около 30 секунди. Както и, че стресовата ситуация със среща с непознато четириного отключва по-продължително джафкане. И накрая – положителното подсилване е предпочитаната техника, чрез която можете да обучите кучето да не лае толкова много.
Вижте още:
Как да спрем кучето да лае, докато ни няма
Защо някои кучета лаят по-рядко от други